DOLAR 31.093 %0.34
EURO 33.7226 %0.24
G.ALTIN 2024.6409 %0.38
BITCOIN 51179.3006 %-1.51
ETHERIUM 2953.0427 %-1.87
havadurum

ÇYDD'den "Can Atalay" kararına tepki: "Anayasa'nın ve halkın iradesinin yok sayılmasıdır"

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu adına Prof. Dr. Kenan Kaynaş TİP milletvekili Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesine tepki göstererek, “Hukuk devleti ve halk iradesi yok sayılamaz” dedi.

675

Gezi Parkı davasında 18 yıl hapis cezası alan TİP milletvekili Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesinin ardından tepkiler devam ediyor. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çanakkale Şubesi (ÇYDD) Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu adına Prof. Dr. Kenan Kaynaş açıklamada bulunarak, “Milletvekili seçildiğinde hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmamasına rağmen Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi, ülkemizde hukuk devleti ilkesinden kaygı verici şekilde uzaklaşıldığının açık bir göstergesidir” ifadelerine yer verdi.

“Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi, Anayasa’nın yok sayılmasıdır”

Açıklamada ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu hatırlatılarak, “14 Mayıs 2023 Genel Seçimleri’nde Hatay halkının kararı ile milletvekili seçilen Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi, Anayasa’nın ve halkın iradesinin yok sayılmasıdır. Anayasa’nın 153. maddesi hükmü gereği, Anayasa Mahkemesi kararları kesindir. Hukuk düzenimizde en üst yargı organı olan Anayasa Mahkemesi’nin kararları; devletin yasama, yürütme ve yargı erkleri için uyulması zorunlu niteliktedir. Milletvekili seçildiğinde hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmamasına rağmen Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi, ülkemizde hukuk devleti ilkesinden kaygı verici şekilde uzaklaşıldığının açık bir göstergesidir. Unutulmamalıdır ki Türkiye Cumhuriyeti; demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Devletin bu nitelikleri Anayasa’nın değiştirilemez maddeleri arasındadır” sözlerine yer verildi.

(DAMLA YELTEKİN)
Paylaş