DOLAR 31.1322 %0.11
EURO 33.8333 %0.06
G.ALTIN 2034.8804 %0.15
BITCOIN 56458.2903 %3.67
ETHERIUM 3235.6397 %1.58
havadurum

Son Akşam Yemeği Filminin konusu ne? Son Akşam Yemeği Filminin oyuncuları kimler?

Son Akşam Yemeği filmi, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Arkadaşlar, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz” dediği ve Cumhuriyet düşüncesinin artık ete kemiğe büründüğü 28 Ekim 1923 akşamı Çankaya Köşkü’nde yaşananları konu alıyor. Film, 27 Ekim 2023’te Türkiye, Azerbaycan ve Avrupa’da vizyona girecek.

1498

Cumhuriyet’in ilanının 100. yılına yaklaşırken, bu tarihi olayın perde arkasını anlatan bir film izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. Son Akşam Yemeği filmi, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Arkadaşlar, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz” dediği ve Cumhuriyet düşüncesinin artık ete kemiğe büründüğü 28 Ekim 1923 akşamı Çankaya Köşkü’nün mutfağında ve yemek salonunda gelişen olayları konu ediniyor.

Son Akşam Yemeği oyuncuları kimler?

Son Akşam Yemeği filmi, Levent Onan tarafından yönetilen, senaristliğini Ayla Hacıoğulları ve Vilmer Özçınar’ın üstlendiği bir tarihî dönem dramasıdır. Filmin oyuncu kadrosunda Onur Tuna, Pelin Akil, Engin Şenkan, Azra Aksu, Necip Memili gibi isimler yer almaktadır.

Film, 27 Ekim 2023’te Türkiye, Azerbaycan ve Avrupa’da vizyona girecek. Film aynı zamanda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın kutlamalarına da eşlik edecek.

Son Akşam Yemeği Filminin konusu ne?

Filmde, Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’i ilan etmeye karar verdiği gece yaşananlar anlatılıyor. Atatürk’ün yanında bulunan arkadaşlarıyla birlikte Çankaya Köşkü’nde son akşam yemeğini yediği sahneler filmde yer alıyor. Filmde ayrıca Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın da rolü büyük. Latife Hanım, Atatürk’ün kararını destekliyor ve onun yanında duruyor.

Filmde aynı zamanda Çankaya Köşkü’nün mutfağındaki çalışanların da hikâyesi anlatılıyor. Mutfakta çalışan Ahir, Elif, Mahmut, Yakup, Azize ve Nigar da Cumhuriyet’in ilan edileceğini öğreniyorlar ve bu habere farklı tepkiler veriyorlar. Bazıları sevinirken, bazıları endişeleniyor. Filmde mutfakta yaşananlar da tarihi bir dönemin tanıklığı olarak gösteriliyor.

Neden izlemeliyiz?

Son Akşam Yemeği filmi, Türkiye’nin en önemli tarihi olaylarından birinin perde arkasını gözler önüne seriyor. Filmde hem Atatürk’ün hem de onun yanındaki insanların duygu ve düşüncelerine tanık oluyoruz. Filmde ayrıca dönemin siyasi ve sosyal atmosferi de yansıtılıyor.

Film, güçlü oyuncu kadrosu ve dikkat çeken konusuyla izleyicilerin ilgisini çekiyor. Film, Cumhuriyet’in ilanının 100. yılında hem bir anma hem de bir kutlama niteliği taşıyor. Film, tarihe saygı duyan ve tarihten ders çıkaran herkes için izlenmeye değer bir yapım olarak görülüyor.

(Esra Güller)

Paylaş