havadurum

Eren Özmen ve Fatih Özmen kimdir? Eren Özmen ve Fatih Özmen ne iş yapıyor?

Eren Özmen ve Fatih Özmen, ABD’nin en zengin 400 listesinde yer alan Türk asıllı girişimcilerdir. Sierra Nevada Corporation (SNC) adlı bir Amerikan özel uzay ve savunma şirketinin kurucuları ve sahipleri olan Özmen çifti, uzay alanındaki en yenilikçi projelere imza atmaktadır. Peki, Eren Özmen ve Fatih Özmen kimdir? Özmen ailesi ne iş yapıyor? İşte merak edilenler…

1416

Eren Özmen ve Fatih Özmen, ABD’de yaşayan ve Sierra Nevada Corporation (SNC) adlı bir şirketin sahibi olan Türk asıllı bir çifttir. SNC, uzay ve savunma alanlarında faaliyet gösteren ve birçok yenilikçi projeye imza atan bir şirkettir. Özmen çifti, Forbes dergisinin ABD’nin en zengin 400 listesinde yer almakta ve hem Türkiye hem de ABD için önemli katkılar sağlamaktadır. Peki, Eren Özmen ve Fatih Özmen kimdir? Özmen ailesi ne iş yapıyor? İşte detaylar…

Eren Özmen Kimdir?

Eren Özmen, Sierra Nevada Corporation’ın (SNC) başkanı olarak görev almaktadır. Eşi Fatih Özmen ise aynı şirketin CEO’sudur. Eren Özmen’in liderliğini yaptığı Sierra Nevada Corporation Amerika’nın en iyi şirketlerinden biri olarak geçmektedir.

Eren Özmen, 1980’lerin başında Türkiye’den ABD’ye yüksek lisans yapmaya gitti. 1985 yılında Nevada, Reno Üniversitesi’nden (UNR) İşletme Yönetimi (MBA) yüksek lisans eğitimini başarı ile tamamladı ve kısa bir süre sonra, 1988 yılında Sierra Nevada Corporation’da çalışmaya başladı.

Eren Özmen ve kocası Fatih Özmen 1994 yılında Sierra Nevada Corporation şirketini satın aldı. Özmenler zaman içerisinde şirketi büyütmeye başladılar ve Nevada Corporation içerisine 19 şirketi daha katmayı başardılar. Ayrıca, Sierra Nevada Corporation 18 ABD eyaletinde ve İngiltere, Almanya ve Türkiye’de 33 tesiste 6 iş alanına dahip olarak karşımıza çıkıyor. Uzay Sistemleri, Haberleşme, Seyrüsefer, Gözetim/Hava Trafik Yönetimi, İstihbarat, Gözetleme ve Keşif, Entegre Görev Sistemleri, Bilgi ve Sensör Çözümleri, ve Elektronik Harp/Menzil alanında çalışmalar yapılmaktadır.

Eren Özmen, Forbes dergisi tarafından dünyanın en güçlü kadınları listesinde yer almaktadır. Ayrıca, Eren Özmen, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen "Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü"ne layık görülmüştür.

Fatih Özmen Kimdir?

Fatih Özmen, Sierra Nevada Corporation’ın (SNC) İcra kurulu başkanı ve CEO olarak görev almaktadır. Fatih Özmen ve eşi Eren Özmen, Amerika’nın En Hızlı Büyüyen Özel Şirketlerinden birinin sahibi olarak gündemdeki yerini koruyor.

Fatih Özmen, Türkiye’de hayata gözlerini açan ve eski Türk Ulusal Bisiklet Şampiyonu olan bir sporcu olarak yetişti. ABD’nin Reno Üniversitesi (UNR) Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Navigasyon ve iniş sistemleri üzerinde yüksek lisans yaparak birçok çalışmada rol aldı ve başarılara imza attı.

Fatih Özmen, 1994 yılında eşi Eren Özmen ile birlikte Sierra Nevada Corporation’ı satın aldı. 2008 yılında, Sierra Nevada Corporation MicroSat Systems, Inc. ve SpaceDev, Inc. şirketlerini satın alarak yeni bir kulvarda varlığını hissettirmeye başladı. Satın almalar SNC’yi uzay ve havacılıkla ilgili endüstrilerin de içerisine soktu.

Şirketin son projesi ticari bir uzay taşımacılığı aracı olan Dream Chaser uzay aracı oldu. NASA, Bütünleşik Ticari Tayfa Yeteneği (CCiCap - Commercial Crew Integrated Capability) girişimi çerçevesinde uzay aracını geliştirmesi için Sierra Nevada Corporation’a yaklaşık 385 milyon dolar hibe etti.

Özmen Ailesi Ne İş Yapıyor?

Özmen ailesi, SNC şirketini büyüterek ABD hükümeti ve diğer müşteriler için savunma, uzay, siber güvenlik ve ulaşım alanlarında yenilikçi çözümler sunan önemli bir şirket haline getirdi. Aynı zamanda, Özmen ailesi, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri geliştirmek için de çaba gösteriyor.

Özmen ailesi, Türkiye’de de yatırımlar yapmaktadır. SNC’nin Türkiye’deki iştiraki olan TRJet, Türkiye’nin ilk yerli bölgesel uçağı olan TRJ328’i üretmek için çalışmaktadır. Ayrıca, SNC, Türk Hava Kuvvetleri için modernizasyon projeleri yürütmektedir.

Özmen ailesi, aynı zamanda hayırseverlik faaliyetlerine de önem vermektedir. Özmenler, eğitim, sağlık, kültür ve sanat alanlarında birçok kuruluşa destek olmaktadır. Özellikle, Türkiye’deki gençlere yönelik burs ve mentorluk programları düzenlemektedir.

Özmen ailesi, uzay ve teknoloji sektöründe öncü olan bir Türk asıllı girişimci çifttir. Eren Özmen ve Fatih Özmen, hem ABD hem de Türkiye için önemli katkılar sağlamaktadır. Özmenler, başarılarıyla hem Türk hem de Amerikan toplumunda saygın bir yer edinmiştir.

Benzer haberler için tıklayın; Forbes 2023 ABD'nin En Zengin 400 Listesini Açıkladı: 2023 Forbes Listesinde İki Türk!

(Haber Merkezi)

Paylaş