DOLAR 28.9319 %0.06
EURO 31.2239 %0.25
G.ALTIN 1887.0844 %0.19
BITCOIN 43965.83 %0.33
ETHERIUM 2248.2894 %-0.22
BIST100 7855.06 %0.09
havadurum

Kabine Toplantısı Bugün Yapılıyor! Gündemde Neler Var? İşte, Son Dakika Gelişmeleri!

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bugün gerçekleştirilecek olan Kabine toplantısının gündeminde neler var? Emekli zammı, vergisiz telefon satışı, enflasyonla mücadele, döviz kurları, asgari ücrete ara zam gibi önemli konuların ele alınacağı toplantı sonrası Erdoğan, millete seslenecek. İşte, Kabine toplantısıyla ilgili merak edilen tüm detaylar…

1255

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün gerçekleştirilecek olan Kabine toplantısının gündeminde neler var? Emekli zammı, vergisiz telefon satışı, enflasyonla mücadele, döviz kurları, asgari ücrete ara zam gibi önemli konuların ele alınacağı toplantı sonrası Erdoğan, millete seslenecek. İşte, Kabine toplantısıyla ilgili merak edilen tüm detaylar…

Kabine toplantısı ne zaman, saat kaçta başlayacak?

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 3 haftalık aranın ardından bugün saat 15.00’te Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplanacak. Toplantı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kabine üyeleri, Anıtkabir’i ziyaret edecek. Toplantının yaklaşık 3 saat sürmesi bekleniyor.

Kabine toplantısının ana gündem maddeleri neler?

Kabine toplantısının ana gündem maddeleri arasında emekli zammı, vergisiz telefon satışı, enflasyonla mücadele, döviz kurları, asgari ücrete ara zam gibi ekonomik konular yer alıyor. Ayrıca deprem bölgesinde yapılan çalışmalar, yurt içinde ve sınır ötesinde yürütülen operasyonlar, düzensiz göçmenlerle ilgili son durum, tahıl koridoru projesi gibi konular da kabinede değerlendirilecek.

Emekli zammıyla ilgili son durum ne?

Maaş zammıyla ilgili düzenleme bekleyen milyonlarca emeklinin gözü kabine toplantısına çevrildi. Yasal düzenleme için Cumhurbaşkanı Yardımcılığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortak çalışmasının sürdüğü belirtilirken, kabine toplantısında çalışmalarda gelinen son aşamaya ilişkin sunum yapılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından düzenlemenin 1 Ekim’de açılacak Meclis’e sunulması planlanıyor.

Üniversitelilere vergisiz telefon satışı nasıl olacak?

Toplantıda, üniversite öğrencilerine vaat edilen ‘vergisiz cep telefonu’ çalışmasının son şeklini alması bekleniyor. Bugünkü toplantı sonrası hangi modellerin kampanya kapsamına gireceği de netleşmiş olacak. Uygulamanın Türkiye’de üretimi yapılan modelleri ve bir üst sınırı olması bekleniyor.

Enflasyonla mücadelede yeni adımlar atılacak mı?

Kabine toplantısında enflasyonla mücadelede yeni adımlar atılması da gündemde. Son dönemde artan döviz kurları ve akaryakıt fiyatları nedeniyle enflasyonda yükseliş yaşandığı görülüyor. Eylül ayında enflasyonun yüzde 20’ye yaklaşması beklenirken, Merkez Bankası’nın faiz kararı da merakla bekleniyor.

Asgari ücrete ara zam yapılacak mı?

Kabine toplantısında asgari ücrete ara zam yapılması konusu da masaya yatırılacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yıl sonunda yapacağı zam öncesi ara zam talepleri artarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda bir açıklama yapması bekleniyor.

Kabine toplantısı sonrası Erdoğan ne zaman konuşacak?

Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Millete Sesleniş’ konuşmasıyla alınan kararları kamuoyuna duyuracak. Erdoğan’ın konuşmasının saat 20.00 civarında başlaması öngörülüyor.

Yunus Erzincanlı

Paylaş