DOLAR 31.3882 %0.00
EURO 34.0709 %0.00
G.ALTIN 2100.9803 %0.00
BITCOIN 62053.6607 %-1.57
ETHERIUM 3429.7183 %-0.56
havadurum

Biga okulları için Eğitim-İş’ten “100. Yıl” talebi

Eğitim-İş Biga İlçe Temsilciliği, inşaatı devam eden okullar için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Biga Kaymakamlığı’na dilekçe vererek isim talebinde bulundu.

1036

Eğitim-İş Biga Temsilciliği’nden ‘100’ yıl talebi. Eğitim-İş adına bir okulun ismine '100'üncü yıl' ibaresinin eklenmesi talebi Biga Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim’e dilekçe ile bildirildi.

"Savaştan barışa, esaretten bağımsızlığa giden yolun en büyük durağı; Cumhuriyet"

Yapılan açıklamada, Cumhuriyet’in 100’ncü yılının önemine dikkat çekilerek, “Bu yıl herhangi bir yıl değil, yenilmişlikten zafere, savaştan barışa, esaretten bağımsızlığa giden yolun en büyük durağı olan cumhuriyetimizin kuruluşunun 100 yılı. Cumhuriyetimiz 100 yıl içinde bir fidandan yüzyıllık bir çınara dönüşürken vatanını seven kimi kahramanlar kanları ile sularken toprağı şehit veya gazi olurken kimisi ise tarlasını sürerken tertemiz alın terini damlatıyordu toprağa. Bazılarımız hastanede hastalarını tedavi ederken kimimiz sınıflarda gelecek için hayaller kurdurtuyordu gençlerimize. Kimimiz bir duvarı örerken kimimiz bir araba tamir ediyordu” ifadelerine yer verdi.

"100. Yıl talebini ilettik"

Bu ülkenin ve insanlığın daha iyi şartlarda yaşaması için üstüne düşen şeyin ‘işini iyi yapmak’ olduğunu bilen milyonlarca insanın aklı, emeği ve kanı var bu memlekette, bu yüzyılda. Yıllar yerini on yıllara, on yıllar yerini yüzyıla bırakırken her geçen zaman dilimi bu ülkenin kuruluş felsefesi olan 'Yurtta Barış, Cihanda Barış' görüşünü her defasında haklı çıkarmıştır. Yurdunda ve cihanda barış, özgürlük, mutluluk ve umut isteyen ve ülkesi ile dünya için elinden geleni yapan herkesin bu yüzyıllık çınarda emeği vardır. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere haklarını ödeyemeyeceğimizin bilincinde olarak ilçemizde yapımı süren Cumhuriyet Ortaokulu'nun adının ‘100. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu’ olarak değiştirilmesinin ya da yeni açılacak bir okulun ismine ‘100 Yıl’ ibaresinin eklenmesinin en azından yüz yıllık çınarın her bir yaprağında emeği ve fikri olan kişilere karşı olan minnet duygumuzu göstereceğinin kanaatindeyiz. Üyelerimizden ve Biga Halkından gelen talepler doğrultusunda Eğitim-İş Sendikası Biga Temsilciliği olarak bu teklifimizi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Biga Kaymakamlığı'na ilettiğimizi tüm Biga halkı ile paylaşmak istiyoruz. Daha nice yüz yıllar boyunca, bu bayrak altında, bu topraklarda emekle, umutla ve mutlulukla yaşamamız dileğiyle. Kamuoyuna ve tüm cumhuriyet emekçilerine saygıyla duyurulur” açıklamasında bulundu.

Paylaş