havadurum

Ayvalık’ta ilk kurşun 105 yıl önce atıldı

Ayvalık’ta 29 Mayıs 1919 yılında, 172’nci Alay Komutanı Yarbay Ali Çetinkaya'nın ilk kurşunu atmasının 105’inci yılı anıldı.

359

29 Mayıs 1919 tarihinde, 172’nci Alay Komutanı Yarbay Ali Çetinkaya İzmir'in işgaline karşı, Yunan askerlerine ilk kurşunu attı. Türkiye için büyük bir zafer olan bu tarihi anın 105’inci yılında Ayvalık’ta yıldönümüyle bir kez daha hatırlandı.

Çok sayıda kişi katılım sağladı

172’nci Alay Komutanı Yarbay Ali Çetinkaya'nın Ayvalık'ta ilk kurşun atışının 105’inci yıl dönümü anısına Cumhuriyet Meydanı'nda çelenk koyma töreni ardından Alibey (Cunda) Adası'nda Ali Çetinkaya büstüne çiçek bırakıldı. Törene Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Garnizon Komutanı Personel Albay Hüseyin Aydın, Cumhuriyet Başsavcısı Onur Yavuz, protokol üyeleri, sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

Kahraman askerler anıldı

Törende konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, ‘’Bugün bu toprakları korumak için ateşlenen ilk asker kurşununu, kahramanlarımızın aziz ruhlarını ve hatıralarını anmak üzere toplanmış bulunuyoruz... 29 Mayıs 1919’da Ayvalık’ta 172. Alayın komutanı Yiğit Yarbay Ali Çetinkaya ve yiğit insanlardan oluşan askerleri vardı. Ve bu ilk kurşun tüm yurdun yanı sıra tüm dünyaya mal oldu. Ayvalık çevresinden topladığı milis kuvvetlerle beraber cephe oluşturdu ve ilk askeri kurşun Ali Çetinkaya ve arkadaşlarına nasip oldu. Bu gücü yaratan felsefenin inancın eseri olan Ayvalık’ta biz bu gururu 105 yıldır yaşıyoruz ve yaşamaya da devam edeceğiz sözlerine yer verdi.

(SAİM TUNÇMAN)
Paylaş