havadurum
Seçkin Sağlam

ssboreas17@gmail.com

Değişimin sancıları…

3059

31 Mart seçimleri, Çanakkale için büyük bir değişime neden oldu. 22 yıllık belediye başkanı tekrar aday olmazken, CHP’nin önceki dönem Genel Başkan Yardımcısı, Genel Sekreterlik ve Çanakkale Milletvekilliği görevlerini de yerine getiren Muharrem Erkek yeni belediye başkanı oldu.

Başkanlık ve mecliste yaşanan değişim belediye içinde de karşılık buldu. Ülgür Gökhan zamanında, seçime kısa bir süre kala yapılan kadro atamaları yeni belediye yönetimince tarafından iptal edildi.

İptal kararına tepki gösterip karşı çıkan da oldu, destekleyen de…

Seçime kısa bir süre kala, yeni bir yönetim geleceği bilinirken yapılan bu kadro siyaseten doğru ve etik değildir.

Bir kadro hakkı varsa bu herkesten önce, yeni yönetimin tasarrufu olmalıydı. Kaldı ki, seçime bu kadar kısa süre kala bu uygulamanın yapılması, daha o günlerde, belediye içinde kriz yaratmıştı.

İşçilerin kadroya geçmesi bir kriz, kadronun iptali başka bir kriz oldu.

****

Eski yönetim eskide kaldı, biz şimdi ve sonrasına odaklanalım. Onun için gelelim bugüne…

Dün (16 Nisan) yapılan kadro iptali de işçiler açısından yeni bir krize neden oldu. Öncelikle bu süreç, yeni belediye yönetimi tarafından iyi yönetilemedi. Krizin çıkış sebebi de bu zaten!

Belediyenin iletişim birimleri, halkla ve personelle olan bağlantısını sağlayan birimleri, ne iş yapıyor? Neden sosyal medya eleştirilerine ve sosyal medyada yazılıp çizilene kulaklarını tıkadı?

Bildiğim kadarıyla hukuki olarak bu kararın en kısa sürede verilmesi gerekiyordu. Ama;

Birinci soru; belediye işçileri bu kararı, yöneticilerinden mi öğrenmek ister, yoksa SGK’dan gelen kısa mesajdan mı?

İkinci soru; Bu iptal kararı, öyle ya da böyle işçiler açısından bir mağduriyet yaratacak, bunun sonuçları hesaplandı ve anlatıldı mı? Bu yaşanacak mağduriyetin kısa sürede çözümü için neler yapılıyor?

Üçüncü soru; İki gündür, sosyal medyada, haber sitelerinde bu konu tartışılırken, belediye neden sessiz kaldı? Kısa bir açıklama ile hem işçilerine hem de kamuoyuna dönük bilgilendirme yapılamaz mıydı?

Son soru; Belediyede örgütlü bulunan DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası, bu konuyla ilgili belediye yetkilileri, hatta işçilerin kadrolarının iptal edildiği gün Belediye Başkanı Muharrem Erkek’i ziyaret eden sendika yönetimi konuyla ilgili Başkan Erkek ile görüştü mü? Görüştüyse işçileri bilgilendirdi mi? Yok bunların hiçbiri değilse, o sendikaya sendika denilebilir mi?

Son söz olarak; şeffaf belediyecilik, her şeyden önce doğru ve kaliteli iletişim ile mümkündür. Bugün, bu krizde doğru iletişim kurulamadı. Yöntem bu olmamalıydı.

Belediye yetkilileri, “Bizden önceki dönemde yapılmış kusurlu bir kadroya alım söz konusuydu. Bunu düzelte bilmek için tümünü iptal etmemiz gerekiyordu. Hiçbir emekçiyi mağdur etmeyeceğiz” diyor.

Takipçisi olalım, bu sorun kısa sürede çözülsün!

İşçilerinin içinde bulunduğu krizin çözüleceğini, Muharrem Erkek ve ekibinin işçileri mağdur etmeyeceğini biliyoruz. Asıl değişimin de kısa sürede yapılacağını düşünüyoruz.

Bugünkü tartışmalar hem belediye iç huzurunu bozuyor, hem de belediye hizmetlerini sekteye uğratıyor.