DOLAR 27.421 %1.63
EURO 29.0167 %1.73
G.ALTIN 1653.3918 %0.39
BITCOIN 26451.94 %0.84
ETHERIUM 1622.4148 %1.78
BIST100 8243.2 %1.63
havadurum

"Mobbing uygulamaya farklı şekilde devam ediyor"

Türk Eğitim- Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş, Ticaret Borsası İlkokulu Müdürü Seçil Açar Güçlü'nün mobbing şeklini değiştirdiğini öne sürerek, basın açıklamasında bulundu.

437

Türk Eğitim- Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş, Ticaret Borsası İlkokulu`nda müdür olarak görev yapan Seçil Açar Güçlü`ye ilişkin, öğretmenlere mobbing uyguladığına dair, sendikalar aracılığıyla defalarca kez şikayette bulunduklarını dile getirerek, basın açıklaması yaptı. Yaptığı açıklamada 6 farklı soruşturma geçiren ve bir kısmı hala devam eden müdürün mobbing şeklini değiştirdiğini belirten Başkan Demirbaş; "Bazı sendikalar, okul müdürünü valiliğe şikâyet edip basına verdiği için, müdür bu sendika üyesi öğretmenlere karşı, yalan yanlış iddialarla, okula müfettiş getirterek mobbing şeklini değiştiriyor" dedi.

Demirbaş; "Asılsız ve komik iddialarla milli eğitime şikâyet ediyor"
Hakkında şikayette bulunan sendika üyesi olan öğretmenlere karşı, asılsız suçlamalarla milli eğitime şikayet ettiğini belirten Türk Eğitim- Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş; "Ticaret Borsası İlkokulu`nda öğretmenlere mobbing uygulayan, haksız ve hukuksuz uygulamalarını sendikalar aracılığı ile Çanakkale Valiliği`ne şikayet ettiğimiz Okul Müdürü Seçil Açar Cesur, okuldaki öğretmenlere mobbing uygulamaya farklı şekilde devam ediyor. Şikâyetlerini sendikaları aracılığı ile dile getiren farklı sendikalara üye öğretmenleri asılsız ve komik iddialarla milli eğitime şikâyet ediyor. Bazı sendikalar okul müdürünü valiliğe şikâyet edip basına verdiği için, müdür bu sendika üyesi öğretmenlere karşı yalan yanlış iddialarla okula müfettiş getirterek mobbing şeklini değiştiriyor. Müdürün İddiaları şöyle: öğretmenler sendikaları yönlendirip müdürü şikâyet ediyor. Bazı öğretmenler kurul toplantılarında gülüyor, bazıları yüksek sesle konuşuyor, katıldığı yetiştirme kurslarında eksik ücret aldığı için sorununu dile getiren öğretmenleri para sormakla suçluyor, öğretmenin yanından geçerken kaş göz işareti yaptığını belirtiyor, sene başında yapılan Okul Aile Birliği seçiminde okul müdürünün desteklemediği yönetim seçilince bazı öğretmenler neden alkışladı, bazıları ile 3 sene önce yaşadığı diyaloğu şikayet konusu yapıp okula müfettiş gelmesine ve moral bozukluğu yaratılmasına sebep oluyor" şeklinde konuştu.

Demirbaş; "Kanun yönetmelik dinlemiyor"
Kanun, yönetmelik dinlemeden öğretmenlerden çeşitli taleplerde bulunduğunu ifade eden Başkan Demirbaş; "Okul Müdürü, kanun yönetmelik dinlemeyip öğretmenlerden istekleri ve bu nedenle itiraz edilenlerden bazıları şöyle; Çocuklardan para toplanarak okula çamaşır makinesi alınması, e okula öğrenci fotoğrafı yüklemek için fotoğraf çekim parası toplanması, haftada 2 gün nöbet tutulması, bakanlık izni olmasına rağmen nöbetçi öğretmenlerin öğle yemeğinde kesinlikle okuldan ayrılmaması, yönetmelikte açık şekilde yazılan, Okul Aile Birliği denetleme üyesi öğretmenler, seçimle belirlenir denmesine rağmen, müdürün kendi istediği kişileri oylama yapmadan seçmek istemesi, yine yönetmelikte nöbet başlama ve bitiş saatleri öğretmenler kurulunca belirlenir denmesine rağmen, müdür kendi isteğine göre zaman çizelgesi hazırlamak istemesi ve tüm bu yönetmeliklere aykırı uygulamalarına itiraz eden öğretmenlere küserek, selam vermediği gibi komik ve asılsız suçlamalarla şikayet ederek okula müfettiş çağırmıştır" ifadelerini kullandı.


"Bu okul müdürünün koruma kalkanı kim?"
30 yıldan faza kıdemli öğretmenlerin bu tarz asılsız suçlamalar karşısında motivasyonlarının düştüğü belirten Demirbaş; "Her biri 30 yıldan fazla kıdeme sahip ve alanında çok başarılı öğretmenler bu asılsız ve komik iddiaların okuldaki motivasyonu bozduğunu, müdürün kendisine asla itiraz edilmemesini istediği, itiraz edenlere de şimdiye kadar çok kez basın da yer aldığı gibi mobning uyguladığı görülmektedir. Bu okul müdürünün koruma kalkanı kim? Bu soruşturmalar başka bir okul müdürüne açılmış olsaydı çoktan görevden el çektirilirdi. Yetkililer derdi eğitim öğretimin yükselmesini kalitenin artması için mücadele etmesi gerekirken bir okul müdürünün korumaya çalışmak görevi olamaz. Hiçbir okul müdürü okulda gerginlik çıkararak eğitim ve öğretmenin motivasyonunu bozamaz. Yetkilileri göreve davet ediyorum" dedi.
(Yusuf Sonkurt)

Paylaş