havadurum

Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan Kimdir? İşte Hayatı ve Kariyeri

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın istifasının ardından göreve atanan yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan kimdir? Fatih Karahan nereli, kaç yaşında, hangi görevlerde bulundu? İşte Fatih Karahan'ın hayatı ve kariyeri...

1526

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı'na Fatih Karahan atandı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre, Hafize Gaye Erkan'ın görevinden affını istemesi sonrası Merkez Bankası yeni başkanın kim olduğu merak edildi. Peki, yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan kimdir? Fatih Karahan nereli, kaç yaşında, hangi görevlerde bulundu? İşte Fatih Karahan'ın hayatı ve kariyeri...

Fatih Karahan Kimdir?

Fatih Karahan'ın Eğitimi

Fatih Karahan, 1982 yılında Eskişehir'de doğdu. 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi'nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Fatih Karahan'ın Kariyeri

Fatih Karahan, çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası'nda ekonomist olarak başladı. 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı. Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022'de Amazon'da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022'de Amazon'da Başekonomist görevine atandı. Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na atanmıştı. 2 Şubat 2024 tarihinde ise Merkez Bankası Başkanlığı'na getirildi.

Fatih Karahan'ın Ödülleri ve Yayınları

Fatih Karahan, ekonomi alanında birçok ödül ve yayına sahiptir. 2011 yılında Pennsylvania Üniversitesi'nden Malcolm H. Wiener Ödülü'nü, 2012 yılında ise New York Merkez Bankası'ndan En İyi Araştırma Makalesi Ödülü'nü aldı. Karahan'ın makroekonomi, işgücü piyasası, vergi politikası, tüketici davranışı ve finansal istikrar gibi konularda çok sayıda akademik makalesi ve çalışması bulunmaktadır.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, eğitimi, kariyeri, ödülleri ve yayınları ile ekonomi alanında başarılı bir isimdir. Karahan'ın Merkez Bankası Başkanlığı'na atanması, Türkiye'nin ekonomik istikrarı ve para politikası açısından önemli bir gelişme olarak değerlendirilmektedir. Karahan'ın yeni görevinde başarılar dileriz.

(HABER MERKEZİ)
Paylaş