DOLAR 28.9084 %-0.08
EURO 31.2692 %-0.28
G.ALTIN 1874.1234 %-0.55
BITCOIN 42318.773 %1.33
ETHERIUM 2229.0522 %0.00
BIST100 8057.42 %-0.07
havadurum

Gluten Nedir? Glutensiz Beslenmenin Faydaları ve Zararları

Gluten, son yıllarda sıkça duyduğumuz bir terim. Peki gluten nedir? Hangi besinlerde bulunur? Glutensiz beslenmek sağlığa yararlı mıdır? Bu soruların cevaplarını sizin için inceledik.

534

Gluten, buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein grubudur. Bazı kişilerde gluten alerjisi veya intoleransı olabilir. Bu durumda glutensiz beslenmek gerekir. Glutensiz beslenmenin faydaları ve zararları nelerdir? İşte detaylar.

Gluten Nedir?

Gluten, ekmek, makarna, bisküvi gibi günlük hayatımızda sıkça tükettiğimiz tahıl ürünlerinin yapısını oluşturan bir protein grubudur. Gluten, hamurun esneklik, yumuşaklık ve kabarma özelliği kazanmasını sağlar. Ancak gluten, herkes için faydalı bir besin değildir. Bazı kişilerde gluten alerjisi veya intoleransı olabilir. Bu durumda glutensiz beslenmek gerekir. Glutensiz beslenmenin faydaları ve zararları nelerdir? İşte detaylar.

Gluten Alerjisi ve İntoleransı Nedir?

Gluten alerjisi, bağışıklık sisteminin gluteni yabancı bir madde olarak algılayıp tepki vermesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Gluten alerjisi olan kişiler, gluten içeren besinleri tükettiklerinde kaşıntı, kızarıklık, kurdeşen, nefes darlığı, karın ağrısı, ishal, kusma gibi belirtiler gösterebilirler. Gluten alerjisi, ciddi bir sağlık sorunu olabilir ve anafilaktik şok gibi hayati tehlike oluşturabilir. Gluten alerjisi olan kişilerin, gluten içeren besinleri tamamen hayatlarından çıkarmaları gerekir.

Gluten intoleransı ise, bağışıklık sistemi ile ilgili olmayan, sindirim sisteminin gluteni sindiremeyip zarar görmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Gluten intoleransı olan kişiler, gluten içeren besinleri tükettiklerinde şişkinlik, gaz, karın ağrısı, kabızlık, ishal, baş ağrısı, yorgunluk, depresyon, eklem ağrısı gibi belirtiler gösterebilirler. Gluten intoleransı, çölyak hastalığı olarak da bilinen, ince bağırsağın hasar görmesi ve besin emiliminin bozulması ile karakterize bir hastalıktır. Çölyak hastalığı olan kişilerin de, gluten içeren besinleri tamamen hayatlarından çıkarmaları gerekir.

Glutensiz Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

Glutensiz beslenmenin faydaları, gluten alerjisi veya intoleransı olan kişiler için daha belirgindir. Glutensiz beslenmek, bu kişilerin sindirim sisteminin iyileşmesine, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, besin alerjilerinin azalmasına, kilo kontrolünün sağlanmasına, enerji seviyesinin artmasına, ruh halinin iyileşmesine ve yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olabilir.

Gluten alerjisi veya intoleransı olmayan kişiler için de glutensiz beslenmenin bazı faydaları olabilir. Glutensiz beslenmek, bu kişilerin de sindirim sistemini rahatlatabilir, bağırsak florasını düzenleyebilir, kan şekeri seviyesini dengeleyebilir, iltihaplanmayı azaltabilir, kolesterol seviyesini düşürebilir ve cilt sağlığını iyileştirebilir.

Glutensiz Beslenmenin Zararları Nelerdir?

Glutensiz beslenmenin zararları, gluten alerjisi veya intoleransı olmayan kişiler için daha belirgindir. Glutensiz beslenmek, bu kişilerin beslenme yetersizliği yaşamasına, lif, demir, kalsiyum, folik asit, B vitamini gibi önemli besin öğelerinden yoksun kalmasına, bağırsak florasının bozulmasına, kabızlık veya ishal gibi sindirim problemlerine, kilo alımına, metabolizma hızının yavaşlamasına, enerji seviyesinin düşmesine, ruh halinin bozulmasına ve yaşam kalitesinin azalmasına neden olabilir.

Glutensiz beslenmek, gluten alerjisi veya intoleransı olan kişiler için de bazı zararları olabilir. Glutensiz beslenmek, bu kişilerin de beslenme yetersizliği yaşamasına, glutensiz ürünlerin yüksek kalori, şeker, yağ ve tuz içermesine, sosyal hayatlarının kısıtlanmasına, maliyetlerinin artmasına ve psikolojik sorunlara neden olabilir.

Gluten, buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein grubudur. Glutensiz beslenmek, gluten alerjisi veya intoleransı olan kişiler için sağlıklı bir seçim olabilir. Ancak gluten alerjisi veya intoleransı olmayan kişiler için glutensiz beslenmek, bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Glutensiz beslenmenin faydaları ve zararları, kişinin sağlık durumuna, beslenme alışkanlıklarına ve yaşam tarzına göre değişebilir. Glutensiz beslenmeye karar vermeden önce, bir doktora veya diyetisyene danışmak gerekir. (Erhan Taylan)

İlgili Haberler

Pirinçte Gluten Var mı? Glutensiz Beslenenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Glütensiz Buğdayın Yolu Açıldı! Devrim Niteliğinde Tarım Gelişmesi

Paylaş