havadurum

Bozcaada’da 1 Mayıs’ta Kıymet Kocamış anıldı

Bozcaada’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde 1977 yılında Taksim - Kazancı Yokuşu’nda hayatını kaybeden adalı hemşire Kıymet Kocamış’ın kabrine anma ziyareti gerçekleştirildi. Yürüyüşe emekçilerle birlikte Bozcaada Belediye Başkanı Yahya Göztepe katılım sağladı.

742

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününde Bozcaada Belediyesi’nin çağrısıyla Belediye önünde toplanan belediye işçileri ve adalılar marşlar eşliğinde 1 Mayıs 1977’de Taksim Kazancı Yokuşu’nda hayatını kaybeden adalı hemşire Kıymet Kocamış’ın kabrine yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe Bozcaada Belediye Başkanı Yahya Göztepe eşi ile birlikte katılım sağladı.

“Emeğin sömürülmediği, aydınlık, eşit ve güzel bir dünyayı görebileceğimiz günlerin geleceği umuduyla…”

Kıymet Kocamış’ın mezarı başında kısa bir konuşma yapan Yahya Göztepe, “Emeğin sömürülmediği, aydınlık, eşit ve güzel bir dünyayı görebileceğimiz günlerin geleceği umuduyla tüm emekçi kardeşlerimin bayramı kutlu olsun. Bu vesileyle 1 Mayıs 1977 Taksim’de kaydettiğimiz adamızın yerlisi Kıymet Kocamış’ı saygı ve özlemle anıyorum, ruhu şad olsun” ifadelerini kullandı. Saygı duruşunun ardından kitle Kıymet Kocamış’ın kabri başından ayrılarak yeniden Bozcaada meydanına yürüyüşe geçildi. Meydana kadar hep birlikte yürüyüşe geçen emekçiler ve adalılar çınar altında meydanında hep birlikte coşkuyla bayramlarını kutladılar.

“Emek dünyanın bu zamana kadarki değişiminin yegâne sebebidir”

Belediye binası önünde işçiler adına konuşan Serdar Eroğlu, “Emek dediğimiz olgu, yadsınamaz bir öneme sahiptir. Çünkü emek dünyanın bu zamana kadarki değişiminin yegâne sebebidir. Bizim bayramımız eşit işe eşit ücret aldığımızda, halklarımızı savunurken muhattap bulduğumuzda, haklarımızı savunduğumuzda bize suçlu gibi bakılmadığı ve bize güvenildiği zamandır. Bağlı bulunduğumuz kurumun önemini ve hassasiyetinin farkındayız ve kurumumuzun çıkarlarını sonuna kadar koruyacağımızdan halkımızın en ufak şüphesi olmasın. 1 Mayıs’ta burada toplandığınız için işçi arkadaşlarımıza, belediye başkanımıza ve bütün halkımıza teşekkür ederiz” sözlerini kullandı.

“Bugün bizim bayramımız”

Türk-İş’e bağlı Belediye İş Sendika temsilcisi Rahmi Alkan da, “Bugün bizim bayramımız. Bu önlükleri biz iki kere giyeriz. Birincisi 1 Mayıs’larda, ikincisi de hakkımız gasp edildiğinde grev kararı aldığımızda giyeriz. Gündemimizde olan konular var. Sendika ayırmaksızın diyoruz ki; ülkemizde vergi adaletsizliği var. 1 Ocak’ta aldığımız maaşla 1 Mayıs’ta aldığımız maaş arasında çok fark var. Ülkemizi yönetenler kıdem tazminatları üzerinden çok şey konuşuyor. Kimse kusura bakmasın, çalışanların, emekçilerin kıdem tazminatı üzerinden kimse hesap yapmasın. Bu ülkeyi biz borçlandırmadık. Biz meydanlardayız. Bizimle beraber meydanlarda yürüyen işverenlerimizden de Allah razı olsun diyoruz. Bütün arkadaşlarımın bayramı kutlu olsun, herkesin ayaklarına sağlık” ifadelerine yer verdi. İşçiler hep birlikte Zübeyde Hanım Çay Bahçesi’nde çay içerek, etkinliği sonlandırdılar.

Kıymet Kocamış kimdir?

Bozcaada’da 1952 yılında doğan Kıymet Kocamış hemşireydi. Kısa süre önce evlenen ve dört aylık hamile olan Kıymet Kocamış, 1 Mayıs 1977’de Taksim’deki eylemlerde Kazancı Yokuşu’nda hayatını kaybetti.

(ESRA GÜLLER)
Paylaş