havadurum

Çanakkale'de Kadın Hareketleri Sempozyumu

Farklıyız Eşitiz (FARKET) Derneği ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen "Geçmişten Günümüze Kadın Hareketleri Sempozyumu", gerçekleşti.

830

Farklıyız Eşitiz (FARKET) Derneği ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi iş birliği ile “Geçmişten Günümüze Kadın Harekeleri Sempozyumu” Çanakkale Belediyesi Nikah Salonun da gerçekleşti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından sempozyuma; Çanakkale Baro Başkanı Av. Hande Keskin, STK Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Kadın hareketlerinin öneminin bilimsel bir çerçeveden değerlendirildiği ve nasıl, hangi yollardan geçerek günümüze gelindiğinin tarih ve sanat penceresinden bakarak irdelendiği sempozyumda Farket Derneğinin Kurucuları; Dernek Başkanı Sosyal Hizmet Uzmanı Nigar Etizer Karacık, Psikiyatrist Doktor Özlem Öztürk, Sosyal Hizmet Uzmanı Zeliha Filiz, Eğitimci ve Ekonomist Yeliz Yavaş Peker; Farket Derneğinin amaçları, hedefleri ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

“Birlikte olmak, el ele çalışmalar yürütmek gücümüze güç katıyor”

Dernek Başkanı Sosyal Hizmet Uzmanı Nigar Etizer Karacık, “Birlikte olmak, el ele çalışmalar yürütmek gücümüze güç katıyor” diyerek “Kendi Tarihimde Feminist Olmak” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi. Sempozyum; Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu’nun “Gelecekte Kadın Hareketi”, Prof. Dr. Özlem Cankurtaran’ın “Kadın Hareketinin Sosyal Politikaya Dair Kazanımları” başlıklı açılış konuşmaları ile devam etti.

“Bir günde 7 kadının öldürüldüğü zamanlardayız”

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Tuba Batu ise tarihten verdiği örneklerle kadının hayattaki, sanattaki, bilimdeki yerine dikkat çekerek “ Yıl 2024. Hemen her gün bir kadının öldürüldüğü, hatta bir günde 7 kadının öldürüldüğü zamanlardayız. Gözümüzün önünde kadın cinayetlerini sonlandırabilmek kadının; işte, adalette, günlük yaşamda eşit hak ve koşullarda olmasını sağlayabilmek ve bunlar için çaba göstermek zorunda olduğumuz zamanlardayız. Bu sempozyum bu çabanın çok küçük bir parçasıdır. Bu sempozyum birkaç kadının hareketiyle alevlenen buradaki tüm kadınların değişim yaratma çabasıdır” dedi. Açılış konuşmalarının ardından açılış konuşmacılarına ve panelistlere katlım belgeleri Çanakkale Baro Başkanı Av. Hande Keskin ve Dernek Başkanı Sosyal Hizmet Uzmanı Nigar Etizer Karacık tarafından verildi.

İki oturum olarak gerçekleşen panellerin ardından sempozyum soru ve cevaplar ile son buldu.

(ERHAN TAYLAN)
Paylaş