havadurum

Çanakkale Biyoçeşitliliği Paneli büyük ilgi gördü

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarafından Uluslararası Biyoçeşitlilik Günü’nde Çanakkale Biyoçeşitliliği Paneli ve Sergisi etkinliği düzenlendi.

465

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) biyoçeşitliliğe dikkat çekmek ve öğrencileri bilgilendirmek için önemli bir panel düzenledi. Ziraat Fakültesi’nde düzenlenen panele, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dinçay Köksal, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Öznur Benderlioğlu Doğangün, Çanakkale Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ozan Hacıalioğlu, Çanakkale Havalimanı Müdür Vekili Ali Ünde, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şeker, Araştırma Dekanı Doç. Dr. Sercan Karav, Lâpseki Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Engin Gür, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katılım sağladı.

Önemli sunumlar gerçekleştirildi

Panelin moderatörlüğünü Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. İsmail Kasap üstlenirken, panelistler arasında Fen Fakültesi’nden Prof. Dr. Şükran Yalçın Özdilek, Prof. Dr. Murat Tosunoğlu, Prof. Dr. Çiğdem Gül, Prof. Dr. Ersin Karabacak, Lâpseki Meslek Yüksekokulu’ndan Doç. Dr. Şahin Kök ve Çanakkale Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Uysal yer aldı. Panelistler, Çanakkale’nin zengin biyoçeşitliliği hakkında detaylı bilgiler sunarken ve bölgenin ekosistemleri üzerine yapılan araştırmaları katılımcılar ile paylaştı.

Yeni araştırma planları oluşturuldu

Etkinlik kapsamında düzenlenen sergide, bitkiler, sürüngenler, balıklar, amfibiler, böcekler ve kuşlar gibi farklı canlı türlerine ait koleksiyonlar ve biyoçeşitlilik temalı sanat eserleri yer aldı. Katılımcılar sergiyi gezerek, Çanakkale’nin biyolojik zenginliklerini yakından inceleme fırsatı buldular. Ayrıca, panel sırasında yapılan tartışmalar ve soru-cevap oturumları sayesinde, bölgenin biyoçeşitliliğini koruma ve sürdürülebilirlik konularında yeni araştırma planları oluşturuldu.

Sosyal transkript belgeleri hakkında bilgiler verildi

Etkinlikte ayrıca, mezuniyet sonrası iş bulmada öğrencilere katkı sağlayabilecek sosyal transkript belgeleri hakkında bilgiler verildi. Katılımcılar, bu belgeyi elde edebilmek için çevre, doğa ve biyoçeşitlilik konularını içeren anketler doldurdular.

Farkındalık yaratılmaya devam ediyor

ÇOMÜ’nün düzenlediği Çanakkale Biyoçeşitliliği Paneli ve Sergisi etkinliği, katılımcılar tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Etkinlik, doğanın korunması ve biyolojik çeşitliliğin önemi konularında farkındalık yaratmayı başardı. Yeni araştırma projelerinin temelleri atıldı ve katılımcılar, bilgi ve deneyimlerini paylaşma fırsatı buldu.

(ESRA GÜLLER)
Paylaş