DOLAR 28.9193 %0.15
EURO 31.5439 %0.10
G.ALTIN 1896.4532 %0.37
BITCOIN 37669.7183 %-0.22
ETHERIUM 2049.1282 %0.20
BIST100 7948.6 %0.18
havadurum

Erenoğlu; "Hedefimiz bölgenin üniversitesi olmak"

Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Gıda ve Su Mikrobiyolojik Analiz Laboratuvarı Lansman etkinliği yapıldı.

387

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇOBİLTUM) Gıda ve Su Mikrobiyolojik Analiz Laboratuvarı Lansman etkinliği gerçekleşti. ÇOBİLTUM'da gerçekleşen etkinliğe; ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Evren Karayel Gökkaya, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şeker, akademisyenler ve özel sektörden temsilciler katılım sağladı.

Aydoğdu; "Hem sektöre hem de akademik çalışmalara destek veriyoruz"

ÇOBİLTUM Müdürü Doç. Dr. Ayça Aydoğdu Emir açılış konuşmasında ÇOBİLTUM ve Gıda ve Su Mikrobiyolojik Analizi Laboratuvarı hakkında bilgiler vererek; "ÇOBİLTUM olarak hem sektöre hem de akademik çalışmalara destek veriyoruz. Sanayideki AR-GE tipi çalışmalara katkı sağlıyoruz. Çanakkale bölgesinin tarımsal ve gıda sanayi araştırma ihtiyaçlarını karşılama doğrultusunda hedefleri olan bir araştırma merkeziyiz. Bu toplantıdaki temel hedefimiz ise sektörün taleplerini toplamak. Ne doğrultuda bir laboratuvarın Çanakkale bölgesinin ihtiyacını karşılayacağını öncelikle öğrenip, o doğrultuda ilerlemek istiyoruz " ifadelerini kullandı.

İpek; "Öncelikli amacımız mikrobiyolojik analiz hizmeti vermektir"

Gıda ve Su Mikrobiyolojik Analiz Laboratuvarı Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Dilvin İpek, laboratuvar ile ilgili bir tanıtım sunumu yaparak; "Burada öncelikli amacımız Çanakkale ilinde bulunan tüm gıda işletmelerine, otellere, yemekhane ve kantinlere mikrobiyolojik analiz hizmeti vermektir. Bahsettiğimiz bu alanlarda da ham madde, son ürün, işletme suyu ve otellerin havuzları konusunda mikrobiyolojik analiz hizmeti sunacağız. Ayrıca tüm işletmeler için de önemli olan yüzey, personel ve hava hijyen denetimlerini gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu.

Erenoğlu; "Hep birlikte yöresel katkıya ortak olalım"

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Akreditasyon hedefleri olan ÇOBİLTUM'u yönetim olarak desteklediklerini vurgulayarak Gıda ve Su Mikrobiyolojik Analiz Laboratuvarının yöresel kalkınmaya doğrudan katkısı olacağını dile getirerek; "Üniversitemizde yapılan çalışmaları Çanakkale'ye aktarmak ve yapılacak çalışmaları Çanakkale'nin ihtiyaçlarını karşılayacak doğrultuda şekillendirmek bizim için çok önemli. Bu bağlamda Gıda ve Su Mikrobiyolojik Analiz Laboratuvarı yöresel kalkınmaya, çeşitli sektörlere doğrudan katkı sağlayacak. Akreditasyon hedefleri olan laboratuvarımızı yönetim olarak destekliyoruz. Kısa vadeli ve orta vadeli akreditasyonları tamamlayarak bölgenin hizmetinde olacak. Bölgenizin üniversitesiyle çalışın ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden talep edin. Biz de hep birlikte yöresel katkıya ortak olalım. Akademik ve toplumsal katkısı olan süreçlere hep birlikte ortak olalım. Hedefimiz bölgenin üniversitesi olmak" dedi.

Etkinlik, laboratuvar gezisinin ardından toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

(Duygu Yılmaz)

Paylaş