havadurum

İYİ Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Kunt projelerini anlattı

İYİ Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Burak Kunt, proje tanıtım toplantısı ile seçilmesi halinde Çanakkale için yapmayı planladığı çalışmaları anlattı.

1623

Çanakkale Belediye Başkan Adayı Burak Kunt'un proje tanıtım toplantısı, bugün saat 14.00'te Double Tree By Hilton Otel'de düzenlendi.

Partililerin yoğun ilgi gösterdiği toplantıya; İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, İYİ Parti İl Başkanı Selahattin Yıldızlar, İYİ Parti Kepez Belediye Başkan Adayı Didem Güner, Çanakkale'de faaliyet gösteren STK'ların temsilcileri ve basın mensupları katılım sağladı.

Aylardır sürdürdüğü seçim kampanyasında anlattığı projelerini detaylandıran Kunt, özellikle Çanakkale’nin sorunları arasında olan ‘3 büyükler’ ismini verdiği; ulaşım, temizlik ve deprem konu başlıkları üzerinde durdu. Kunt ayrıca, yerel seçimlerde beraber çalışacağı ekibi de tanıttı.

“İYİ Parti, Çanakkale’de ikinci parti konumuna geldi”

Kunt’un proje tanıtım toplantısında konuşan İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, “Çanakkale'de bir önceki genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi'yle ittifak yapmıştık. Malum o dönemdeki ittifak oylarına baktığımızda Çanakkale'de belediye daha önceki genel seçimlerde yüzde 34 almış Cumhuriyet Halk Partisi vardı. Ve akabinde de yerel seçimle birlikte girdiğimiz ittifak olarak girdiğimiz yani bir tarafında Cumhur İttifakı bir tarafında Millet İttifakı olarak iki partinin düzenli sistemde yüzde 61 oyla Sayın Ülgür Gökhan’ı seçmiştik. Yani 34’ün geri kalan oyu İYİ Parti'nin oyu demektir. Yani buradan anlaşılıyor ki bugün itibariyle; İYİ Parti bir milletvekili çıkarmakla beraber, Çanakkale'de ikinci parti konumuna geldi. Yani Cumhuriyet Halk Partisi'nin birinci, İYİ Parti'nin ikinci olduğu ve üçüncülüğü de AK Parti'nin yani iktidarın paylaştığı ve neticede iki ve ikiden bir vekilin düştüğü bir Çanakkalemiz var. Bunu niye anlatıyorum? Çünkü Çanakkale'de biz üçüncü bir yol alternatifi sunarak yani halka bir şık daha tercih koyarak dedik ki ‘arkadaşlar siz partilerimizin iki kutuplu sistemde dayattığı adaylara mecbur değilsiniz.’ Biz de size bir seçenek sunuyoruz Çanakkalemize. Takdir sizin ve biz en doğrusunu yaptığımızı bugün bu salonda görüyorum.” dedi.

“Cumhuriyet Halk Parti'nin adayı Muharrem Erkek ile İYİ Parti'nin adayı Burak Kunt arasında bir seçimle karşı karşıyayız”

Konuşmasına devam eden Uz, “Çanakkale’nin evladı. Esnaf kardeşimiz kendi işinde başarılı, Türkiye'de iki defa kendi işinde en çok cirosunu artıran, en başarılı seçilen şirketin de sahibi. Yani evinin önünü düzgün süpüren, kendi işini düzgün yapan, Çanakkale'yi de her türlü hizmeti düzgün yapabileceğine inandığımız bir kardeşimizle yol yürüdük. Sayın Genel Başkanımız dahil olmak üzere tüm il ve ilçe teşkilatlarımız, bütün hepimizin ortak kanaatiyle, kenetlenerek bir yola yola çıktık. Ve çok da güzel bir meclisle karşınıza geldi. Birbirinden kıymetli, değerli meclis üyelerimizi de birazdan sizlere başkan adayını takdim edecek. Doğru olanı yaptık ve üçüncü bir şık ortaya koyduk. Şimdi bu seçimde bundan mütevellit artık ikili bir sistemle yarış olacak. Çünkü araya girmiş ve Çanakkale'de ikinciliğe oturmuş bir İYİ Parti var. Dolayısıyla bu seçimde görülüyor ki Sayın Cumhuriyet Halk Parti'nin adayı Muharrem Erkek ile İYİ Parti'nin adayı Burak Kunt arasında bir seçimle karşı karşıyayız. Şimdi burada özellikle israfın altını çizdiğim bir hadise var. Yerel seçimin atmosferi her zaman farklıdır. Genel seçimde elbette ki siyasi partilerimiz daha önceliklidir. Ama yerel seçimlerde biz Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçmiyoruz, Biz Sayın Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel'i de seçmiyoruz. Biz İYİ Parti'nin genel başkanı Sayın Meral Akşener'i de seçmiyoruz. Bu seçimde Çanakkale'yi bir adım daha nasıl ileriye götürür? Kim götürebilir? Bununla ilgili projeleri nelerdir? Bununla ilgili liyakati nedir? Kadrosu nedir? Bu şehrin hizmetkârı olmaya hazır mı?” şeklinde konuştu.

Uz: “Çanakkale'de bir şey yapmamışsınız kardeşim”

Hizmetkar kelimesini bilerek kullandığını ifade eden Uz, “Çünkü artık bu şehre hizmet edilmesi gerektiği için bunu kullanıyorum. Ve bu şehre canı gönülden hizmet edeceğinden çok emin olduğum bir kadro var. Neden böyle söylüyoruz? Biz kurmadan altı yılı tamamlamış bir partiyiz. Ama genel seçimde sizlere bir söz verdim. Dedi ki eğer bizi layık görürseniz Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk'ün meclisine bir Çanakkaleli evladınızı taşırsanız size söz veriyorum dedim, en çalışkan milletvekili olacağım. Bugün itibariyle her bir o evladının okulu, ara tatilde veya bitirdiğinde bir karne alıyor. O karnede ne olduğuna bakıyoruz. Bizim de öğretmenlerimiz, siz velinimetimiz olan, halkımızsınız. Oy verenlerimizsiniz. Şimdi Mecliste en fazla soru önergesini veren kardeşinizim. En fazla araştırma önergesi veren ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kürsüsünün en çok kullanan sadece Çanakkalemizle ilgili, esnafıyla tarımıyla, emeklisiyle, barajlarıyla yirmi sekiz tane soru önergesi vermişiz ve iktidarı uyarmışız. Çanakkale'de bir şey yapmamışsınız kardeşim. Bunları yapın diye. Şimdi bunu niye anlatıyorum, biz mahcup olmamak için bir yola çıkmıştık. Şimdi yine mahcup olmamak için bir yola çıkıyoruz. Bize verdiğiniz omuzu şahsıma, partime şimdi çok kıymetli kardeşime, arkadaşıma, yol arkadaşıma Burak Kunt’a sizden istiyorum.” dedi.

Kunt: “107 gündür sürekli sokaklardayız”

Uz’un ardından sahneye gelen İYİ Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Burak Kunt ise, “Bu mücadeleyi, bu noktaya getireceğimize inanmayanlar elbette vardı. Ama biz Çanakkale’ye inandık. Biz Çanakkale 'de de inandık. İki kutuplu siyasi hayatın da yapmalarından sıkılan vatandaşımıza inandık. Çanakkale'ye inandık dedik ya, iki kutuplu siyasi hayatın dayatmalarından sıkılan vatandaşımıza inandık. Çanakkale Belediye Başkanlığı makamının siyasi bir makam olmadığını hizmetin kavgasının yapılması gereken bir makam olduğunu söyledik. Ve dedik ki Çanakkaleliler, kıymetli hemşehrilerim hiçbiriniz mecbur değilsiniz. Adaylığımızın ilk günü de 24 Kasım'da parti rozetimizi çıkardık, dedik ki biz artık Çanakkale'nin belediye başkan adayıyız dedik. Sadece Çanakkale'nin sorunlarından bahsettik. Kavga etmedik, çalıştık. 107 gündür sürekli sokaklardayız. Bir kişiyle bazen beşinci altıncı karşılaşmamız oldu. Çanakkale'nin kronik sorunlarıyla Gerçek anlamda bahseden çözüm üreten tek ekip biziz. Bugün geldiğimiz noktada o bize inanmayanlara inat diyoruz ki biz artık vatandaşın dibindeyiz. Kahvedeyiz. Dost meclislerindeyiz. Akşam sohbetlerindeyiz. Biz artık Çanakkalelilerimizin gönlündeyiz. Farkındayız, birilerinin rahatını bozduk tabii, o kadar olacak. Artık bu kayıkçı kavgası bitecek. Artık ceket siyaseti bitecek. Artık üreten, çalışmak isteyen kazanacak. Biz artık diyoruz ki siyaset değil, proje zamanı.” ifadelerini kullandı.

Mimari projeler yok

Proje tanıtım sunumunda hiçbir mimari sunumun yer almadığını söyleyen Kunt, “İlginç bir şey söylüyorum. Genelde siyasi böyle belediye başkan adayları sürekli size mimari projeler gösterirler. Böyle yapacağız, şöyle yapacağız derler. Bugün sunumun içinde bunların hiçbirini görmeyeceksiniz. Çünkü biz bir tane mimarımızın hayal ettiği bir şeyden bahsetmiyoruz. Biz Çanakkale'nin umudundan, Çanakkale'nin sorunlarının nasıl çözüleceğinden bahsetmek istiyoruz. O yüzden bizim için önemli olan fikirdir. Ve bugün biz size fikrimizi, vizyonumuzu en sonunda da ilkelerimizi anlatacağız.” dedi.

Çanakkale’nin 3 büyükleri

Hayalleri olmadığını, hedefleri olduğunu aktaran Kunt, “İlk yola çıktığımızda bir araştırma yaptırdık. Vatandaşlarımıza sorduk. Dedik ki Çanakkalemizin sizce en büyük sorunları nelerdir? Bu sorunlarımız otopark, toplu taşıma, çöp ve temizlik ve bence en önemlisi deprem. 100 vatandaşımızdan 87’si bu konuda hemfikir. Ama farkındaysanız ben bunlara üç büyükler diyorum. Niye üç büyükler diyorum. Şu sebeple. Efendim Çanakkale'nin trafik ve otopark sorunu olduğunu kabul etmemek mümkün değil. Ve bu konuda da birçok yapabileceğimiz genel çözümümüz var. Örnek veriyorum. Trafik sikülasyon projesi o yıllardır konuştuğumuz ana arterlerin tek bir yönleri var. Diğer harflerin tek bir geri geldik bir sistemi hızlıca hayata geçireceğiz battı çıktı kavşak. Birkaç tane noktamız var. Bunlarla ilgili acilen çalışmaya başlamamız lazım. Akıllı trafik ışıkları. Bomboş durduğunuz yakıt yaktığınız bir trafik ışığının artık bugünkü teknolojide bence kabul edilebilir bir yanı yok. Aynı zamanda bizim yol kenarlarındaki parka son dememiz lazım. Çanakkale'de biliyorsunuz bir duba ve direk terörü var. Yolun ortasından bir duba çekiliyor ya da kaldırıma bir direkt konuyor. Bakıyorsunuz Çanakkale trafik akamıyor. Bizim birçok ışıklı kavşakların azaltılmasına ihtiyacımız var ve bunun için de vatandaşımız için asansörlü üst geçitler yapmamız lazım ki trafiğin akışını engellemeyelim. Tabii aynı zamanda bizim artık bu trafik için yayalaştırmalara da ihtiyacımız var. Özellikle kıyı şeridi ve eski şehrin yayalaştırılmasını elzem görüyoruz. Turizm için de, vatandaşımız için de bu olmazsa olmaz. Ama vatandaşımızla birlikte esnafımıza sorarak, esnafımız zarar görmeyeceği bir modelle yapmanız lazım.” şeklinde konuştu.

Kunt’un otopark projeleri

Çanakkale’deki bariz otopark sorununun altını çizen Kunt, “Biz şehrin içerisinde bakın, kıyı şeridine demiyorum. Çanakkale'nin en güzel yerlerinde betonarme otoparklar yaparak ben bu şehre ihanet etmeyeceğim. Şimdiden söyleyeyim. O kıyı şerifi çocuklarımızın, söylüyorum. O yüzden Çanakkale'nin atıl bölgelerine katlı otoparklar yapacağız. Bu şehrin içerisinde olan birkaç noktada da var. Bu katlı otopark akıllı şehir uygulamalarını hayata geçirerek kent uygulaması üzerinden de boş otoparkları anında görebileceksiniz. Aynı zamanda şehrin bir dış çemberindeki dış katmanı diyelim. Bu katmanlarda ücretsiz toplanma otoparkları yapacağız. Bunlar ücretsiz olacak. Buraya aracınızı bırakarak toplu taşıma ile şehrin içerisine girerek trafiğe girmeden işlerinizi halledebileceksiniz. Aynı zamanda da yeni yapılarda otopark zorunluluğunu hızlıca ve kati suretle başka hiçbir yöntemi olmadan kesinlikle istemeye devam edeceğiz. Şimdi dedik ya otopark diye. Bu benim üç buçuk sene önce mecliste söylediğim bir slogan artık oldu bu benim için. Çanakkale'nin otopark sorununu otopark yaparak çözemezsiniz. Niye? Çünkü nüfus artıyor. Bugün beş bin tane araç otopark yaptık diyelim. Ya on sene sonra? Bu nüfus böyle artarken bu araç yoğunluğu böyle artarken bugün yaptığımız bu otoparklar bize beş sene, on sene sonra yetecek mi? Yetmeyecek efendim. Yetmeyeceği için de bizim için tek bir çözüm var. O çözümde şehrin içine girecek araç sayısını azaltmak. Bunun için de yapabileceğimiz tek şey var. Vatandaşımızın kendi aracına ihtiyaç duymadan tüm işlerini halledebileceği toplu taşıma yol sistemini kurarsak biz şehrin içerisindeki trafiği de azaltırız. Otopark ihtiyacımızı da belirli bir seviyede tutabiliriz. O yüzden bizim için olmazsa olmaz toplu taşımadır.” dedi.

“Toplu taşımada mutlu olan kimse yok”

Toplu taşımanın Çanakkale’nin öncelikli sorunu olduğunu ifade eden Kunt, “Öğrenci mutsuz. Şoför mutsuz. Hat sahibi mutsuz. Emekli Mutsuz. Toplu taşımada mutlu olan kimse yok. Belediyeyi yönetenler bile mutsuz. Öyle söyleyeyim size. Ama ne yazık ki toplu taşımayla ilgili bugün çözüm üreten bir proje açıklayan bizden başka kimse yok. Mevcut sistemi devam ettirmek isteyen, mevcut akaryakıtlı otobüslere ilave yaparak bu sistemi devam ettireceğini iddia edenler var. Şimdiden söylüyorum. Biz bu sistemin tamamen revize edilmez ise çok kısa zamanda iflas edeceğini, sürdürülemez olduğunu söylüyoruz. Bu zarar eden bir sistemdir. O yüzden toplu taşıma projemiz ana aktarma hattı üzerinden bir tramvaydır. Projenin hepsinin içerisindeki anahtarla adlı tramvaydır. Biz sadece tramvay önermiyoruz. Tramvay bizim ana aktarma hattımız olacak. Siz Çanakkale'nin en Trafiği olan Atatürk Caddesi, İnönü Caddesi ve Troya Caddesi'nden tramvay ile geçeceksiniz. Yani örnek veriyorum Esenler'de oturuyorsunuz ve Kepez hastaneye gitmek istiyorsunuz, üniversite hastanesine. Efendim bundan sonra otobüse binerek oraya gitmek yok. Otobüse bineceksiniz. Otobüs sizi trafik olmadığı için Esenler'den hızlıca tramvay durağına getirecek. Tramvay durağındansa ücretsiz olarak aktarma yaparak on üç dakikada üniversite hastanesine gideceksiniz. Biz bu hattalardaki otobüsleri de artık boşa çıkarttığımız için tramvay yaptıktan sonra yan aktarmadaki sefer sayılarımız daha artacak. Hani o genç arkadaşlarımız, öğrencilerimiz diyor ya Gelmiyor, gelmiyor. İki saat oldu bekliyoruz. Bir tane geldi o da boş geçti. İşte bunun içinde o boş araçlarınızı kullanmaya devam edeceğiz. Aynı zamanda kademeli olarak zarar eden bu hatlarda da elektrikli otobüslere geçeceğiz. Niye? Elektrikli otobüsler kendilerini dört buçuk beş sene içerisinde amorti ediyor. Ama akaryakıtlı bir sistem ne yazık ki bugünün dünyasında artık kendini amorti etme ihtimali yok. E burada bir enerji ihtiyacımız var. Elektrik üzerinden. Bu da nasıl elde edeceğiz? Bunun için de cuma pazarımızın tavanından tutun birçok GES projemizle birlikte güneş elektrik santralleri yatırımları ile enerji ihtiyacımızı da karşılayacağız.” dedi.

İYİ Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Burak Kunt’un projeleri ise şu şekilde:

 • Dijital Belediye

“Mobil uygulamalar ile belediyecilik hizmetlerini çağımıza uygun hale getireceğiz.”

 • Yayalaştırma Projesi

“Trafiğin akışını revize edeceğiz, battı-çıktı kavşaklar ve akıllı ışıklar sayesinde şehrimizin en güzel yerlerinde keyifle yürüyüşler yapabileceksiniz!”

 • Gençlik Meclisi

“Gençlerimizin, kendi meclislerinde söz hakkı olacak. Meclis'e seçilecek her gencimize burs vereceğiz!”

 • Sokaktaki Canlar

“Hayvan barınaklarını yenileyecek, evcil hayvan otellerini inşa edeceğiz. Kısırlaştırma ve sahiplendirmeyi yaygınlaştıracağız.”

 • Kahve Dükkânları

“Esnafımıza rakip olmayacak lokasyonlarda, gençlerimizi istihdam edeceğimiz kahve dükkânları açacağız!”

 • Deprem Projesi

“Depreme dirençli bir kent inşa edeceğiz. Güçlendirme projesini hayata geçireceğiz. Kentsel dönüşümde ilk adresimiz Sosyal Konutlar!”

 • Tramvay Projesi

“Cevatpaşa - Ü. Hastanesi arası 13 dakika olacak. Trafik ve ulaşım sorununu kökünden çözeceğiz!”

 • Elektrikli Otobüs Projesi

“Elektrikli otobüsler sayesinde ulaşım ucuzlayacak! Sefer sayılarını daha da artıracağız.”

 • Otopark Projesi

Şehrimizin en güzel yerlerini otoparklar ile işgal etmeyeceğiz! Şehrin ana merkezi dışına büyük, katlı otoparklar inşa edeceğiz!

 • Pazar Yeri Projesi

“Kapalı Pazar Yerleri tamamen yenilecek! Sadece adı değil, kendisi de kapalı olacak!”

 • Çöpler Yer Altında!

“Çöp konteynerleri yer altına inecek. Doluluk oranını görmek için sensör takılacak ve bu sayede trafik rahatlayacak!”

 • Güvenli Taksi Projesi

“Akili telefonlar için geliştirilecek bir uygulama ile taksici esnafımız ve yolcular daha güvende olacak!”

 • Yeni Sarıçay Projesi

“Sarıçay'ı kaderine terk etmeyeceğiz. Yeni Sarıçay'da Avrupai bir görüntü olacak!”

 • Etüt Merkezleri

“Çocuklarımız için okul sonrası etüt ve bakim merkezlerimiz olacak!”

 • Mecliste 40 koltuk

“Belediye Meclis'imize 7 mahalle muhtarı ve 2 Kent Konseyi üyesi için 9 koltuk daha ekleyeceğiz. Herkesin söz hakki olacak!”

 • Düğün Salonları

“Belediye'mizin, her bütçeye uygun, tam donanımlı düğün salonları olacak!“

Kunt, projelerini tanıtmasının akabinde; İYİ Parti'nin Çanakkale Belediye Meclis ve İl Genel Meclis Üyesi Adaylarını tek tek sahneye davet ederek, tanıttı.

Toplantı; parti ilkelerinin okunması ve toplu fotoğraf çekilmesinin akabinde sonra erdi.

(SEVİ GÖZAY UĞURLU)
Paylaş