DOLAR 28.8867 %-0.25
EURO 31.6884 %-0.35
G.ALTIN 1898.3821 %-0.19
BITCOIN 37800.93 %0.37
ETHERIUM 2035.2389 %0.44
BIST100 8013.98 %-0.25
havadurum

Havran narı üreticinin yüzünü güldürüyor

Havran ilçesinde zeytinliklerin sınırını belirlemek için dikilen nar ağaçları, ilçe ekonomisine katkı sağlıyor.

639

Balıkesir’in Havran ilçesinde, tescilli mandalina ve siyah incir bahçelerinin yanı sıra zeytinliklerin çevrelerine sınırlarının belli olması ve hırsızlığa karşı önlem amaçlı dikilen “deve dişi” nar, üreticiye ek gelir sağlıyor. Havran narı, tatlı ve iri taneli olması dolayısıyla tercih edilen bir ürün olarak dikkat çekiyor.

“Yeni dikilen fidanlarla üretimin daha da artacak”

Nar hasadı başladı Havran Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Murat Hançer, ilçede “deve dişi” nar hasadının başladığını söyledi. Son günlerde havalar mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğinden narın pek rağbet görmediğini belirten Hançer, havaların soğumaya başlamasıyla satışların artacağını umduklarını dile getirdi. Hançer, yeni dikilen fidanlarla üretimin daha da artacağını vurguladı.

“Nar yağmuru pek sevmez bu yüzden bu sene kalite yüksek”

Narlar Balıkesir’in yanı sıra diğer illere de gönderiliyor İşçiler tarafından makaslarla özenle kesilerek dallarından alınıp kasalara dizilerek Havran Sebze ve Meyve Hali’ne taşınan ve boyutlarına göre gruplandırılan narlar, Balıkesir’in yanı sıra İstanbul, Bursa, İzmir, Çanakkale ve Edirne’ye gönderiliyor. Hançer, Havran’da üretilen narın iri taneli ve tatlı olduğunu aktardı. Hançer, “Nar yağmuru pek sevmez bu yüzden bu sene kalite yüksek." dedi.

“Ürünlerimiz arazilerimizden çalınıyor”

İlçede nar bahçesi bulunmadığını anlatan Hançer, "Zeytin ve mandalina bahçelerinde hırsızlık oluyor, ürünlerimiz arazilerimizden çalınıyor. Üreticimiz de tarlalarının etrafına nar fidanları dikerek hem sınır, çit gibi görev görüyor hem de üzerindeki üründen faydalanmış oluyor. Hemen hemen bütün arazilerimizin etraflarında nar ağaçları vardır." ifadesini kullandı. Hançer, tatlı olduğu için sofralarda yemekten sonra tüketilebilen Havran narının, çocukların, parklarda bahçelerde yiyebileceği bir ürün olduğunu kaydetti.

“Meyve suyu fabrikalarını buraya davet ediyoruz”

Bu narın meyve suyu olarak da değerlendirilebileceğini söyleyen Hançer, "İlçemiz nar ve mandalina üretiminde bölgede ciddi anlamda söz sahibi, bu yüzden meyve suyu fabrikalarını buraya davet ediyoruz, gelmelerini istiyoruz. Biz ürünlerimizi tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz. Narımızla ilgili coğrafi işarete başvurduk, inşallah onu da almayı düşünüyoruz." diye konuştu.

"Nar ilçemiz için de iyi bir gelir kaynağı"

Havran Sebze ve Meyveciler Hali komisyoncularından Güven Alpsu da nar üretiminin Havran'da yıllardır yapıldığını ifade ederek, “Nar genelde bakım istemez ama suyunu bol verdiğinizde verimi de yüksek olur. Aşureden tutun da birçok üründe kullanılır. İlçemiz için de iyi bir gelir kaynağıdır. Narın suyu kola ya da diğerlerinden daha faydalıdır." değerlendirmesinde bulundu.(AA)

Paylaş