havadurum

Erkek’ten Soma katliamı mesajı!

Çanakkale Belediye Başkanı Muharrem Erkek, 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma katliamının 10’ncu yıl dönümünde açıklamada bulundu.

416

Çanakkale Belediye Başkanı Muharrem Erkek, 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma katliamının 10’ncu yıl dönümünde “13 Mayıs 2014, kapkara hatırladığımız günlerden biri. Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen ve 301 madenci kardeşimizi yitirdiğimiz facianın 10. yıl dönümündeyiz” dedi.

“Facialar ve ölümler bu kadim ve zorlu mesleğin kaderi olmamalı”

Erkek açıklamada son olarak şu sözlere yer verdi, “Soma tarihimizdeki ilk maden kazası değildi elbet, öncesinde ve sonrasında nice canlarımızı verdik ihmalkarlıklara… Ama her zaman olduğu gibi diyoruz ki facialar ve ölümler bu kadim ve zorlu mesleğin kaderi olmamalı. İş güvenliği ve yaptırımları her şeyden üstün tutulmalı. Önlenebilecek ve öngörülebilecek riskler göz ardı edilmemeli, bilimden ve teknik bilgiden şaşmamalı. Ve elbette kazaların, ihmalkarlıkların sorumluları da adil bir düzende yargılanarak, gerekli cezaları almalı. Yerin metrelerce altında, alın terlerine kömür karasının karıştığı 301 ömrün yası içimizde; Soma maden faciasında yitirdiğimiz bütün emekçi kardeşlerime bir kez daha Allah'tan rahmet, ailelerine, sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.”

(HABER MERKEZİ)
Paylaş