DOLAR 31.123 %0.17
EURO 33.827 %0.44
G.ALTIN 2032.9809 %0.02
BITCOIN 51097.1707 %-1.24
ETHERIUM 3055.0562 %-1.40
havadurum

Anne sütünün önemine değinildi

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi'ndeki hemşire ve Bebek Dostu Hastane Komitesi Üyeleri, Dünya Emzirme Haftası sebebiyle anne sütünün önemine değindiler.

496
Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Emzirme Danışmanı Hemşire Aysun Öztür, Bebek Dostu Hastane Komitesi Üyeleri Öğr. Gör. Dr. Merve Ataç Öksüz ve Öğr. Gör. Tuğba Çetinol, Taştemel Dünya Emzirme Haftası sebebi ile anne sütünün önemi hakkında açıklamalarda bulundular.

"170 ülkede her yılın ağustos ayının ilk haftası kutlanmaktadır"
Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi'ndeki hemşire ve Bebek Dostu Hastane Komitesi Üyelerinin, Dünya Emzirme Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada; "Dünya Emzirme Haftası, anne sütü ile beslenmenin bütün dünyada yaygınlaşması ve bebeklerin beslenmesinde gelişim sağlanması için ülkemizin de içinde bulunduğu 170 ülkede her yılın ağustos ayının ilk haftası kutlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF tarafından ilan edilen 1-7 Ağustos Dünya Emzirme Haftası'nın amacı, bütün dünyada anne sütü ile beslenmeyi desteklemek ve yaygınlaştırmaktır. Anne sütü ile beslenme, çocuğun sağlığı ve gelişimi için temeldir. Tüm dünyada, bebeklerin doğumdan itibaren ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenmeleri, 6'ıncı aydan sonra uygun tamamlayıcı besinler başlanarak emzirmenin en az 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi önerilmektedir. Bebeklerin doğumdan sonraki ilk bir saat içerisinde emzirilmelerinin, ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelerinin sağlanması ve anne sütü ile beslenme farkındalığının arttırılarak yaygınlaştırılması önemlidir. Dünya emzirme haftası dünya genelinde emzirmenin ve anne sütünün önemi, anne sütüyle beslenmenin devamlılığı, desteklenmesi ve yaygınlaştırılması ile ilgili farkındalığın arttırılması için fırsat yaratmaktadır" ifadelerine yer verildi.
(Gökhan Özkurnaz)
Paylaş