havadurum

Altın madeni: Eczacıbaşı'ndan TÜMAD'a; 34 hektardan 429 hektara!

1967
TÜMAD tarafından, Lapseki`de yeni altın-gümüş madeni projesi için ÇED başvuru yapıldı. TÜMAD Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından, Lapseki ilçesinin Şahinli Köyü mevkiinde Altın-Gümüş Madeni Ocağı Kapasite Artışı Projesi planlanıyor. Projenin toplam alanının 2 bin 766 hektar olduğu öğrenilirken, 20 Ocak 2020 olan projenin süresinin ise 15 yıl olduğu ifade edildi. TÜMAD Madencilik, ESAN Eczacıbaşı`na ait olan ruhsatı ve tüm haklarını, 15 Eylül 2021 tarihinde devraldı. 1 Aralık 2021 tarihinde de Altın-Gümüş İşletme İznini alarak, 3 Aralık 2021 tarihinde ÇED sürecini başlattı. ESAN Eczacıbaşı söz konusu ruhsat kapsamında 5,33 hektarlık bir alanda "bentonit" madeni için 8 Şubat 2013 tarihinde "ÇED Gerekli Değildir" kararı alarak bölgedeki çalışmalarına başladı. Yine aynı tarihlerde, 11 Şubat 2013 tarihinde ise, ESAN Eczacıbaşı söz konusu ruhsat kapsamında, yani toplam büyüklüğü 2 bin 766 hektar olan alanda, Altın-Gümüş Madeni Ocağı için 34 hektarlık bölümde "ÇED Olumlu" kararı aldığı, tüm bu alanların da devir kapsamında TÜMAD`a devrolduğu öğrenildi. TÜMAD ise, şimdi bu projenin kapasite artışı yapılarak; 34 hektar olan ÇED alanı 429 hektara çıkartılmak için ÇED başvurusunda bulundu. Kapasite artışı projesinin üretim süresi 6 yıl, rehabilitasyon süresi ise 2 yıl olarak belirlenirken, projenin toplam ömrünün 8 yıl olduğu proje dosyasında yer aldı. Projenin sağlayacağı istihdam ise yalnızca 80 kişi olarak belirlendi. Üretim miktarı, yılda 3 adet açık ocaktan 950 bin ton ve yeraltı galerilerinden 250 bin ton olmak üzere toplam 1 milyon 200 bin ton olarak belirlendi. Proje ömrü boyunca ise üretim miktarı 7,2 milyon ton cevher, 31,4 milyon ton pasa olmak üzere toplam kazı miktarı 38,6 milyon ton olacağı ifade edildi. 
"13 ton altın, 13,32 ton gümüş hedefleniyor"
Proje verilerine göre 1 ton cevherde 1,83 gram altın ve 1,85 gram gümüş var. Bu durumda elde edilmesi beklenen altın miktarı 13 ton, gümüş miktarı ise 13,32 ton olacak. Cevher TÜMAD`ın yaklaşık 1,5 km mesafede bulunan Lapseki zenginleştirme tesisine götürülecek. Kazdağları Ekoloji Platformu Eşsözcüsü Süheyla Doğan, söz konusu tesisin kapasitesinin 1 milyon 200 bin ton olduğu belirtilerek, "Oysa yeni projeden çıkacak olan cevher de 1 milyon 200 bin ton. Mevcut zenginleştirme tesisinin her iki projeden elde edilecek cevhere yeterli gelmesi mümkün olmayıp bu durumda zenginleştirme tesisinin de kapasitesinin arttırılması zorunlu hale gelecektir. Bu durumda da yeni ÇED başvurusu yapılması gerekirdi. 3 açık ocağın toplam miktarı 86 hektar, kapalı ocak izdüşüm ise 60 hektardır. Pasa depolama alanı ise 156 hektar olacaktır" denildi. 
Bölgenin içme suyu tehlikede!
Lapseki ve köylerine içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan Bayramdere Barajı`na yakınlığı ile bilinen söz konusu projenin bölgedeki su kaynağını tehlikeye attığı ifade ediliyor. ÇED alanı, içme ve sulama suyu barajı olan Bayramdere Barajı`nın mutlak koruma alanına 680 metre mesafede iken, ÇED alanının 12,57 hektar alanı barajın orta mesafeli koruma alanında yer aldığını ifade eden Doğan, "Bir içme suyu ve sulama suyu barajına bu kadar yakın mesafede açık ocak alanı olan bir altın madeni projesine izin verenlerin akıl tutulması yaşıyor olmaları gerek" dedi.
(Seçkin Sağlam) 
Paylaş