DOLAR 27.4196 %1.62
EURO 28.9801 %1.60
G.ALTIN 1652.6998 %0.35
BITCOIN 26553.04 %1.22
ETHERIUM 1633.6386 %2.49
BIST100 8259.46 %1.62
havadurum

"Sezona hazırız"

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal ve Heyeti, Çanakkale Ticaret Borsası'nda gerçekleşen, gündem ve çalışmaların masaya yatırıldığı görüşmelerde yerini aldı.

306
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal ve Heyeti, Çanakkale Ticaret Borsası'nda Borsa Başkanı Abdullah Deniz'in daveti ile Ziraat Odası Başkanları ve sektör üyeleri ile bir araya geldi.

Güldal; "Üreticilerimizi mutlu edecek bir fiyatlandırma oldu"
Ziraat Odası Başkanları ve sektör üyelerinin görüşme sağladığı Çanakkale Ticaret Odası'nda, TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, Ticaret Borsası'nda sektör paydaşları ile bir arada olmaktan son derece memnun olduğunu ifade ederek, Borsa Başkanı Deniz'den yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler alarak, gündem konuları masaya yatırıldı. Görüşme esnasında konuşma yapan TMO Genel Müdürü Güldal; "Sayın Cumhurbaşkanımızın fiyatları açıklamasından bu yana sektör temsilcilerimiz ve üreticilerimizden olumlu geri dönüşler geldi. Gerçekten üreticilerimizi mutlu edecek bir fiyatlandırma oldu. Bizlerin önceliği her zaman üreticimiz" dedi.

Sektörün beklentileri konuşuldu
TMO Genel Müdürü Güldal ve Heyetini, Çanakkale Ticaret Borsası'nda misafir etmekten duydukları memnuniyeti dile getiren Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Deniz, borsanın hizmetlerinden ve çalışmalarından söz etti. Çanakkale'nin tarım alanında oldukça iddialı bir şehir olduğunu belirten Başkan Deniz; "Sizlerin de bildiğiniz üzere Çanakkale'miz tarımda oldukça iddialı bir il. Bölgemizin coğrafik yapısı ve iklimsel özelliklerinden dolayı ürün çeşitliliğimiz çok fazla. Bizler de tarım sektörünün paydaşları olarak, iyi ilişkiler ve işbirlikleri içerisinde, ilimiz ve ülkemiz üretimine değer katan çalışmalarda yer alarak, elimizden gelen gayreti göstermekteyiz" şeklinde konuştu. Ayrıca Toprak Mahsulleri Ofisi 2023 alım fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Deniz, sektörün beklentilerini dile getirdi.

Yetkililere sorular soruldu
Konuşmaların ardından, sektör temsilcilerinin, yetkililere yönelttikleri sorulara karşılık " TMO'nun Çanakkale'de alıma başladığını, personel ve alım yerleri olarak sezona hazır olduklarını belirttiler. Sektörde yer alan gerek zahireciler, gerekse un sanayicileri buğday, arpa alması halinde 1TL primden faydalanacaklar. Maliye Bakanının reel piyasa politikalarına geçilmesi gerektiğini açıklamasının ardından regüle edilen buğday satışı olmayacak. Normal piyasada oluşan buğday fiyatları sonucunda sektör üyeleri buna göre hareket etmelerini gerekecek" diye cevap verildi.

Üreticiler adına konuştular
Soru ve cevapların ardından, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı Ufuk Ünver, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Mesut Şen ve Çan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şahin; TMO 2023 yılı alım fiyat ve politikasından üretici adına memnuniyetlerini dile getirerek, Türkiye'ye ve üreticiler adına hayırlı olması temennisinde bulundular. Görüşmenin verimli bir şekilde son bulmasının ardından, toplu fotoğraf çekimi gerçekleşti.

Yapılan görüşmede; TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal'a, Bandırma Bölge Müdürü Salih Aksu, Ticaret Dairesi Başkanı Çağatay Maraş ve Balıkesir Başmüdürü Salih Aksu eşlik ederken, ÇTB Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz'in yanı sıra, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı Ufuk Ünver, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Mesut Şen, Çan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şahin, Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Erol, Sektör Kurulu Üyeleri Ali Deniz ve Zakir Tanrıkulu yerini aldı.
(Gökhan Özkurnaz)
Paylaş