havadurum

Ceylan; "Türk Zeytinyağı; İspanyol, İtalyan, Yunan markaları altında satılacak"

Dökme ve varilli zeytinyağına kilo başı 20 centlik fon uygulanmasını, TBMM Genel Kurulu gündemine taşıyan CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan; "Türk Zeytinyağı dünya raflarında, İspanyol, İtalyan, Yunan markaları altında satılacak" dedi.

547

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu`nda yaptığı konuşmasında Resmi Gazete`de yayınlanan dökme ve varilli zeytinyağına kilo başı 20 centlik fon uygulanmasının Türk Zeytinyağı markalarının dünyaya açılmasını engellediğini belirterek; "Geçtiğimiz yıl İspanya`da, İtalya`da kuraklık etkisiyle rekolte düşerken, Dünya ikincisi olan bir rekolteye rağmen Türk Zeytinyağı üreticisinin paketli ürün ihracatının önünü açamayan iktidar, bu yıl açıkladığı 20 centlik fon kesintisi ile paketli ürün satışının kapılarını iyice kapatmıştır" şeklinde konuştu.

"Dökme zeytinyağına mecbur kılacak"
TBMM Genel Kurulu`nda, Resmî Gazete`de açıklanan fon kesintisi ile yerli üreticinin paketli ürün ihracatını destekler nitelikte olmadığını vurgulayan CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, "90 liradan 180 liraya çıkan bir fiyat söz konusuyken, 20 centlik bir fon kesintisi ihracatçıyı yine dökme zeytinyağına mecbur kılacak. Türk Zeytinyağı dünya raflarında, İspanyol, İtalyan, Yunan markaları altında satılacak" ifadelerini kullandı.

"Paketli ürün ihracatının önünü açmayacaktır"
Türk zeytinyağı üreticisinin geçtiğimiz yıl elde ettiği yüksek rekolteyle Dünya sıralamasında ikinci sıraya yükseldiğini hatırlatan CHP`li Ceylan; "Avrupa`da zeytinyağı açığı varken, Türkiye`nin zeytinyağı üreticilerinin markalı ürünlerinin satışları desteklenmeliydi. Ama geç kalındı. Bu yetmezmiş gibi bu yıl litre fiyatı 180 lirayken, dökme zeytinyağı ihracatında 20 centlik bir fon kesintisi, paketli ürün ihracatının önünü açmayacaktır" şeklinde konuştu.

"Kiloda 15 kuruş destek nedir?"
Zeytin fiyatlarının en az üç kat artacağını dile getiren Ceylan; "Geçtiğimiz yıl yağlık zeytininin maliyeti kilo başı 15-20 lira, sofralık Gemlik zeytininin kilo maliyeti 40-50 lira civarındaydı. Bu fiyat günlük 300 liralık işçilik fiyatı üzerinde hesaplanıyordu. Bu yıl ise yevmiye 800 lira. Mazot 26 liraydı, bugün 33 lira. Elektrik, gübre, ilaç vb. girdi maliyetlerindeki artışları da eklediğimizde zeytin fiyatları en az üç kat artacaktır diyebiliriz. Kiloda 15 kuruş destek nedir?" diye sordu.

"Hasat döneminde bir günlük maliyeti bile karşılayamaz"
İktidarın sağladığı desteğin yetersiz olduğunu belirten Ceylan; "İktidar 100 dönüme 7-8 bin lira destek veriyor. Bu rakam hasat döneminde bir günlük maliyeti bile karşılayamaz. Zeytinin anavatında üreticinin böylesi zor durumda olması kabul edilemez. Sürdürülebilirlik için 15 kuruşluk destek en az 3-5 liraya yükseltilmelidir" dedi.
(Nevin Yüksel)

Paylaş