havadurum

Petrol fiyatları 4 ayın zirvesinde, akaryakıta zam kapıda

Döviz kuru ve uluslararası petrol fiyatlarına göre belirlenen akaryakıt fiyatlarında 27 lira sınırında hareket eden dolar kurunun yüksek olması ve brent petrolün 86 dolara yükselmesi nedeniyle zam bekleniyor.

716
Vergi artışları, petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki yükseliş kendisini akaryakıt fiyatlarında gösterdi. Bir süredir akaryakıt fiyatlarının hızla yükseliyor. OPEC+ ülkelerinin kesintiye gitmesiyle petrol fiyatları son 4 ayın en yüksek seviyesine çıkması da akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıyabilir.

86 dolara dayandı
OPEC+ kesintileriyle petrol primlerini artırdı, dört ayın en yüksek seviyelerinde seyrediyor. Petrol fiyatları, önde gelen üreticiler Suudi Arabistan ve Rusya'nın küresel piyasaları daha da sıkılaştırmak ve fiyatları desteklemek için arzı bir ay daha düşük tutma sözü vermesinin ardından primini artırarak Nisan ortasından bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı. Brent ham petrol vadeli işlemleri asya seansında 25 sent artışla varil başına 86,49 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas(WTI) tipi ham petrol %0,3 artışla varil başına 83,05 dolar oldu.
(Haber Merkezi)
Paylaş