havadurum

Cartoon Network ve TURMEPA çocuklarla buluştu

Çocukları iklim değişikliği konusunda bilinçlendirmeyi hedefleyen Cartoon Network, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA ile birlikte çocuklarla bir araya geldi. Farkındalık etkinliğinde 20 çocuk sıfır atık, iklim değişikliği, denizlerin korunmasına yönelik eğitim aldı.

278
İklim Koruyucuları projesiyle 2021 yılından bu yana çocukları iklim değişikliği konusunda bilinçlendirmeyi hedefleyen Cartoon Network, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde önemli etkinliğe imza attı. Cartoon Network, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA ile birlikte çocuklarla buluştu. TURMEPA'nın 13'üncüsünü gerçekleştirdiği Sualtı Atık Sergisi'nin açılışına katılan 20 çocuk sıfır atık, iklim değişikliği, denizlerin korunmasına yönelik eğitim aldı. Bu özel günde çocuklar, "Sen de Cartoon Network İklim Koruyucusu Ol ve Bir Dünya Fark Yarat" mesajını verdi.

"İklim Koruyucuları projesiyle sürdürülebilir bir gelecek"
Türkiye, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Yunanistan Çocuk Kanalları Programlar ve Yayın Direktörü Zümrüt Pakoy; "Hikâye anlatma biçimimiz ve karakterlerimiz aracılığıyla Cartoon Network olarak her zaman, dünyayı keşfetme ve öğrenme yolculuklarında izleyicilerimize yol arkadaşı olmaya çalışıyoruz. Cartoon Network İklim Koruyucuları projemiz ile de iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmayı, çocuklara çevre sorunlarıyla mücadele etme becerileri kazandırmayı ve onları güçlendirmeyi amaçladık. 6-12 yaş arasındaki çocukların iklim değişikliği konusunda farkındalık kazanmasını sağlamak için 18 ülkede hayata geçirdiğimiz İklim Koruyucuları projesiyle sürdürülebilir bir gelecek için çocukların günlük hayatlarında kolayca neler yapabileceklerini, basit bir dille anlatarak onları harekete geçirmeye odaklanıyoruz. Projemizde onlara iklim değişikliği ile mücadelenin parçası olabilecekleri kolay görevler veriyor aynı zamanda da dünyanın dört bir yanındaki yaşıtlarının iklim koruyucusu olma yolculuğunu paylaşarak onları teşvik etmeye çalışıyoruz" dedi.

"İklim değişikliği için 1 milyon görev tamamlandı"
Proje kapsamında çocukların web sitesinde yer alan seyahat, su, enerji, hayvanlar, gıda, yaratıcılık gibi kategorilerdeki bekleme modundaki cihazları kapatma, alışveriş poşetlerini ikinci kez kullanma, artık yiyeceklerden kompost yapma gibi görevleri üstlendiğini anlatan Pakoy, "İklim Koruyucuları" projesine Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa, Afrika ve Orta Doğu'dan katılan çocuklar internet sitesindeki iklim değişikliği görevlerini 1 milyondan fazla kez yerine getirdi." dedi.

"Beş adet eğitim filmi çektik"
TURMEPA Genel Müdürü Semiha Öztürk, "Çocuklarımıza mavi yarınlar bırakmak amacıyla 29 yıl önce kurulan derneğimizin en önemli faaliyet alanlarından birini eğitim oluşturuyor. Bugüne kadar çevre ve deniz eğitimlerimiz ile 9 milyon kişiye ulaştık, 19 adet eğitim filmimiz Milli Eğitim Bakanlığı'nın dijital platformu EBA'da yer alarak 580 bini aşkın öğrenciye ulaştı. Yine Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte Sıfır Atık ve İklim Değişikliği başlıklarında bu defa öğretmenlerimize yönelik beş adet eğitim filmi çektik. Eğitimlerimizle denizleri korumanın en iyi yolunun kirletmemek olduğunu, Sıfır Atık ve Sıfır Atık Mavi'yi anlatmaya çalışıyoruz. Bu iş birliği de çocuklarımıza dünyamızın iyiliği için neler yapabileceklerini anlatmak, onların çevreye duyarlı nesiller olarak yetişmelerine katkı sağlamak için çok kıymetli. Tüm Cartoon Network ekibine teşekkür ediyorum." dedi.
(Damla Şener Okdaş)
Paylaş