DOLAR 31.1313 %0.10
EURO 33.8329 %0.06
G.ALTIN 2034.4108 %0.13
BITCOIN 56516.1808 %3.77
ETHERIUM 3253.206 %2.13
havadurum

'Parion, Assos, Troya Antik Kenti' kazı süreleri 12 aya çıkarıldı..

1819

 

Arkeolojik kazıların 12 ay boyunca yapılabilmesi için hazırlanan projenin tanıtım toplantısında kazı süreleri uzatılan arkeolojik alanlar açıklandı. Yıl boyu kazılacak antik kentler ve ören yerlerinin listesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlandı. Çanakkale`de ‘Parion, Assos, Troya’ ören yerlerinin yer alırken, kazı alanlarının 12 aya çıkartılması ile binden fazla işçiye istihdam olanağı,  2023 yılına kadar ülkemizin farklı illerinde 122 kazı alanı bu kapsamda destekleneceği belirtildi. Konuyla ilgili İl kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Ülkemizde, arkeolojik kazı süreleri uzatılarak 12 aya yayılacak ve binlerce ek istihdamın önü açılacak. Yetişmiş uzman personel kapasitesi artırılarak toplamda binden fazla uzman ve 3 binden fazla işçiye istihdam olanağı sağlanacak. 2023 yılına kadar ülkemizin farklı illerinde 122 kazı alanı bu kapsamda desteklenecek” denildi. 

“Ülke turizmine ve bilime çok büyük katkı sağlayacak”

Çalışma kapsamında gün yüzüne çıkartılacak eserlerin, ülke turizmine ve bilime çok büyük katkı sağlayacağını belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz; “Türkiye genelinde 122 arkeolojik kazı alanı yer almakta. Bakanlık bu kazılardan 20`sinde yıl boyunca kazı çalışmalarının yürütülmesi yönünde karar aldı. Çanakkale’de de Parion, Assos ve Troya Ören yerlerimizde kazı çalışmalarımız 12 ay boyunca devam edecek. Ayrıca önemli turizm merkezi olan antik kentlerde gün yüzüne çıkarılacak olan eserler, ülke turizmine ve bilime çok büyük katkı sağlayacaktır” dedi. 
 
“Kazılacak ören yerlerinin listesi”
Yıl boyu kazılacak ülke genelinde antik kentler ve ören yerlerinin listesi: "Antalya`da Patara, Side ve Olympos, Burdur`da Kibyra, Denizli`de Laodikeia ve Tripolis, İzmir`de Teos, Isparta`da Pisidia Antiokheia, Çanakkale`de Parion, Assos, Troya, Gaziantep`te Zeugma, Mersin`de Anemurium, Muğla`da Euromos, Stratonikeia Lagina ve Knidos antik kentleri, Diyarbakır`da Zerzevan Kalesi, Mersin`de Silifke Kalesi, Muğla`da Beçin Kalesi, Şanlıurfa`da Harran Örenyeri" olarak verildi. 
(Oya Koyuncu)
Paylaş