havadurum

Ankara'da Çanakkale Bienali Sergisi "Paylaşılan Bellek" Açıldı

Ankara Cermodern'de gerçekleşen Çanakkale Bienali sergisi, kolektif belleği estetik ve kavramsal bir deneyimle sunuyor.

947

Ankara Cermodern'de düzenlenen Çanakkale Bienali sergisi "Paylaşılan Bellek", Çanakkale'nin derin anlatılarını ve kültür ekosistemini sanatseverlerle buluşturdu. Serginin açılışına İl Kültür ve Turizm Müdürü Çağman Esirgemez, Çanakkale Bienali Kurucu Direktörü Seyhan Boztepe ve Sanat Yönetmeni Deniz Erbaş katıldı.

Çanakkale kentinin kolektif hafızasını katmanlarla buluşturuyor

İsmini bilgisayar bilimlerinden alan sergi, bienalin 20 yıla yayılan deneyiminin sanatsal içeriğini ve belleğini ön plana çıkararak, Çanakkale kentinin kolektif hafızasını zenginleştiren özgün katmanlarla buluşturuyor.

Kültür ekosistemi ve jeo-stratejik konumu kolektif belleği özel kılıyor

Çanakkale’nin kadim anlatıları, kültür ekosistemi ve jeo-stratejik konumu, serginin temelini oluşturan kolektif belleği özel kılıyor. “Paylaşılan Bellek” sergisi, günümüz sanatının estetik, kavramsal ve şiirsel yorumlarıyla bu hafıza alanını zenginleştirerek, Çanakkale Bienali’nin “müzeleşme” arayışında yeni bir evreye işaret ediyor.

Çanakkale Bienali Çanakkale’de özgün bir bağlam ve bellek oluşturmayı hedefliyor

Çanakkale Bienali İnisiyatifi (CABININ) tarafından gerçekleştirilen Çanakkale Bienali; farklı disiplinlerden ve toplum kesimlerinden bireyleri kapsayan çağdaş sanat ve kültür odaklı bir platform sunuyor. Bienal, güncel sanat ile toplum arasında diyalog kurmayı ve Çanakkale’de özgün bir bağlam ve bellek oluşturmayı hedefliyor. CABININ’in 20 yıla yaklaşan faaliyetleri, süreli bir çağdaş sanat etkinliğinin deneyimler belleğinin kalıcı bir yapıda paylaşıma açılması fikrini taşıyor.

CerModern, Ankara’lı sanatseverleri 25 Şubat – 14 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan ‘Paylaşılan Bellek’ Sergisine davet ediyor.

Sanatçılar:

Ahmet Elhan, Ardan Özmenoğlu, Ayhan Taşkıran, Ayşe Ekmen, Can Demir, Canan Atalay, Dilara Akay, Emre Zeytinoğlu, Ergin Çavuşoğlu, Ersan Deveci, Georgios Katsagelos, Gül İlgaz, Halil Altındere, Hayri Esmer, Jakob Gautel, Josephine Turalba, JR-Ellis Island, Jun’ichiro Ishii, Kalliopi Lemos, Katrin Korfmann & Jens Pfeifer, Korhan Başaran, Murat Germen, Mustafa Horasan, Mustafa Okan, Nezaket Ekici, Nikita Alexeev, Pınar Yolaçan, Pravdoliub Ivanov, Rüstem Aslan, Serge Najjar, Serhat Kiraz, Seydi Murat Koç, Tansel Türkdoğan, Varol Topaç, Yeni Anıt

(DAMLA YELTEKİN)
Paylaş