DOLAR 31.0244 %0.05
EURO 33.6532 %0.20
G.ALTIN 2020.3402 %0.10
BITCOIN 51385.0309 %0.75
ETHERIUM 2925.9294 %0.64
havadurum

Brezilya vize istiyor mu? 2024 Yılında Brezilya Seyahati Yapacaklara Önemli Bilgiler

Brezilya, Güney Amerika’nın en büyük ve en kalabalık ülkesi olarak hem doğal güzellikleri hem de kültürel zenginliği ile dikkat çekiyor. Brezilya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, vize işlemleri hakkında merak ettikleri soruların yanıtlarını arıyorlar. Brezilya’ya vize gerekli mi? Brezilya’ya nasıl vize alınır? Brezilya’ya gitmek için hangi evraklar gerekiyor? İşte Brezilya seyahati yapacaklara önemli bilgiler…

1850

Brezilya, Güney Amerika’nın en büyük ve en kalabalık ülkesi olarak hem doğal güzellikleri hem de kültürel zenginliği ile dikkat çekiyor. Brezilya, aynı zamanda futbolun, karnavalın ve samba müziğinin de vatanı olarak biliniyor. Brezilya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, vize işlemleri hakkında merak ettikleri soruların yanıtlarını arıyorlar. Brezilya’ya vize gerekli mi? Brezilya’ya nasıl vize alınır? Brezilya’ya gitmek için hangi evraklar gerekiyor? İşte Brezilya seyahati yapacaklara önemli bilgiler…

Brezilya’ya Vize İstiyor mu?

Brezilya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, vize konusunda rahat olabilirler. Çünkü Brezilya, 2004 yılından itibaren Türkiye ile arasındaki vize uygulamasını kaldırdı. Buna göre, diplomatik, hizmet, hususi ve umumi pasaport sahibi Türk vatandaşları, Brezilya’ya 90 gün süre ile vizesiz olarak girebiliyorlar. 90 günü aşan seyahatler için ise vize alınması gerekiyor. Vize almak isteyenler, Brezilya Ankara Büyükelçiliği veya Brezilya İstanbul Konsolosluğu’na başvurabilirler.

Brezilya’ya Gitmek İçin Hangi Evraklar Gerekiyor?

Brezilya’ya vizesiz seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının, pasaportlarının geçerliliğinin en az 6 ay daha olması ve seyahat planlarının belgelerini ülkeye girişte ibraz edebilecek durumda olmaları gerekiyor. Bu belgeler arasında, uçak bileti, otel rezervasyonu, banka hesap dökümü, seyahat sağlık sigortası gibi evraklar bulunuyor. Bu evrakların ülkeye göre değişebileceği için, ilgili ülkenin diplomatik temsilciliklerine başvurmakta fayda var. Ayrıca, Brezilya’ya giriş yapmak için sarıhumma aşısı olmanız ve aşı kartınızı yanınızda bulundurmanız tavsiye ediliyor.

Brezilya’ya Nasıl Vize Alınır?

Brezilya’ya 90 günden fazla kalmak, çalışmak, eğitim almak veya oturum izni almak isteyen Türk vatandaşları, vize almak zorundalar. Vize almak için, Brezilya Ankara Büyükelçiliği veya Brezilya İstanbul Konsolosluğu’na şahsen veya yetkili bir aracı kurum aracılığıyla başvurabilirler. Vize başvurusu için gerekli evraklar, vize türüne göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak, pasaport, biyometrik fotoğraf, Brezilya vize başvuru formu, Brezilya vizesi için dilekçe, nüfus cüzdanı fotokopisi, otel, uçak vs. rezervasyon belgeleri, bankada yeterli miktarda para ve davetiye mektubu gibi evraklar istenmektedir. Vize başvuru ücreti ise 2024 yılı itibariyle 80 dolar olarak belirlenmiştir .

(SAİM TUNÇMAN)
Paylaş