DOLAR 28.9922 %0.00
EURO 31.2255 %0.00
G.ALTIN 1866.6203 %0.00
BITCOIN 43873.8407 %-1.13
ETHERIUM 2355.4325 %-0.48
havadurum

Çanakkale'de Cumhuriyet'in 100. Yılına Özel Anıt Açıldı

Türkiye'nin tarihindeki önemli bir dönüm noktası olan Cumhuriyetin 100. yıl dönümü coşkulu bir şekilde kutlandı. Bu büyük gün, Biga ilçesinde özel bir anıtın açılışı ile taçlandırıldı. "100. Yıl Anıtı” Biga Belediye Meydanı'nda görkemli bir törenle açıldı. Açılışa, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sanatçı Ali Demirkol ve birçok vatandaş katıldı.

532

Çanakkale'nin Biga ilçesinde, Cumhuriyet'in 100. yılını coşkuyla kutlamak amacıyla "100. Yıl Anıtı" adını taşıyan özel bir anıt açıldı. Bu anıt, Cumhuriyet'in sonsuzluğunu sembolize ediyor ve üzerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 100 farklı maskesini barındırıyor. Anıtın açılışı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, anıtı yapan sanatçı Ali Demirkol ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.

Anıtın anlam ve öneminden bahsedildi

Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, bugünün büyük bir gurur ve coşkuyla kutlandığını belirterek, Cumhuriyet'in 100. yılını onurla selamladıklarını ifade etti. Erdoğan, anıtın özel bir değer taşıdığını vurgulayarak, "Bu anıt, sadece bir yapıdan ibaret değil. Biga'ya böyle bir anıt kazandırmak benim için çok kıymetli. Ana konseptimizi, sonsuzluğun sembolü olarak belirledik. Büyük Cumhuriyetimizi kuranların bıraktığı mirası sonsuz bir sevgi ve özveriyle kutlamak istedik. Atatürk'ün 99 farklı portresiyle süslenmiş anıtımız, bugün 100. portreyi ekleyerek daha da anlamlı hale geldi" dedi.

Anıtın yapımında yaklaşık 100 metrekare krom plaka kullanıldığını belirten sanatçı Ali Demirkol, plakaların özel bir şekilde bükülüp kesilerek yağmur ve rüzgarın etkilerini hesaba kattıklarını söyledi. Anıtın 52 ayrı parçadan oluştuğunu ve bu parçaların birbirini tamamlayan iki daire oluşturduğunu açıkladı. Her bir parçanın 5,9 derecelik bir açıyla birleştirildiğini ve toplamda 16 civata kullanıldığını belirtti. Anıt, 360 derece çevreden görülebilecek şekilde tasarlandı ve göz kamaştırıcı bir görünüm kazandırıldı. Demirkol ayrıca, anıtın Atatürk'ün 100 farklı maskesini taşıdığını ve yakın bir gelecekte Biga'nın sembollerinden olan Mehmet Çavuş ve Kaymakam Hamdi Bey'in figürlerinin de eklenmesi planlandığını sözlerine ekledi.

Açılış töreni sonrasında, protokol ve katılımcılar anıtın önünde hatıra fotoğrafları çektirdi. Cumhuriyetin 100. yıl dönümünde bu anlamlı anıt, Biga ilçesine ve tüm Türkiye'ye bir kez daha Cumhuriyetin değerini ve sonsuzluğunu hatırlatmaya devam edecek.

(AA)

Paylaş