DOLAR 27.3861 %0.00
EURO 29.0664 %0.00
G.ALTIN 1627.647 %0.00
BITCOIN 26941.194 %0.15
ETHERIUM 1671.368 %0.25
BIST100 8334.94 %0.00
havadurum

Zamlara karşı duran simitçi, "Her yerde 9 bizde 7,5 lira!"

Tadım Taş Fırın, unlu mamullere gelen zamlara karşı bir kez daha durdu. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan zam oranlarını da en düşük ölçekte ürün fiyatlarına yansıtan fırında, alınan 9 liralık zam kararına rağmen; simit ve poğaçalar 7,5 liradan satılıyor.

486
Türkiye'nin birçok yerinde olduğu gibi Çanakkale'de de unlu mamullere gelen zam, vatandaşın tepkisiyle karşılandı. 6 liradan satılan simit 9 lira oldu. Kent genelinde bazı fırınlar ise zam oranını daha az yansıtmaya devam ediyor. O işletmelerden biri de bir kez daha Tadım Taş fırın oldu. Taş fırının sahibi ve unlu mamuller ustası İsmail Taşçı 56 yıllık ömrünün 40 yılını bu mesleğe verdi. Her zamda olduğu gibi bu zamda da, fiyatları en az düzeyde ürünlerine yansıtan fırının sahibi Taşçı, "Herkes yesin diye kendimiz imalatını yapıyoruz" dedi.

"Simit için ayrıca fırını yakmıyoruz"
Fırınlarının taş fırın olmasının maliyeti düşürdüğünü ifade eden Taşçı, "Odun kullanıyoruz. Bu da maliyeti düşürüyor. Ekmek yaptıktan sonra simit ve poğaçayı fırına veriyoruz. Simit poğaça için ayrıca fırın yakmadığımız için de maliyet düşüyor. Ekmeğin yanında poğaça pişiriyoruz" diye belirtti.

"Her şeye zam geldi ama yine de 9 lira çok pahalı"
Elektrikli ve doğalgazlı fırınların maliyetinin daha fazla olduğunu kaydeden Taşçı, "Ama fırınımız taş fırın olmasaydı da 9 lira zam yapmazdık. Elemanların maliyetleri arttı. Undan susama kadar her şeyin maliyeti arttı. Her şeye zam geldi ama yine de 9 lira çok pahalı. Bizim gramajımızda aynı. Herkes yesin diye kendimiz imalatını yapıyoruz" ifadelerine yer verdi.

"İnsanlar fiyata bakıyor"
Kent genelinde zam oranını daha az yansıtan başka fırınların da olduğunu belirten Taşçı, "Poğaçalık unun kilosu 15 lira. Simit susamının kilosu 80 lira. Bunu yapan ustanın yevmiyesi sigortası hariç 800 lira. İnsanlar fiyata bakıyor. 9 lira olacağına biraz gramajı düşürülebilirdi" dedi.

"Kardan düşüyoruz"
Her geçen gün artan zam oranlarına karşı müşterilerinin arttığını kaydeden Taşçı, "Bizim müşterimiz artıyor, uyguna çalışıyoruz. İşimiz iyi. 10 lira kazanacağımıza 7-8 lira kazanıyoruz. Kardan düşüyoruz" diye vurguladı.
(Damla Yeltekin)
Paylaş