DOLAR 31.0227 %0.05
EURO 33.6181 %0.09
G.ALTIN 2020.9209 %0.13
BITCOIN 51295.8706 %0.57
ETHERIUM 2918.5943 %0.38
havadurum

Türk Eğitim-Sen “Önlük değil ikramiye istiyoruz”

Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi, Çanakkale Merkez PTT binası önünde basın açıklaması düzenledi. Gerçekleştirilen basın açıklamasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan 24 Kasım’da öğretmenlere beyaz önlük hediye etme kararına eleştiride bulundu.

1062

Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi, 24 Kasım’da öğretmenlere verilecek olan beyaz önlük hediyesine eleştiride bulunarak basın açıklaması gerçekleştirdi. Çanakkale Türk Eğitim-Sen, mesleklerindeki en büyük sorunun ekonomik yetersizlik olduğunu ifade ederek beyaz önlük yerine bir maaş ikramiye istediklerini dile getirdi. Türk Eğitim-Sen, taleplerine ilişkin Kanun Teklifinde bulundu.

“Hepimiz kutlu bir görevi ifa ediyoruz”

Çanakkale Merkez PTT binası önünde gerçekleşen basın açıklamasında 24 Kasım’ı kutlayarak başlayan Türk Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gün olan 24 Kasım’ı büyük bir övünçle kutluyoruz. Ne mutlu bize ki ilim ve irfan yuvalarında, akıl ve bilimin yol göstericiliğinde, Atatürk’ün öğretileriyle genç nesilleri yetiştiriyoruz. Bilindiği gibi kalkınma ve gelişme hamleleri bilgisi, birikimi, tecrübesi, engin öngörüsüyle medeniyetimizi aydınlatan münevver öğretmenlerimiz sayesinde gerçekleşebilir. Tabi bizler sadece öğretmen değil; aynı zamanda çocuklarımızı hayata hazırlayan, geleceğe taşıyan, onların kendi yolunu çizmesinde öncü rol üstlenen kahramanlarız. Her birimiz kutlu bir görev ifa ediyoruz. Mukaddes değerlerle bezenmiş bir mesleğin neferleri olmakla gurur duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Bu rakamlar eğitim çalışanlarının ekonomik çaresizlik içinde olduğunu göstermektedir”

Öğretmenlerin görev ve sorumluluklarının her geçen gün arttığını ve bu sorunlara yeterince çözüm üretilmediğini dile getiren Başkan Demirbaş “ Her 24 Kasım’da göğsümüz kabarır, heyecanlanırız. Ancak bir tarafımızda buruktur. Çünkü; öğretmenlerin başta sorumluluk mevkiinde bulunanlar olmak üzere toplumda hak ettiği itibarı görmediğini düşünüyor, toplumdaki saygınlıklarının artırılması noktasında yeterli çabanın gösterilmediğine şahit oluyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılını idrak ederken, öğretmenlerin rol ve sorumluluklarına ilişkin beklentiler artmakta, buna karşın öğretmenlerin yıldan yıla büyüyen sorunlarına çare yeterince üretilememektedir. Eğitim sürecinin başat öğesi öğretmenlerimizin en büyük sorunlarından birisi ekonomik durumlarının yetersizliğidir. Bugün sadece asgari ücretliler, dar ve sabit gelirliler değil, kamu çalışanları da ekonomik daralmışlıktan nasibini almıştır. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 13 bin 334 TL, yoksulluk sınırı 43 bin 433 TL’ye ulaşmıştır. Yılsonu itibarıyla maaşlardaki erimenin yüzde 30-35 aralığında olması beklenmektedir. Buna karşın ülkemizde 9/1 derecedeki bir öğretmen aylık 22 bin 852 TL, 5/3 derecedeki bir öğretmen aylık 24 bin 319 TL, 1/4 derecedeki bir öğretmen aylık 25 bin 112 TL ücret almaktadır. Öğretmenler maaşları ile ancak iki Cumhuriyet Altını alabilmektedir. İşte tüm bu rakamlar eğitim çalışanlarının ekonomik çaresizlik içinde olduğunu göstermektedir” ifadelerine yer verdi.

“Öğretmenlerin acil çözüm bekleyen sorunları varken bu kararı doğru bulmuyoruz”

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere beyaz önlük hediye edileceği konusunda eleştiride bulunan ve öğretmenlerin acil çözüm gerektiren sorunları varken beyaz önlük hediye edilmesini doğru bulmadığını dile getiren Resul Demirbaş konuyla ilişkin Kanun Teklifinde bulunduklarını açıkladı. Demirbaş “Bilindiği gibi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerimize Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “beyaz önlük” hediye edileceği kamuoyuna açıklandı. Biz ise, eğitim çalışanlarının “öğrenci-veli şiddetine maruz kalma”, “liyakatsiz yönetici atamaları”, “tayin ve nakil başta olmak üzere özlük hakları”, “ekonomik çaresizlik”, “adaletsiz uygulamalar”, “mesleki imaj zedelenmesi”, “kariyer sınavı” gibi acil çözüm bekleyen önemli sorunları varken, kamuoyunun önlük gibi suni bir tartışma ile meşgul edilmesini doğru bulmadığımızı dile getirerek bir öneride bulunmuştuk; “24 Kasım’da önlük değil, ikramiye istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Çanakkale Milletvekilleri’ne mektup gönderildi

Bu kapsamda sendikanın hazırladığı Kanun Teklifi hakkında konuşan Demirbaş “Bu kapsamda sendikamız; öğretmenlerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelere gidilmesinin ilk adımı olarak her 24 Kasım tarihinde öğretmenleri motive etmek ve ekonomik bakımdan desteklemek adına bir maaş ikramiye verilmesini içeren Kanun Teklifi hazırladı. Milletvekillerine gönderdiğimiz mektubumuzda ekonomik sorunlarına bir nebze de olsa sembolik katkı sağlayacak olan bu Kanun Teklifine sahip çıkmalarını ve destek vermelerini bekliyoruz. Geleceğimizi yetiştiren eğitimcilerimizi mutlu, huzurlu ve motivasyonu yüksek kılmak devletimizin ve toplumumuzun en asli sorumluluklarındandır” diye konuştu.

(Esra Güller)

Paylaş