havadurum

Mobil Göç Noktası uygulaması faaliyete başladı

Düzensiz göçle mücadele kapsamında hayata geçirilen “Mobil Göç Noktası” uygulaması 2 araç ile Çanakkale’de faaliyete başladı.

695

Çanakkale’de düzensiz göçle mücadele için hayata geçirilen “Mobil Göç Noktası” uygulaması 2 araç ile faaliyete başladı. İskele Meydanında bulunan Mobil Göç Noktası aracını ziyaret ederek incelemelerde bulunan Vali İlhami Aktaş’a, Vali Yardımcısı Hakkı Uzun, İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı, İl Jandarma Komutanı J. Albay Sadi Akman, Sahil Güvenlik Batı Marmara Grup Komutanı SG. Yb. Ercan Oran, İl Göç İdaresi Müdürü Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürlüğü personeli ve İl göç idaresi personeli eşlik etti. Düzensiz göçmenlerin tespitini kolaylaştıran ve hızlandıran Mobil Göç Noktası aracında incelemelerde bulunan Vali İlhami Aktaş, Mobil Göç Noktası aracı hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Düzensiz göç ile mücadele hız kesmeden devam ediyor

Düzensiz göç ile mücadelenin kararlılıkla ve kesintisiz devam ettiğini belirten Vali Aktaş, Mobil Göç Noktası aracında yabancıların yasal kalış haklarının olup olmadığı çok kısa bir zaman içerisinde tespit edildiğini ifade etti. Türkiye’de yasal olarak kalma hakkı olmayan yabancıların geri gönderme merkezlerine gönderilmek suretiyle sınır dışı işlemlerin de hızlandığını ifade eden Aktaş, çalışmaları yürüten Göç İdaresi, Emniyet ve Jandarma personeline teşekkür etti.

Mobil Göç Noktası aracı faliyetleri

Düzensiz göçle mücadele kapsamında yapılan uygulama ve denetimler kapsamında güvenlik güçleri düzensiz göçmen olduğundan şüphelendikleri kişilerin kimliğini kontrol ediyor. Kimliğini ibraz edemeyen yabancılar gerekli kontrollerin sağlanması amacıyla Mobil Göç Noktası aracına davet ediliyor. Burada Göç İdaresi Başkanlığı personeli tarafından göç veri tabanı üzerinden biyometrik verilere ilişkin parmak izi sorgulaması yapılıyor. Yasal kalış hakkı olmadığı belirlenen ve geri gönderme merkezlerine gönderilen yabancıların sınır dışı işlemlerine hemen başlanıyor.

(ESRA GÜLLER)
Paylaş