havadurum

CHP'li Ceylan “Kişiye özel atama için yönetmelik değiştirdiler”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, CSO Ada Ankara Sanat Yönetmenliği görevine sanatçı olmayan bir kişinin atanacağı yönündeki iddiaları Ankara’ya taşıdı.

785

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Ada Ankara Sanat Yönetmenliği görevine sanatçı olmayan bir kişinin atanacağı yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un yazılı olarak cevaplaması için Meclis’e taşıdığı iddialara ilişkin CHP’li Ceylan, “Müzik eğitimi almamış, sanatla ilgili herhangi bir birimde 1 ay bile çalışmamış bir kişi, Sanat Yönetmenliği görevini nasıl yapacaktır? Sanatçılarla ve sanat ekibiyle hangi bilgisiyle müzikle ilgili konuları konuşacak ve müzik etkinliği koordinasyonunu nasıl sağlayacaktır” diye sordu.

“Bu atama Sanat Yönetmeni olabilmek için gerekli olan şartlar değiştirilerek yapılmıştır”

Ceylan, Ankara'da kültürün ve sanatın nabzını tutan Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’ne (DÖSİMM) bağlı olarak çalışan CSO ADA Alan İşletmeleri binası ile ilgili bazı şikayetlerin kendilerine ulaştığını belirterek, “DÖSİMM tarafından yapılan bazı atamalar herkesin kafasında bazı soru işaretleri doğurmuştur” diye ifade etti. Söz konusu iddialara göre DÖSİMM tarafından, Sanat Yönetmenliği gibi önemli bir görevin, liyakatsiz bir biçimde, bir AKP klasiği olan eş-dost-akraba ilişkileri kullanılarak birilerine verildiği iddiasında bulunan Özgür Ceylan, “Söz konusu bu atama DÖSİMM sayfasında görünmektedir. Bu atama Sanat Yönetmeni olabilmek için gerekli olan şartlar değiştirilerek yapılmıştır” dedi.

“Kişiye özel bir atama yapılmıştır”

Ceylan, Eskiden Sanat Yönetmeni olabilmek için Konservatuvar mezunu olmak ve en az 10 yıl üst düzey bir sanat kurumunda çalışmış olmak gerektiğini, sonradan bu koşulun Konservatuvar mezunu olmak ve en az 5 yıl üst düzey bir sanat kurumunda çalışmış olmak şeklinde değiştirildiğini belirten CHP’li Ceylan, “Son belirlenen sınav şartlarına göre Sanat Yönetmeni olabilmek için Halkla İlişkiler Mezunu olmak ve en az 3 ay görev yapmak yeterli olacaktır” olarak değiştirildi. Söz konusu bu durum tam bir nepotizm örneği olup yine kişiye özel bir atama yapılmıştır” iddiasında bulundu.

“Sanatla ilgi herhangi bir birimde çalışmamış kişi, Sanat Yönetmenliği görevini nasıl yapacak?”

CHP Çanakkale Milletvekili Ceylan, söz konusu atama onayının kimler tarafından yapıldığını sorduğu soru önergesinde, “Müzik eğitimi almamış, sanatla ilgi herhangi bir birimde 1 ay bile çalışmamış bir kişi, Sanat Yönetmenliği görevini nasıl yapacaktır?” diye sordu.

“Kim tarafından görevlendirilmiştir?”

Halkla İlişkiler mezunu ve kurumda sadece üç ay görev yapmış bir kişinin sanatçılarla hangi bilgisiyle müzikle ilgili konuları konuşabileceğini ve müzik etkinliği koordinasyonunu nasıl sağlayacağını soran Özgür Ceylan, “Öncesinde işçi pozisyonunda işe alınan bir kişi göstermelik olarak kültür yolu festivalinde görevlendirilmiş midir? Eğer görevlendirilmiş ise kim tarafından görevlendirilmiştir?” diye sorarak, söz konusu iddialarla CSO’nun itibarının zedelenmemesi gerektiğini söyledi.

(DAMLA YELTEKİN)
Paylaş