DOLAR 28.8643 %-0.04
EURO 31.5834 %0.22
G.ALTIN 1893.2404 %0.20
BITCOIN 38168 %1.10
ETHERIUM 2092.98 %2.34
BIST100 7948.6 %0.14
havadurum

Resmi Gazete’de Bugün Neler Var? Resmi Gazete Kararları, Yönetmelikler ve Tebliğler!

Resmi Gazete’de bugün, Aile ve Gençlik Fonu kurulması, Türkiye-Cezayir iş birliği, kırsal kalkınma destekleri, ithalatta haksız rekabetin önlenmesi, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararları gibi pek çok konu yer aldı. İşte detaylar…

7378

Resmi Gazete, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi yayın organıdır. Resmi Gazete’de devletin yasama, yürütme ve yargı organlarının karar, yönetmelik, tebliğ, ilan ve duyuruları yayımlanır. Resmi Gazete’de bugün neler var? İşte Resmi Gazete’de 29 Kasım 2023 Tarihli ve 32384 Sayılı Resmi Gazete’de yer alan önemli kararlar, yönetmelikler ve tebliğler.

Resmi Gazete’de 29 Kasım 2023 tarihli kararlar, yönetmelikler ve tebliğler yayımlandı. Resmi Gazete’de bugün, Aile ve Gençlik Fonu kurulması, Türkiye-Cezayir iş birliği, kırsal kalkınma destekleri, ithalatta haksız rekabetin önlenmesi, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararları gibi pek çok konu yer aldı. İşte Resmi Gazete’de bugün yayımlanan önemli kararlar, yönetmelikler ve tebliğler.

Kanunlar

Resmi Gazete’de bugün, iki kanun yayımlandı. Bunlar, Aile ve Gençlik Fonu kurulması hakkında kanun ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti arasında sınıraşan organize suçlarla mücadele alanında iş birliği anlaşmasının onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun olarak belirtildi. Aile ve Gençlik Fonu, aile kurumunun güçlendirilmesi, gençlerin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine katkı sağlamak amacıyla kuruldu. Türkiye-Cezayir iş birliği anlaşması ise, iki ülke arasında sınıraşan organize suçlarla mücadelede iş birliğini artırmayı hedefliyor.

Yönetmelikler

Resmi Gazete’de bugün, üç yönetmelik yayımlandı. Bunlar, Gençlik ve Spor Bakanlığı Sporcu Eğitim Merkezleri ile Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezleri Yönetmeliği, Bingöl Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi Yönetmeliği ve Selçuk Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik olarak belirtildi. Bu yönetmelikler, ilgili kurum ve kuruluşların faaliyetlerine ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

Tebliğler

Resmi Gazete’de bugün, üç tebliğ yayımlandı. Bunlar, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2020/24)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2022/29), Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2020/25)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2022/30) ve İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ (No: 2022/36) olarak belirtildi. Bu tebliğler, ilgili alanlarda destek verilmesine ilişkin şartları ve uygulamaları belirliyor.

Yargı Kararları

Resmi Gazete’de bugün, bir Anayasa Mahkemesi kararı ve iki Yargıtay kararı yayımlandı. Anayasa Mahkemesi, 2017/35282 başvuru numaralı kararında, başvurucunun adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmetti2. Yargıtay 6. Hukuk Dairesi, 2019/10196 esas ve 2020/10577 karar numaralı kararında, davacının iş akdinin feshinin geçerli sebebe dayanmadığına karar verdi. Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, 2019/11310 esas ve 2020/10967 karar numaralı kararında, davacının iş akdinin feshinin haklı sebebe dayanmadığına karar verdi.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararlar, yönetmelikler ve tebliğler, Türkiye’nin yasama, yürütme ve yargı organlarının faaliyetlerini yansıtıyor. Resmi Gazete’de bugün neler var sorusunun cevabını bu makalede bulabilirsiniz. Resmi Gazete’de yayımlanan tüm kararlar, yönetmelikler ve tebliğlere Resmi Gazete’nin web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Resmi Gazete’de bugün yayımlanan önemli kararlar, yönetmelikler ve tebliğler hakkında daha fazla bilgi almak için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. (Haber Merkezi)

Paylaş