DOLAR 31.1443 %0.15
EURO 33.8403 %0.09
G.ALTIN 2039.2609 %0.37
BITCOIN 56667.7704 %4.05
ETHERIUM 3259.2416 %2.32
havadurum

Kazdağları'na 'Ses Verin': Halilağa Bakır Madeni Projesi'ne bir kez daha 'hayır' dediler

Kazdağları Ekoloji Platformu’nun (KEP) çağrısıyla, Halilağa Bakır Madeni Projesi’ne 'dur' demek için Çanakkale’de basın açıklaması gerçekleştirildi.

1957

Kazdağları Ekoloji Platformu bir kez daha Cengiz Holding'e ait Truva Bakır A.Ş.'nin, Halilağa Bakır Madeni’ne dur demek için bir araya geldi. Platform, paydaşları ile beraber; 5 Aralık tarihinde gerçekleşecek olan 2. bilirkişi keşfi öncesinde basın açıklamasında bulundu. Ekoloji aktivistleri bugün saat 14.30'da Çanakkale İskele Meydanı’nda ’Kazdağları için Ses Ver’ dedi.

Çanakkale’de faaliyet gösteren çok sayıda sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin eşliğinde, basın açıklamasında bulundu. Ritm Orman Grubu’nun müzikleriyle sloganlar atan ve dövizleri yere seren ekoloji aktivistleri, 5 Aralık Salı günü gerçekleşecek olan 2. davanın bilirkişi keşfi için Çan’da hazır bulunacaklarını duyurdu.

STK temsilcilerinin birer birer konuşma yaptığı basın açılamasında; Yanlış yapıyorsunuz dedikleri sürece suçlu ilan edildiklerini ifade eden Çanakkale Tabipleri Odası Başkanı Ayşe Güneş, “Bu maden projeleri ile yalnızca yöre insanının değil, gelecek kuşaklar için de elzem olan sağlığın temel koşulları ve kaynakları yok edilmek isteniyor. Huzur içinde yaşadığımız yuvamız; Bir anda iş makineleri ve toz duman içinde şantiyeye dönüştüğünde, Yaşamımızı eskisi gibi sürdürmemize imkân vermeyen bir şirket arazisine çevrildiğinde, Ekip biçtiğimiz toprak kirlendiğinde, hasatımızı sulayacak su kalmadığında, Artık tarım hayvancılık yapamaz hale geldiğimizde, Kırsal kesimde güvencesiz koşullarda yaşayan insanlara destekleyici devlet güvencesi sunulmadığında, İşsizlik korkusu ve düzenli maaş vaadiyle madenlerde çalışmaya mecbur bırakıldığımızda, Giderek bu şirketlerin kucağına daha fazla itildiğimizde Güzel bir geleceğin bizi beklediğini düşünenler fena halde yanılıyor!” dedi.