havadurum

Karabiga’da festivalinde sahne krizi!

Festival krizlerine bir yenisi Çanakkale’den eklendi. Biga’ya bağlı Karabiga’da düzenlenen 40. Karabiga Priapos Deniz Festivali’nde sahne alacak olan Merve Özbey, platformun güvenli olmadığını ifade ederek sahne almadı.

1068

Biga’ya bağlı Karabiga Belediyesi tarafından düzenlenen 40. Karabiga Priapos Deniz Festivali’nde sahne krizi yaşandı. Cumartesi akşamı sahne alması planlanan sanatçı Merve Özbey, organizasyonun teknik şartnamede belirtilen yükümlülüklerini yerine getirmemesinden dolayı konseri iptal etti ve sahneye çıkmadı.

Sunucunun sözleri tepki topladı

Gecenin sunucusu, Merve Özbey sahneye çıkmamasını sert sözlerle eleştirdi. Sunucunun "45 kiloluk Merve Özbey, sahneyi kendisinin kaldıramayacağını düşündüğü için sanatçı... Sanatçı da demek istemiyorum kendisi için" sözleri sosyal medyadan büyük tepki topladı.

“Merve Özbey’in böyle bir karar almasını akıl tutulması olarak görüyoruz”

Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, “Karabiga Belediyesi olarak 40. Karabiga Priapos Deniz Festivali etkinlikleri kapsamında düzenleyeceğimiz Merve Özbey konseri, şarkıcının 27 Kişilik Darbuka Ritim Grubunun sahne aldığı sahnede “güvenlik” gerekçesini öne sürerek sahneye çıkmaması ve şehrimizi terk etmesi nedeniyle iptal olmuştur. Konserlerde sahne kurulumu organizasyon firması tarafından sağlanmaktadır. Şarkıcı sosyal medya hesabından yaptığı ilk duyuruda Belediyemizi suçlamış ancak hatasının farkına vararak paylaşımını silip organizatör firmayı hedef göstermiştir. Sahnede görev alan kişiler ve halkımızın güvenliğini güvenlik güçlerimiz sağlamaktadır. Karabiga gibi huzurun ve güvenin timsali şehrimizde şarkıcı Merve Özbey’in böyle bir karar almasını akıl tutulması olarak görüyor, konser alanını erken saatlerden itibaren dolduran ve saatlerce bekleyen, başta Karabigalı hemşehrilerimiz olmak üzere uzak yakın birçok yerden şehrimize misafir olan halkımıza yapılmış haksızlık olarak görüyoruz. Yaşattıkları ayıp nedeniyle halkımızdan özür diliyor, 7’den 77’ye alanı dolduran vatandaşlarımızın vicdanına bırakıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Sahneyi ayakta tutan sütunlardan bir kısmı koli bandı ile yapıştırılmış”

Merve Özbey'in avukatı Canan Kırbaç ise gecikmeden konuyla ilgili açıklamada bulunarak, sanatçının teknik eksikliklerden dolayı konseri iptal ettiğine dikkat çekti. Özbey'in teknik ekibi tarafından tespit edilen ciddi güvenlik riskleri olduğunu fotoğraf ve videolarla kamuoyuyla paylaşan avukat, “Tüm ayrıntıları, fotoğraf ve video kaydı ile delillendirildiği üzere sahneyi ayakta tutan sütunlardan bir kısmının ahşaptan yapılmış, bir kısmının kırılmış olduğundan koli bandı ile yapıştırılmış, bir kısmının da, sütunlar birbirini ayakta tutabilsin diye yine koli bandı ile birbirlerine tutuşturulmuş vaziyette olduğu, elektrik kablolarının hiçbir güvenlik önlemi alınmaksızın gelişigüzel sahneden aşağı sarkıtılmış olduğu gibi sair aykırılıklara ilişkin görsellerden sadece birkaç tanesi ekte siz vatandaşlarımızın bilgisine sunulmaktadır” dedi.

“Konserden önce sahnenin taahhüt edildiği hale getirilmesini, aksi takdirde toplum ve çalışanlarının sağlığını korumak maksadı ile sahneye çıkamayacağı belirtilmiştir”

"Müvekkilimiz tarafından söz konusu hususların giderilmesi ve muhtemel kaza ve faciaların önlenmesi adına gerek konser alanı yetkilileri gerekse de Organizasyon Firması ile iletişime geçilmiş, konserin sorunsuz şekilde geçirilebilmesi ve vatandaşlarımızın da herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmaması adına konserden önce taahhüt edildiği hale getirilmesi, aksi takdirde toplum ve çalışanlarının sağlığını korumak maksadı ile sahneye çıkamayacağı belirtilmiştir” sözlerine dikkat çekilen açıklamada, “Zira; müvekkilimiz yıllardır müzik sektöründe yer almakta olup sayısız konser organizasyonunda yer almış ve söz konusu organizasyon da dahil olmak üzere her organizasyondan önce organizasyon firmaları ile yapılan anlaşmalarda sahne ekibinin güvenliği yanı sıra konser alanına gelen tüm vatandaşların güvenliği gözetilerek Teknik Şartnameler organizasyon firmalarına iletilmiştir. İşbu duyuruya konu olan olayda da Teknik Şartnamede yer alan hususlar çok açık iken organizasyon firması ve ilgili idare ciddi ihlallerde bulunmuştur” denildi.

"Kendisini izlemeye gelenlerin can sağlığını gözeterek ayrılmak zorunda kalmıştır”

Özbey’in ilk defa konsere çıkmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu minvalde son ana kadar var olan güvenlik açıklarının giderilerek, sorunsuz bir konser organizasyonu gerçekleşmesi adına yetkili kişilerle iletişime geçen müvekkilimiz, bu çabalarının karşılığını göremediğinden yaşanması muhtemel tüm tehlikelerin önüne geçmek ve kendisi dahil tüm ekibinin ve kendisini izlemeye gelen sevenlerinin can sağlığını gözetmek zorunda olduğundan konser alanından üzülerek ayrılmak zorunda kalmıştır ki bu kendisinin de ilk konsere çıkamayışıdır” diye belirtildi.

“Hukuki süreç başlatacağız"

Açıklamada son olarak şu sözlere yer verildi, "Tüm bu çabaya rağmen, dün akşamdan bu yana, bu noktaya kendi ayıp ve kusurları ile gelindiğini çok iyi bildiği halde suç bastırmaya çalışan, müvekkilin vücut bütünlüğüne ve sanatçı kimliğine varana kadar hakaret etmekten ve sözünü esirgemekten çekinmeyen, Organizasyon Firması görevlileri ve sair üçüncü kişilerin hesapları ekibimizce tek tek takip edilmekte, müvekkilimiz hakkındaki hakaret ve karalama niteliğindeki tüm beyanlar, açıklamalar ve paylaşımlar kapsamında; müvekkilin tüm yasal haklarının hukuki zeminde sonuna kadar savunulacağını, müvekkilimiz hakkında Türk Ceza Kanununa ve sair mevzuata aykırı şekilde sözler sarf eden tüm kişiler hakkında cezai ve mesleki kariyerine böyle hakaretamiz cümleler ve iftiralar ile zarar verilmesi konusunda da hukuki sürecin başlatılacağını siz değerli Kamuoyuna saygılarımızla bildiririz."

(DAMLA YELTEKİN)
Paylaş