havadurum

Çanakkale Ticaret Borsası Nisan ayı olağan meclisi toplandı

Çanakkale Ticaret Borsası 2024 Nisan Ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Birol Çetin Başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz ve Meclis Üyelerinin katılımları ile 2024 Mart Ayı Meclis Kararı, Mart Ayı Mizanı, Hesapları İnceleme Komisyonu Kararı ve Nisan Ayı Faaliyetleri, gündemiyle gerçekleştirildi.

1188

Çanakkale Ticaret Borsası 2024 Nisan Ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Birol Çetin’in açılış konuşmasıyla başladı. Birol Çetin konuşmasında şunları kaydetti: “Sayın Başkan, değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Hepiniz Çanakkale Ticaret Borsası’nın 2024 yılının Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı'na hoş geldiniz” dedi.

23 Nisan’ı kutladı

Meclis Başkanı Birol Çetin sözlerini şöyle devam etti. “Sizleri şahsım ve Meclis Divanı adına saygıyla selamlıyor, Nisan Ayı Meclis Toplantımızı açıyorum. 31 Mart yerel seçimleri gibi bir süreç yaşadık. Bu vesileyle evvela, Çanakkale Belediye Başkanı seçilen Sayın Muharrem Erkek olmak üzere demokrasinin önemli bir göstergesi olan seçimler neticesinde kazanan tüm belediye başkanlarımızı, belediye meclis üyelerimizi ve muhtarlarımızı tebrik ediyor, görev ve çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum. İlimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Daha önceki dönemde hizmet veren isimlere de şehrimize verdikleri hizmetten dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Değerli arkadaşlarım dün 23 Nisan’da, millet egemenliğinin ve demokrasimizin en önemli sembolü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. yıldönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı birlikte kutladık. Bu vesile ile Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakları vatan yapan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, yarınlarımız olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yürekten kutluyorum.” dedi.

"Bayram Kutlamaları ve Seçim Sonuçları Üzerine Değerlendirme"

ÇTB Başkanı Deniz konuşmasında şunları söyledi, “Malum, mübarek Ramazan Ayı’nı geride bıraktık ve Ramazan Bayramımızı kutladık. Bu toplantı vesilesiyle, hepinizin geçmiş bayramını tekrar tebrik ediyorum. Bununla birlikte, ülkemiz 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri için sandık başına gitti ve önümüzdeki dönem için belediye başkanlarını seçti. Ben burada bir kez daha, Çanakkale Belediye Başkanımız olarak seçilen Sayın Muharrem Erkek başta olmak üzere, seçilen tüm belediye başkanlarımızı, meclis üyelerini ve muhtarları tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyor, sonuçların ilimiz ve ülkemiz adına hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

“Ticaret Borsa’sı var gücüyle çalışıyor”

Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz sözlerine şunları ekledi “Yerel kalkınma, büyüme ve gelişmenin, ulusal kalkınma, büyüme ve gelişmeyi de beraberinde getirdiği düşüncesiyle ilimizin her alanda kalkınması, büyümesi ve gelişmesi için Çanakkale Ticaret Borsası olarak var gücümüzle çalışıyor ve emek veriyoruz. Bu çerçevede, geride bıraktığımız süre zarfında yürüttüğümüz birkaç önemli faaliyetten bahsetmek istiyorum.”

“Fiyat istikrarının sağlanması gerekiyor”

2019 yılında kurulan Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın ürün piyasasının fiyat istikrarı içerisinde dengelenmesi için önemli görevler üstlendiğini anımsatan Abdullah Deniz “2023 yılında bu piyasada 82 milyar TL’lik bir hacim gerçekleştirildi. Şu anda 216 bin kayıtlı yatırımcı ve çiftçi burada işlem yapıyor. Biz de Çanakkale’deki tek yetkili acentesi olarak yatırımcıların ve çiftçilerin sisteme kaydını gerçekleştiriyorduk. Bu dönemde TÜRİB, tarım piyasalarındaki etkinliğini artırmak için şimdi yeni bir sürece girdi. Bu amaçla; Bölgesel Ürün Piyasası Aracı Kurumları, yani ÜPAK’lar kuruluyor ve vadeli opsiyon işlemlerinin açılması hedefleniyor. Biz de Çanakkale Ticaret Borsası olarak, Marmara Bölgesinde kurulan bölgesel ÜPAK’da aktif rol alacağız. Marmara ÜPAK’da kurucu ortak olduk ve Yönetim Kurulunda yer almaktayız. Dünyada da örneklerini gördüğümüz üzere; tarımsal piyasalarının sağlıklı bir şekilde işlemesi ve fiyat istikrarının sağlanması için böylesi yapıların kurulması önemli diye düşünüyorum” dedi.

" TDİOSB'leri desteklemeye devam ediyoruz "

Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz, “Ticaret Borsası olarak kümelenerek güçlerini birleştiren, ülkemizin kalkınmasına, yatırım, üretim, istihdam ve ihracat hedeflerine, tarım sanayi entegrasyonunun gelişmesine katkı sağlayan TDİOSB'leri desteklemeye devam ediyoruz.

Bu kapsamda Borsamızın kurucu ortağı olduğu ve Yönetim Kurulunda yer aldığımız yaklaşık 2.423 dekar alanda kurulması planlanan, bölgemizde yılda 65 bin ton yaş meyve sebze üretimi, öncelik genç ve kadın çiftçilerde olmak üzere doğrudan 2.500 kişiye istihdam sağlanması hedeflenen Çanakkale Ayvacık Jeotermal Kaynaklı Sera TDİOSB ile ilgili kesin talepleri toplamaya başladık.

Çanakkale Ayvacık Jeotermal Kaynaklı Sera TDİOSB bünyesindeki modern teknolojik seralarda, ısıtmanın jeotermal kaynak kullanılarak gerçekleştirilmesi ile seracılık faaliyetlerinde önemli bir maliyet oluşturan ısıtma giderlerinin düşürülmesi ve yılın 11 ayı üretim yapılması planlanmaktadır” dedi.

“Rekolte beklentisi olduğunu söyledi”

Harmana sayılı haftalar kaldığını anımsatan Abdullah Deniz, hafta sonu yağışlarının ve bundan sonra gerçekleşecek yağışların bitki boyu ve başaklardaki dane dolumunu arttırmada olumlu katkıları olacağını belirterek yeni hasat sezonundan rekolte ve verim açısından umutlu olduklarını söyledi. Yeni üretim sezonun hayırlı ve bereketli geçmesi temennisinde bulunan Deniz, Çanakkale Ticaret Borsasının üyesi olduğu Ulusal Hububat Konseyi’nin (UHK) 2023/24 Üretim Yılına ilişkin İklim ve Bitki Gelişimi Değerlendirme Raporu hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Rapora göre bölgelerde lokal bazlı alanlar hariç yeterli ve sağlıklı bitki çıkışlarının olduğunu belirten Deniz, buğdayda geçen yıl 7,3 milyon hektar olarak öngörülen ekim alanının bu yıl 7,5 milyon hektar olacağı ve geçen yılki rekolte beklentisine ulaşılabileceğinin tahmin edildiğini sözlerine ekledi.

Abdullah Deniz Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından süne çalışmalarının devam etmekte olduğunu belirterek ilaçlama kararı alınan yerlere ve ilaçlama zamanına ilişkin olarak Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün uyarılarına dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz ayrıca borsanın nisan ayı faaliyetleri ve devam eden projeleri hakkında meclis üyelerine bilgiler verdi.

(ERHAN TAYLAN)
Paylaş