havadurum

CHP’li Ceylan, “Millet, dişiyle tırnağıyla kurduğu devlete sahip çıkmalı”

501

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan 18 Mart mesajında, “31 Mart’ta bunlara gerekli uyarıyı yapmaz iseniz, 4 yıllık seçimsiz dönemde devlette yaratacakları tahribatı tamir etmek çok güç olacaktır. Millet dişiyle tırnağıyla kurduğu devlete sahip çıkmalı ve milletin vergileriyle sürdürdükleri saltanata son vermelidir” dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 109’ncu yıl dönümünde açıklamada bulundu. Ceylan, “Tarihimize altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu yıl dönümünü kutlamanın onuru ve heyecanını yaşıyoruz. Çanakkale Zaferinin 109’uncu yıl dönümünde aziz şehitlerimizi bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Birinci Dünya Savaşı'nın en kritik aşamalarından olan Çanakkale Savaşları siyasal ve askeri sonuçlarıyla tarihin akışını değiştirmiştir. 18 Mart Çanakkale Zaferi ulusumuz ve Dünya tarihi için bir dönüm noktasıdır. Her şeyden önemlisi bu zafer, Kurtuluş Savaşı ateşinin yüreklerde yakılıp, milletçe yeniden doğuşun başlangıcı Cumhuriyetimizin ön sözüdür” dedi.

“Çanakkale Savaşları Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün tüm dünyada tanınmasına vesile olmuştur”

“18 Mart Çanakkale Zaferi, Nusret Mayın Gemisi’nin tarihe geçtiği, Boğaz’ın başarıyla savunulduğu ve işgalci güçlerin Çanakkale’nin “geçilmez” olduğunu kabul ettikleri gündür” sözlerine dikkat çeken CHP’li Ceylan sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Türk halkı bağımsızlık tutkusu ve yurtseverliğiyle Çanakkale'de, dünya tarihinde eşine ender rastlanan bir zafer kazanmıştır. Çanakkale Zaferi; Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bağımsızlığına kastedenlere karşı Türk Ulus’unun diriliş mücadelesinin de adı olmuştur. 18 Mart’ta, Çanakkale’yi denizden geçemeyeceklerini gören itilaf devletleri, Çanakkale’yi karadan geçmeyi denemişler ve kara savaşı sonunda Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman ordumuzun destansı mücadelesi karşısında yenilgiyle tanışmışlardır. Çanakkale Savaşları; Kurtuluş Savaşı'nı yürüten ve Cumhuriyet'i kurarak milletimize çağdaş bir ülke ve aydınlık yarınlar armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün tüm dünyada tanınmasına vesile olmuştur. Mustafa Kemal’in, gönüllerde tutuşturduğu bağımsızlık ateşi Türk Ulus’una boyunduruk vurulamayacağını kanıtlamıştır. Esarete boyun eğmektense ölümü yeğleyen bir anlayışla, büyük fedakârlıklarla sürdürülen mücadeleler, bağımsızlığın kazanılıp Cumhuriyet’in kurulmasıyla sona ermiştir.”

“Millet dişiyle tırnağıyla kurduğu devlete sahip çıkmalı”

Ceylan 31 Mart tarihinde gerçekleşecek seçimlere işaret ederek, “Dün ABD maşası bir cemaat vaizine orduyu teslim edenler, bugün yine devleti cemaatler eliyle parsellemeye çalışıyor. 31 Mart’ta bunlara gerekli uyarıyı yapmaz iseniz, 4 yıllık seçimsiz dönemde devlette yaratacakları tahribatı tamir etmek çok güç olacaktır. Millet dişiyle tırnağıyla kurduğu devlete sahip çıkmalı ve milletin vergileriyle sürdürdükleri saltanata son vermelidir. Bunun işaret fişeğini Martın sonunda yakacak olan sizlersiniz. Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz. Bu vesileyle Çanakkale destanını yazan başta Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman mensuplarını, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk Milletini ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum, ruhlarınız şad olsun. Türk Milleti sizlere minnettardır” diye belirtti.

(ERHAN TAYLAN)
Paylaş