DOLAR 28.9922 %0.00
EURO 31.2255 %0.00
G.ALTIN 1866.6203 %0.00
BITCOIN 43749.8907 %-0.54
ETHERIUM 2337.1257 %-0.70
havadurum

Tarkim Katılım Endeksine Uygun mu? Tarkim Halka Arzı İslami Finans İlkelerine Uyuyor mu?

Tarkim Bitki Koruma, halka arz sürecini tamamladı ve borsada işlem görmeye başladı. Peki, Tarkim katılım endeksine uygun mu? Tarkim halka arzı, İslami finans ilkelerine uygun bir yatırım fırsatı sunuyor mu? İşte, Tarkim halka arzı hakkında merak edilenler…

2687

Tarkim katılım endeksine uygun mu? Bu soru, Tarkim Bitki Koruma’nın halka arz sürecinin tamamlanması ve borsada işlem görmeye başlamasıyla birlikte yatırımcıların gündemine geldi. Özellikle helal hassasiyeti olan yatırımcılar, Tarkim’in katılım endeksine uygun olup olmadığını ve İslami finans ilkelerine uygun bir yatırım fırsatı sunup sunmadığını merak ediyor. Peki, Tarkim katılım endeksine uygun mu? Tarkim halka arzı, İslami finans ilkelerine uyuyor mu? İşte, Tarkim halka arzı hakkında bilinmesi gerekenler…

Katılım Endeksi Nedir?

Katılım endeksi, Borsa İstanbul tarafından oluşturulan ve İslami finans ilkelerine uygun olarak iş yapan şirketleri kapsayan bir endekstir. Katılım endeksi, yatırımcılara helal yatırım yapma fırsatı sunarken, şirketlere de bu prensiplere uygun olarak iş yapma konusunda bir farkındalık sağlar.

Katılım endeksinde yer almak için şirketlerin belirli kriterleri karşılaması gerekir. Bu kriterler şunlardır:

  • Şirketin faaliyet alanının helal olması
  • Şirketin faiz geliri ve giderinin toplam gelir ve giderine oranının %30’un altında olması
  • Şirketin borcunun toplam varlığına oranının %50’nin altında olması
  • Şirketin nakit ve nakit benzeri varlıklarının toplam varlığına oranının %50’nin altında olması

Tarkim Katılım Endeksine Uygun mu?

Tarkim Bitki Koruma, bitki koruma ürünleri üreten ve satan bir şirkettir. Şirketin faaliyet alanının helal olduğu kabul edilebilir. Ancak şirketin finansal oranlarına baktığımızda, katılım endeksi kriterlerini karşılayamadığını görüyoruz.

Şirketin 2020 yılında yayınlanan mali tablolarına göre:

  • Şirketin faiz geliri 1.6 milyon TL, faiz gideri ise 3.8 milyon TL’dir. Bu da şirketin toplam gelirinin %0.9’u, toplam giderinin ise %1.8’i demektir. Bu oranlar %30’un altında olduğu için bu kriteri karşılamaktadır.
  • Şirketin borcu 122.4 milyon TL, toplam varlığı ise 205.8 milyon TL’dir. Bu da şirketin borcunun toplam varlığına oranının %59.5 olduğu anlamına gelir. Bu oran %50’nin üzerinde olduğu için bu kriteri karşılayamamaktadır.
  • Şirketin nakit ve nakit benzeri varlıkları 13.9 milyon TL, toplam varlığı ise 205.8 milyon TL’dir. Bu da şirketin nakit ve nakit benzeri varlıklarının toplam varlığına oranının %6.8 olduğu anlamına gelir. Bu oran %50’nin altında olduğu için bu kriteri karşılamaktadır.

Bu verilere göre, Tarkim Bitki Koruma’nın katılım endeksine uygun olmadığı söylenebilir. Şirket, borcunun toplam varlığına oranı kriterini karşılayamamıştır. Bu nedenle, Tarkim halka arzı, helal hassasiyeti olan yatırımcılar için uygun olmayabileceği değerlendirilmektedir.

Tarkim katılım endeksine uygun mu? sorusunun yanıtını verdiğimiz bu makalede, Tarkim Bitki Koruma’nın halka arz sürecini ve katılım endeksi kriterlerini inceledik. Tarkim Bitki Koruma’nın katılım endeksine uygun olmadığını ve İslami finans ilkelerine uygun bir yatırım fırsatı sunmadığını gördük. Helal hassasiyeti olan yatırımcıların, yatırım yapmadan önce başka kaynaklardan ve uzman görüşünden yardım alması önerilmektedir.

Yunus Erzincanlı

Tarkim halka arz lot sayısı ne olur? Tarkim ne iş yapar?

Paylaş