havadurum

Asgari ücrette son durum nedir?

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleme çalışmaları kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türk-İş’i ziyaret etti. Ziyaret sonrası Işıkhan istişarelerin devam ettiğini söyledi. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay ise toplantı sonrasındaki açıklamasında uzlaşı olmaması durumunda masada olmayacaklarını ifade etti.

1081

Asgari ücret konusunda gözler üçüncü randevuya çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işçi ve işveren tarafıyla bir araya geleceği iddia edildi. Ancak henüz taraflar konuya ilişkin görüş bildirmedi. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Akansel Koç, konuya ilişkin kendi aralarındaki müzakerelerin devam ettiğini belirtti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 11 Aralık, ikinci toplantısını ise 18 Aralık’ta gerçekleştirmişti. Toplantılar sonrası yapılan açıklamalarda herhangi bir zam oranı telaffuz edilmemişti. Tespit için Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun normal koşullarda dört toplantı yapması gerekiyor. Ancak uzlaşmaya varılması halinde asgari ücret daha az toplantı ile de belirlenebiliyor.

Doğrudan 7 milyon dolaylı olarak tüm ücretli çalışanların merakla beklediği asgari ücrette sona yaklaşıldı. Öte yandan asgari ücrette yeni toplantının 16:30’da gerçekleştirileceği belirtilmesine karşın işçi ve işveren kesiminden toplantıya ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

Bakan Işıkhan’ı, TÜRK-İŞ Genel Merkezi girişinde, Genel Başkan Yardımcıları Ramazan Ağar, Eyüp Alemdar ve Nazmi Irgat karşıladı. Basına kapalı gerçekleşen ziyarette, Işıkhan’ın Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamına dair görüş alışverişinde bulunacağı öğrenildi. Bakan Işıkhan’a ziyarette, Çalışma Genel Müdürü Mehmet Baş da eşlik etti.

(Haber Merkezi)

Paylaş