DOLAR 28.9242 %0.08
EURO 31.2278 %-0.16
G.ALTIN 1886.7721 %0.64
BITCOIN 44086.72 %0.72
ETHERIUM 2272.9395 %0.34
BIST100 7855.06 %0.09
havadurum

OVP nedir? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu OVP nedir? OVP açıklandı mı?

OVP nedir, ne zaman açıklanacak? Sorusu gündemdeki yerini aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin ardından vatandaşlar gözlerini bugün gerçekleştirilen toplantıya çevirdi.

468

Kabine Toplantısı'nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomi hakkında da açıklamalarda bulundu. Yurttaşlar, arama motorlarında OVP’nin ne olduğunu araştırmaya başladı. İşte detaylar…

Orta Vadeli Program (OVP) nedir?

5018 sayılı Kanunun 16’ncı maddesi uyarınca, çok yıllı bütçe hazırlık süreci Bakanlar Kurulunun en geç Eylül ayının ilk haftası sonuna kadar makro politikaları, ilkeleri, hedef ve gösterge niteliğindeki temel ekonomik büyüklükleri de kapsayacak şekilde Kalkınma Bakanlığınca hazırlanan orta vadeli programı kabul etmesiyle başlamaktadır. Orta Vadeli Program, bütçe sürecini başlatarak stratejik amaçlar temelinde kamu politikaları ve uygulamalarını şekillendirecek ve kaynak tahsisini bu çerçevede yönlendirecektir. Aynı zamanda, kamu ve özel kesim için öngörülebilirliği artıracak bir yol haritası niteliğinde olan bu Program, son yıllarda sosyal ve ekonomik alanda sağlanan gelişmelerin daha sağlam bir zeminde sürdürülmesi suretiyle güven ve istikrara katkıda bulunacaktır. Çeşitli alanlarda birbirleriyle tutarlı bir amaç, politika ve öncelikler seti sunan Orta Vadeli Program, makro politikaların yanı sıra, temel gelişme eksenlerini ve ana sektörleri kapsamaktadır. Bakanlık ve kurum bütçelerinin hazırlanmasında, idari ve yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesinde, kurumların karar alma ve uygulama süreçlerinde Programın amaç ve öncelikleri esas alınacaktır.

Dinamik bir yapı arz eden ve üç yıllık perspektife sahip olan Program, yıllık uygulamaların sonuçları ve genel şartlardaki değişmeler dikkate alınarak, her yıl yenilenmektedir. Bu kapsamda, Program uygulamaları ile Programı etkileyebilecek dışsal gelişmeler etkili bir şekilde izlenecek ve değerlendirilecektir. Programda yer alan amaç ve öncelikler bakımından uygulamanın izlenmesi, değerlendirilmesi ve Bakanlar Kuruluna bilgi sunulmasından Kalkınma Bakanlığı sorumludur.

OVP’nin içeriği nedir?

  • Kamu ve özel kesim için öngörülebilirliği artıracak bir yol haritası niteliğindedir.
  • Çeşitli alanlarda birbirleriyle tutarlı bir amaç, politika ve öncelikler seti sunmaktadır.
  • Makro politikaların yanı sıra, temel gelişme eksenlerini ve ana sektörleri kapsar.
  • Uzun vadeli amaçlara katkıda bulunacak şekilde, üç yıllık dönemde üzerinde yoğunlaşılacak öncelikleri tespit eder.
  • Uygulamaların sonuçları ve genel şartlardaki değişmeler dikkate alınarak, her yıl yenilenecek dinamik bir yapı arzeder.
  • Üç yıllık perspektife sahiptir.

OVP ne zaman açıklanacak?

Bugün açıklanan Kabine Toplantısında, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz açıklamalarda bulundu. Yılmaz, “Bugün gerçekleşen toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tecrübeli liderliği, 2053 ve ötesine uzanan vizyonu ile her aşamasını yakından takip ettikleri program çalışmamız bugün itibarıyla zatı alilerin onayı ve imzası ile Resmi Gazete’mizde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. OVP merkezi yönetim bütçesinin hazırlanma sürecini başlatan temel dokümanımızdır. Temel ekonomik büyüklükleri, toplam gelir gider tahminlerini, kamu idarelerinin ödenek teklif tavanını içeren temel politika dokümanıdır” ifadelerini kullandı. Başkan Yardımcısı Yılmaz, “Finansal istikrarı sağlamak ve orta vadede enflasyonu tek haneye indirmek temel hedefimiz” diyerek sözlerine devam etti.

(Haber Merkezi)

Paylaş