havadurum

Gelibolu Belediye Başkanı Özacar'dan iddialara yanıt

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, son günlerde gündemi sarsan sokak hayvanlarıyla ilgili iddialara açıklık getirdi.

782

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, son günlerde gündemi meşgul eden sokak hayvanlarıyla ilgili iddialar hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Özacar, yapılan açıklamada, hayvanların ölümünün doğal sebeplerden kaynaklandığını belirtirken, ilgili personellere yönelik soruşturma başlatıldığını ifade etti.

“Sabah saatlerinde köpeklerin çoklu organ yetmezliği nedeniyle öldü”

26 Mart Salı günü kamuoyuna yansıyan görüntülere ilişkin Özacar, “İlk bilgilere göre; Belediyemiz sınırları içerisinde vatandaşlar tarafından ihbar edilen bir zehirlenme ve iki enfeksiyon olmak üzere toplam 3 köpeğe Belediyemize ait Geçici Hayvan Bakım Evinde Veteriner Hekim tarafından tedavi amacıyla müdahale edilmiş ancak 26 Mart 2024 Salı günü sabah saatlerinde köpeklerin çoklu organ yetmezliği nedeniyle öldüğü Veteriner Hekim tarafından düzenlenen ölüm raporundan anlaşılmıştır. Bu nedenle, köpeklerin belediyemiz personeli tarafından öldürüldüğü iddiaları tamamen asılsızdır. Belediye Meclisimizce kabul edilen Destek Hizmetler Müdürlüğü Çalışma Yönetmeliğinde, belirtildiği şekilde; Veterinerlik İşleri Birimine ölmüş olan hayvanların Temizlik İşleri Müdürlüğü personeli ile birlikte gömülmesi işlemlerini gerçekleştirme görevi verilmiş olup, bu kapsamda Geçici Hayvan Bakım Evinde ve Belediyemiz sınırları içerisinde ölen hayvanlar, ilgili personellerce poşet torbalarına koyularak Eski Vahşi Depolama Alanında kepçe ile kazılan noktaya gömülmektedir” dedi.

Özacar süreci aktardı

“26 Mart 2024 Salı günü öğle saatlerinde Veterinerlik İşleri Birimi personeli tarafından ölen 3 köpek gömülmesi maksadıyla Temizlik İşleri Müdürlüğü aracına nakil etmek üzere bahse konu şehir merkezi dışında Kavaklıtepe köyü yolunda bulunan konteynere siyah poşetlerler içerisinde ağzı kapalı vaziyette bırakılmıştır” ifadelerine yer veren Özacar, “ Kısa süre içerisinde Temizlik İşleri Müdürlüğü personeli ölen hayvanların alınması maksadıyla belirtilen noktaya geldiğinde konteynerin devrilmiş olduğunu ve poşetlerin yırtılarak ölen köpeklerin yerde olduğunu görmüş ve gömülmesi maksadıyla köpekleri almak istediklerinde ise kalabalık bir grup tarafından alınmalarına müsaade edilmemiş ve aynı grup tarafından köpekleri almak için resmi bir aracın geleceği söylenmiş ve daha sonra Evreşe Belediyesi’ne ait olduğu söylenen bir araç ile ölen köpekler belirtilen noktadan alınmıştır” sözlerine yer verildi.

“İlgili mercilere gerekli başvuruyla konunun takibi yapılacaktır”

Özacar soruşturma sürecinin titizlikle sürdürüldüğünü kaydederek, “Veterinerlik İşleri Birimi personelinin acil vakaya müdahale vb. nedenlerle kısa bir süreliğine de olsa Temizlik İşleri Müdürlüğü aracına nakil edilmeden ölen hayvanların konteynere neden bırakıldığı hususunda gerekli soruşturma Kurumumuzca başlatılmış olup, soruşturma sonucunda mevzuata uygun bir şekilde görevini yapmadığı tespit edilen personeller hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanacaktır. 5393 sayılı Belediye Kanununun 14’üncü maddesinde ‘Belediyenin görev, sorumluluk ve yetki alanı belediye sınırlarını kapsar.’ denilmekte olup, ölen hayvanların alınması hususunda görevli personelimize görevini yaptırmayan, sorumluluk ve yetki alanını aşarak yetki gaspında bulunan Evreşe Belediyesi’ne ait araçla Belediyemiz sınırları içerisine gelerek ölen hayvanların alıp götürülmesi, hangi yetkiyle bağdaştırılabilir? Bu yapılan yetki gaspı ile ilgili olarak, yine ilgili mercilere gerekli başvuruyla konunun takibi yapılacaktır” diye belirtti.

(DAMLA YELTEKİN)
Paylaş