DOLAR 27.1479 %0.00
EURO 29.0073 %0.00
G.ALTIN 1680.291 %0.00
BITCOIN 26575.4573 %-0.08
ETHERIUM 1593.2711 %-0.02
BIST100 8039.18 %0.00
havadurum

Yapay zekaların savaşı kızışıyor

Yapay zeka teknolojileri, birbirleriyle kıyasıya mücadele etmeye devam ediyor. Yarışta bulunan iki rakip ise ChatGPT ve bard.

625
Yapay zeka teknolojileri, interneti kasıp kavurmaya devam ediyor. Yazılımcısından tutun da mühendisine kadar herkes, gündelik işlerini kolaylaştırmak için AI'dan destek alıyor. Bu durum, pek çok teknoloji devinin de yapay zekaya yatırım yapmasına neden oluyor. Her ne kadar OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT şimdilik bu yarışı önde götürse de rakipleri de boş durmuyor. Örneğin Google, bugün yayınladığı bir güncelleme ile kendi AI sohbet botu olan Bard'ı çok daha akıllı hale getirdi. İşte ayrıntılar...

Bard ile hayal gücünüzün sınırlarını zorlayın
Bard, bundan sadece birkaç ay önce ChatGPT'nin popülerliğinin önüne geçmek için Google tarafından apar topar tanıtıldı. Ne yazık ki bu acele, AI modelinin sorunlu bir başlangıç yapmasına neden oldu ve şirkete değer kaybettirdi. Neyse ki tüm bunlar zaman içerisinde düzeltildi ve Bard, bugün ilk büyük güncellemesini aldı. Şirketin yapay zekası artık çok daha akıllı ve çok daha fazla dil desteğine sahip. Bard bugünden itibaren 40'tan fazla dil seçeneğine sahip. Bu özelliğin, doğru telaffuzu duymak veya metni sesli olarak dinlemek isteyenler için oldukça yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Seslendirmeyi kullanmak için ise tek yapmanız gereken ses simgesini tıklamak. Üstelik desteklenen diller arasında Türkçe de var.

Bildiğiniz üzere Bard, bugüne kadar konuşulanları kaydetse de geçmişe erişmenize izin vermiyordu. Neyse ki bu yeni sürümle beraber bu da düzeldi ve eski sohbetler artık erişilebilir ve yeniden kullanılabilir durumda. Bu sayede araya başka şeyler girse bile AI ile olan konuşmanıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bu yenilik, özellikle de uzun soluklu projeler üzerinde çalışan kullanıcılar için ideal.

Lens'in gücü yakında Bard'a entegre edilecek. Bildiğiniz gibi AI halihazırda yanıtlarına görsel ekleyebiliyor. Örneğin, "İstanbul'da nereleri gezebilirim?" diye sorduğunuzda, yapay zeka metinle birlikte görsel öneriler de sunuyor. Ancak artık, görsel atabilecek ve bu görseller üzerinde sorular sorabileceksiniz.

Ne yazık ki bu özellik şu anda sadece İngilizce'de var ve yakında diğer dillere de gelecek. Google, aynı zamanda Python kodlarını Replit'e aktarmanıza izin veren yeni bir özelliği de platforma ekledi. Tüm yenilikleri başlıklar altında özetleyecek olursak:
Özelleştirilmiş yanıtlar alın

Yanıtları dinleyin:
Bazen bir şeyi yüksek sesle duymak, fikrinize farklı bir yaklaşım sağlayabilir. Bu yüzden bugünden itibaren Bard'ın yanıtlarını dinleyebilirsiniz. Özellikle bir kelimenin doğru telaffuzunu duymak veya bir şiiri veya senaryoyu dinlemek isterseniz bu özellik yardımcı olacaktır. Sadece bir ipucu girin ve ardından ses simgesini seçerek Bard'ın yanıtlarını dinleyebilirsiniz. Bu özellik şu anda 40'tan fazla dilde kullanılabilir durumda.

Bard'ın yanıtlarını kolayca ayarlayın:
Bard'ın yanıtlarının tonunu ve stilini artık beş farklı seçenekle değiştirebilirsiniz. Bunlar sırasıyla basit, uzun, kısa, profesyonel veya gündelik. Örneğin, Bard'dan eski bir koltuk için bir pazar yeri ilanı yazmanıza yardımcı olmasını isteyebilir ve ardından açılır menüyü kullanarak yanıtı kısaltabilirsiniz. Bu özellik şu anda İngilizce'de kullanılabilir durumda ve yakında yeni diğer diller için de sunulacak.
Üretkenliğinizi artırın

Konuşmaları sabitleyin ve yeniden adlandırın:
İpucunu tekrar ziyaret etmek istiyorsanız Bard'a eklenen konuşmalarınızı sabitleme ve yeniden adlandırma yöntemlerini kullanabilirsiniz. Artık bir konuşma başlattığınızda, kenar çubuğunda sabitleme, yeniden adlandırma ve son konuşmaları almanız için seçenekler göreceksiniz. Örneğin, Bard'dan yaz ayları için açık hava sporlarını karşılaştırmanıza yardımcı olmasını istediğinizde, daha sonra ipuçlarına tekrar göz atabilirsiniz. Bu özellik şu anda 40'tan fazla dilde kullanılabilir durumda.

Kodu daha fazla yere aktarın:
Bard'ı kodlama görevleri için kullanma isteği her geçen gün artıyor. Bu yüzden Python kodunu Google Colab'a ek olarak Replit'e aktarmanıza olanak sağlayan yeni bir özellik eklendi. Bu özellik şu anda 40'tan fazla dilde kullanılabilir durumda.

Yanıtları arkadaşlarınızla paylaşın:
Bard, sohbetinizin bir bölümünü veya tamamını ağınızla paylaşmayı daha da kolay hale getirdi. Paylaşılabilir bağlantılarla fikirlerinizi ve oluşturduğunuz içerikleri başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Bu özellik de 40'tan fazla dilde kullanılabilir durumda.

İpucu olarak resimler kullanın:
Hayal gücümüzü nasıl kullanacağımızda resimler büyük bir rol oynar. I/O'da Google Lens'in yeteneklerinin Bard'a getirildiği söylendi. Bir resim hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa veya sadece bir başlık bulmak için yardıma ihtiyacınız varsa, artık ipuçlarıyla resimleri yükleyebilirsiniz. Bard fotoğrafı analiz ederek yardımcı olacaktır. Bu özellik şu anda İngilizce'de kullanılabilir durumda ve yakında yeni dillere genişleyeceğiz.
Paylaş