DOLAR 31.1004 %0.00
EURO 33.7945 %-0.05
G.ALTIN 2031.0306 %-0.04
BITCOIN 54507.1709 %0.08
ETHERIUM 3184.2695 %-0.03
havadurum

Bekir Karacabey Gelibolu orman yangınıyla ilgili konuştu

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine bağlı Ilgardere köyü yakınlarındaki orman yangını, gece boyunca süren ekiplerin yoğun çalışmaları ve hava araçlarının sabahın ilk ışıklarıyla yeniden göreve başlaması sayesinde saat 14.00'te kontrol altına alındı.

987

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Çanakkale'nin Gelibolu ilçesi Ilgardere köyü yakınlarındaki yangının 700 hektarlık ormanlık alanı etkilediğini ve kontrol altına alındığını açıkladı. Karacabey, Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci ile yangın bölgesini helikopterle inceledikten sonra Dandanos Yangın Yönetim Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

“Şiddetli rüzgarın etkisiyle yangın ilerledi”

Dün saat 14.21'de Ilgardere köyü sınırlarında orman yangınının başladığı andan itibaren rüzgarın saatteki hızının 80-120 kilometreye ulaştığını, bunun meteorolojik verilere göre fırtına anlamına geldiğini açıklayan Karacabey, "Nemin yüzde 41, sıcaklığın da 29 derece civarında olması, yangın açısından en olumsuz şartların oluşması anlamına maalesef geliyordu. Şiddetli rüzgarın etkisiyle yangın Pazarlı köyü istikametine hızla ilerledi ve zaman zaman 1 kilometrenin üzerinde 'spot' diye ifade ettiğimiz atlamalar yapmak üzere, Pazarlı köyünü içine alacak şekilde devam etti." dedi.

"700 hektar ormanlık alan yangından etkilendi"

Saat 14.32 itibarıyla yangın mahallinde olan ekiplerin öncelikle yerleşim yerleri açısından oluşan tehditleri ortadan kaldırmak amacıyla Pazarlı köyü içinde tedbir aldıklarını, bir taraftan da yangının daha fazla genişlememesi için çalışmalarını sürdürdüklerinin bilgisini veren Karacabey; "Yangın dün akşam 21.30 sıralarında büyük ölçüde kontrol altına alınmıştı. Yangın sırasında 22 ilk müdahale aracımız, 81 arazöz, 16 iş makinesi, 9 hava aracı, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait 40 iş makinesi ve araçla birlikte toplam 510 personelimiz bu yangının söndürülmesi sırasında görev aldı. Yaklaşık 700 hektarlık bir ormanlık alanı etkileyen yangın ekiplerimizin gece devam eden çalışmaları ve gün doğumuyla birlikte hava araçlarının tekrar göreve başlamasıyla saat 14.00 itibarıyla kontrol altına alınmış oldu" diye konuştu.

"Çanakkale'de bu yıl meydana gelen yangınlardan 4 bin 966 hektar orman alanı etkilendi"

Dün Çanakkale'de 3'ü orman, 4'ü orman dışı yangın olmak üzere 7 yangın meydana geldi. Çıkan yangınlar hakkında konuşan Karacabey, ; "Türkiye genelinde ise 18 orman yangını ve 12 kırsal alan yangını olmak üzere toplam 30 adet yangın meydana geldi. Yılı değerlendirdiğimiz zaman yıllık toplamda Çanakkale'de 144 orman yangını ve bunun neredeyse 4 katından fazla 655 adet kırsal alan yangını olmak üzere toplam 800 adet yangın meydana geldi ve bu yangınlardan maalesef 4 bin 966 hektar orman alanımız etkilendi. Türkiye genelinde bugün itibarıyla 2 bin 484 adet orman yangınında 15 bin 111 hektar orman alanımız etkilendi. Yangın başına düşen orman alanına baktığımızda 6 hektarlık bir alanın orman yangınlarından etkilendiğini görüyoruz ki bu rakam son 4 yılın ortalamasına baktığımızda aynı günün değerleri açısından en az etkilenen orman alanı olduğunu bize gösteriyor" sözlerine yer verdi.

Yangınlardan birçok alan etkilendi

Karacabey, Çanakkale'de 16 Temmuz'da meydana gelen Kızılkeçili yangınında bin 240 hektar, 22 Ağustos'taki Damyeri yangınında da 2 bin 650 hektar olmak üzere toplam 3 bin 890 hektarlık orman alanının etkilendiğini bir kez daha hatırlattı.

Radar Tepesi'ndeki etkinliğe davet etti

Orman Bölge Müdürlüğü personelinin yoğun çalışmalarıyla bu sahalarda yanan ağaçların temizlenme işleminin büyük ölçüde tamamlandığını söyleyen Karacabey; "Bu çalışmalar devam etmekle birlikte 500 hektarlık bir alan tamamen temizlendi, bunun 250 hektarlık kısmı da şu an için tekrar ormanlaştırılmak üzere hazır hale getirildi. 11 Kasım'da saat 11.00'da tüm Türkiye genelinde gerçekleştireceğimiz Milli Ağaçlandırma Günü kutlamaları çerçevesinde, Cumhuriyet Ormanı Tesisimiz Radar Tepe mevkisinde gerçekleşecek. Bu vesileyle bütün vatandaşlarımızı Radar Tepesi'ndeki etkinliğimize davet etmek istiyorum." İfadelerini kullandı.

Kolluk çalışanları çalışmalara devam ediyor

Ilgardere yangınının, yangının mevsimi olmadığını dile getirerek Karacabey, yangının şartları oluştuğunda her mevsim orman yangını yaşanabildiğini açıkladı. Karacabey, yangının çıkış sebebiyle ilgili kolluk kuvvetlerinin çalışmalarının devam ettiğini aktardı.

(AA)

Paylaş