DOLAR 28.9316 %-0.09
EURO 31.7444 %-0.18
G.ALTIN 1899.5484 %-0.12
BITCOIN 37799.7706 %0.37
ETHERIUM 2033.2814 %0.35
BIST100 8026.25 %-0.10
havadurum

Akbelen direnişi TOMA'larla engellendi

Ayvalık Tabiat Platformu, Ayvalık Koruma Girişimi, Burhaniye Çevre Platformu Ve Kazdağı Doğal Ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından Akbelen'deki orman kesimini engellemek için yaptıkları ortak basın açıklaması, birçok platform tarafından destek görmeye devam ediyor.

507
Muğla Milas'a bağlı İkizköy'de bulunan Akbelen Ormanı'na, Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji'nin kömür maden sahasını genişletme projesi için orman kesimi girişimleri, iki sene boyunca köylüler tarafından tutulan nöbetlerle engelleniyordu. Geçtiğimiz günlerde sabah 5 sularında Akbelen Ormanı'na giriş yapan jandarma ekipleri, köylüleri TOMA ve müdahalelerle engellendi. Yapılan müdahalelerin ardından Ayvalık Tabiat Platformu, Ayvalık Koruma Girişimi, Burhaniye Çevre Platformu Ve Kazdağı Doğal Ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından, Akbelen'deki ağaç kesimine dikkat çekmek ve Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ekiplerini geri çekerek Akbelen'de devam eden orman kesimini acilen durdurması için ortak basın açıklaması gerçekleştirildi. Yapılan basın açıklamasına Ayvalık, Burhaniye, Edremit, Küçükkuyu Emek ve Demokrasi Güçleri destek verdi.

"CİMER üzerinden başvurularımızı yaptık"
Akbelen'de başlayan orman kesim çalışmalarının durdurulmasına ilişkin yapılan ortak basın açıklamasının ardından CİMER üzerinden başvurular yapıldığı ifade edildi. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından yapılan açıklamada; "CİMER üzerinden başvurularımızı yaptık ve tüm üyelerimizin ve vatandaşların bu başvuruyu nasıl yapacağına ilişkin bir bilgilendirme videosu yayınladık. Tarım ve Orman Bakanlığına iletilmek üzere vatandaşların kullanacağı örnek dilekçeyi de hazırlayıp paylaştık" diye belirtildi.

"Devlet, olanca gücünü Akbelen'e yığdı"
İki yıldır devam etmekte olan Akbelen Direnişi'nin engellendiği belirtilerek; "İki yıldır onurlu bir şekilde sürdürülen çadırlı direniş nedeniyle kesim için girilemeyen Akbelen Ormanı'na ne yazık ki saat 05.30'da girildi. Devlet, olanca gücünü Akbelen'e yığdı. TOMA'larla, yüzlerce jandarma ile gelen kesim ekibi, Akbelen ormanına vahşice saldırdı. Akbelenli köylü kadınların ağıtı sürerken ağaçlar birer birer devrildi. Nöbet alanını ablukaya alan kolluk, köylülerin ve yaşam savunucularının kesim alanına gitmesine izin vermedi. Gitmek isteyenlere orantısız güç kullanıp, gaz sıkan jandarma, yaşlı köylü kadınların da olduğu gruba TOMA'lardan tazyikli su fışkırtarak direnişi kırmaya çalıştı. Aralarında Akbelen avukatı İsmail Atal'ın ve köylülerin de olduğu arkadaşlarımız gözaltına alındı. Hastaneye kaldırılanlar, yaralananlar oldu" sözlerine yer verildi.

"Termik santrallar ve kömür havzalarındaki bu ısrar neden"
Akbelen Köylüleri tarafından, kömür ocaklarının açılmasına karşı uzun bire süredir mücadele verildiği vurgulanarak; "Akbelen köylüleri, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallarına kömür sağlamak için açılmak istenen kömür ocaklarına karşı uzun süredir direniyor. Kömür ocakları çok sayıda köyü yuttu ve yutmaya da devam ediyor. Akbelenliler artık köylerini, tarlalarını, ormanlarını kömüre vermek istemiyor. IC Enerji ve Limak Enerji ortaklığında işletilen termik santrallar yıllardır bölge halkını zehirledi, hasta etti, öldürdü. Köyleri yuttu. Ormanları yok etti. Akbelenliler daha fazla hasta olmak, topraklarını, ormanlarını kaybetmek istemiyor. Ormandaki canların yok olmasını istemiyor. İçinde bulunduğumuz cehennem sıcaklarına yol açan iklim değişikliğinin başlıca nedenlerinden olan termik santrallar ve kömür havzalarındaki bu ısrar neden? İnsanlar hayatlarından, yaşam alanlarından, geçim kaynaklarından olurken, orman ekosistemleri yok olurken, enerji şirketleri iktidar eliyle her gün daha da palazlanıyor. Karlarına kar katıyor" diye belirtildi.

"Devlet, kendi eliyle ormanları yok ediyor"
Akbelen Ormanı'ndaki ağaçların kesilmesinin karşısında duranların gözaltına alındığı ifade edilerek; "Anayasa'ya göre ormanları koruması gereken devlet, kendi eliyle ormanları yok ediyor. Yangın bahanesi ile Kazdağı Ekofest'e ormanı yasaklayan iktidar, müştereğimiz olan ormanı kendi kesiyor. Enerji ve maden şirketleri ormanlarımızda, yaşam alanlarımızda kol geziyor. Kazdağları'ndan Akbelen'e, Munzur'dan Cerattepe'ye, Madra'dan Bergama'ya, ülkemizin her yanı yangın yeri. Bir yandan hayat pahalılığı ile, zamlarla boğuşan halk, diğer yandan iktidarın yaşam alanlarını, tarlalarını ellerinden almak için yaptıkları saldırılara karşı direniyor. Direnenler gözaltına alınıyor, tutuklanıyor, hak ihlallerine uğruyor" sözlerine yer verildi.

"Akbelen'de direnen dostlarımızın yanındayız"
Yapılan ortak basın açıklamasında yetkililere seslenerek; "Artık yeter! Enerjiniz batsın! Madeniniz batsın! Bizler sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyoruz! İktidara sesleniyoruz; Daha fazla yanmak istemiyoruz! Daha fazla ölmek istemiyoruz! Uluslararası taahhütlere de uyarak, kömürden acil olarak çıkın ve emekçilerin haklarını koruyarak Yeniköy-Kemerköy Santrallarını ve tüm diğer santralları tüm kömür havzaları ile birlikte kapatın. Buradan Tarım ve Orman Bakanlığı'na sesleniyoruz; Ekiplerinizi geri çekerek Akbelen'de devam eden orman kesimini acilen durdurun! Akbelen'deki ablukayı kaldırın. Bizler, yaşam savunucuları olarak, Akbelen'de direnen dostlarımızın yanındayız. Tüm ülke kamuoyunu Akbelen direnişine destek olmaya çağırıyoruz. Akbelen Ormanı'nı vermeyeceğiz!" denildi.
(Seçkin Sağlam)
Paylaş