DOLAR 27.4186 %1.62
EURO 28.9918 %1.64
G.ALTIN 1652.7851 %0.35
BITCOIN 26405.45 %0.66
ETHERIUM 1618.4523 %1.53
BIST100 8275.04 %1.62
havadurum

Hırvatistan vize istiyor mu? Hırvatistan Vize Ücreti Ne Kadar?

Hırvatistan'a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize işlemleri hakkında aradıkları tüm cevaplar burada! Hırvatistan A vizesi nedir, nasıl alınır? Hangi vize türleri var? Ücreti ne kadar? Detaylar haberimizde!

167

Hırvatistan vize istiyor mu? Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz'in kesişme noktasında konumlanması, zengin tarihi, kültürel mirası ve doğal güzellikleri ile Türk vatandaşlarının ilgisini çeken bir destinasyon gelen noktalardan biri olan Hırvatistan'a vize ve pasaport gerekliliği var mı? Bu bağlamda, Hırvatistan'a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, vize gereklilikleri hakkında merak ettikleri konuları öğrenmek istemektedir. Bu yazımızda, Hırvatistan vizesi ile ilgili sıkça sorulan soruları ve detaylı cevaplarını bulabilirsiniz. Hırvatistan'a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize işlemleri hakkında merak ettikleri soruları ve cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hırvatistan A Vizesi Nedir?

Hırvatistan A vizesi, Hırvatistan'ın havaalanlarından veya limanlarından transit geçiş yapmak isteyen kişiler için verilen bir vize türüdür. Bu vize ile Hırvatistan topraklarına giriş yapılamaz, sadece transit bölgede kalınabilir.

Hırvatistan A vizesi almak istemeyen Türk vatandaşları, aşağıdaki şartlardan birini sağlamaları halinde Hırvatistan'dan transit geçiş yapabilirler.

Geçerli bir Schengen vizesine veya Schengen bölgesine dahil bir ülkenin ikamet iznine sahip olmak

Geçerli bir Bulgaristan, Kıbrıs, Romanya veya İrlanda vizesine veya bu ülkelerin ikamet iznine sahip olmak

Geçerli bir Andorra, Kanada, Japonya, San Marino, ABD veya Vatikan pasaportuna sahip olmak


Bu şartlardan herhangi birini sağlayan Türk vatandaşları, Hırvatistan'dan transit geçiş yaparken vizeye ihtiyaç duymazlar.

Hırvatistan Hangi Vize İstiyor?

Hırvatistan'a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport hamilleri ise 180 gün içerisinde 90 gün kadar süreyle vizeden muaftır.

Hırvatistan'ın verdiği vize türleri şunlardır:

Hırvatistan Turistik Vize: Turistik amaçlı seyahatler için verilen vizedir. 30 güne kadar geçerlidir.

Hırvatistan Ticari Vize: Ticari faaliyetlerde bulunmak için verilen vizedir. 90 güne kadar geçerlidir.


Hırvatistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi: Hırvatistan'da yaşayan akraba veya arkadaşları ziyaret etmek için verilen vizedir. 90 güne kadar geçerlidir.

Hırvatistan Transit Vize: Hırvatistan'ın havaalanlarından veya limanlarından transit geçiş yapmak için verilen vizedir. 5 güne kadar geçerlidir.

Hırvatistan Öğrenim Vizesi: Hırvatistan'da eğitim almak için verilen vizedir. Eğitim süresine göre değişir.

Hırvatistan Ekspres Vize: Acil durumlarda verilen vizedir. 15 güne kadar geçerlidir.


Kültürel-Sportif Amaçlı Vize: Kültürel veya sportif etkinliklere katılmak için verilen vizedir. Etkinlik süresine göre değişir.

Hırvatistan 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle Schengen bölgesine dahil olmuştur. Bu tarihten itibaren alınacak Hırvatistan vizesi ile Schengen bölgesindeki diğer ülkelere de giriş yapılabilecektir.

Hırvatistan Vize Ücreti Ne Kadar?

Hırvatistan için vize harç ücretleri 60 EUR'dur. Öğrenim vizesi ücretleri değişiklik gösterebilmektedir. Vize başvurusu yaparken ayrıca vize başvuru merkezi hizmet ücreti ve kargo ücreti de ödenmesi gerekmektedir. Bu ücretler vize türüne ve başvuru merkezine göre değişebilmektedir.

Hırvatistan Vize Zor Mu?

Hırvatistan vizesi almak için gerekli evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamak, seyahat planını önceden yapmak ve başvuruyu zamanında yapmak önemlidir. Hırvatistan vizesi başvurusu sonucu genellikle 5-21 gün arasında belli olmaktadır ancak 40-60 güne kadar uzamalar söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle seyahat planında aksama olmaması için Hırvatistan vize başvurusunun en geç 1 ay, en erken 3 ay öncesinden yapılması gerekmektedir.

Hırvatistan vizesi almak için aşağıdaki evraklara ihtiyaç duyulmaktadır:
Pasaport (Hırvatistan'dan dönüşten itibaren 3 ay daha geçerli ve 2 sayfası boş)

Hırvatistan Vizesi Başvuru Formu (İngilizce olarak doldurulmalı)
Vize talep dilekçesi
Biyometrik fotoğraf ( 3,5*5,5 ölçülerinde 2 adet )
Kimlik fotokopisi
Banka hesap dökümleri
Varsa finansal durumu gösteren tapu, araç ruhsatı vb. belgeler
Ülkede kalınacak her gün için 60 Euro
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
Konaklama yeri rezervasyonları
Seyahat bilet veya rezervasyonları (Gidiş- Dönüş)

Yurt dışı seyahat sağlık sigortası

18 yaş altı çocuklar yanlarında ebeveynleri olmadan seyahat edecekse; ebeveynlerinden veya yasal vasilerinden alınan noter tasdikli muvaffakatname

Hırvatistan vizesi hakkında daha fazla bilgi almak için [Hırvatistan Konsolosluğu] veya [Hırvatistan Büyükelçiliği] ile iletişime geçebilirsiniz. Hırvatistan'a keyifli bir seyahat dileriz!
(Erhan Taylan)

Paylaş