havadurum

Yerel Seçimler Yaklaşırken Çanakkale

23290

Yerel seçimlere adım adım yaklaştığımız şu günlerde; Çanakkale yerel gündemi de yeni adayları konuşur oldu. Bu yazımda yeni adayları tartışmaktan, yereldeki siyasi durumu anlatmaktan ziyade; Çanakkaleliler olarak hangi hizmetlere ihtiyacımız olduğundan, halkımızın ihtiyaçlarından bahsetmek istiyorum.

Öncelikle daha önceki başkaca yazılarımda da bahsettiğim, hepimizin de bildiği üzere; Çanakkale'nin yıllardan beri kanayan yarası olan bir ulaşım problemi mevcut. Çözülemeyen bu ulaşım problemi de vatandaşlarımızı daha çok şahsi araçlarını kullanmaya yöneltmekte. Artan şahsi araç kullanımı da Çanakkalemizin yeri geldiğinde yoğun trafiğine sebebiyet vermekte. Hal böyle olunca da kısa mesafeler bile otobüsle saatlerce gidilememekte özellikle okul çıkış saatlerinde bu sorun daha çok kendini göstermekte.

Bu kadar güzel bir şehrin uzun süredir ulaşım sorununu çözememiş olması da düşünülmesi gereken önemli bir konu. Troya Caddesi, Güzelyalı, Kepez tarafına giden hatlarda bu sorun çok büyük boyutta. Öğrenci kenti, harika bir üniversiteye sahip olan kentimizin üniversite öğrencilerini de düşünmesi önem arz etmekte. Vize ve final dönemlerinde okullarına gitmek için toplu taşımayı kullanan öğrencilerle birlikte hangi yönetici toplu taşıma kullanmıştır soralım. Salı,Cuma,Pazar Pazarlarının olduğu saatlerce Ç3, ÇT3 gibi otobüslerin gelmediği, geldiğinde de otobüste hiç yerin olmadığı otobüsleri hangi yöneticiler kullanmıştır? Halkın nefes almadan tıklım tıklım otobüslerde yolculuk etmesi üzerine yapılan şikayetler etkin bir şekilde değerlendirmeye alınmış mıdır? Şahsen telefon konuşmalarını da duyduğum sayısız şikayet hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

Görüştüğüm birçok vatandaş defalarca arayıp şikayette bulunduklarını ancak hiçbir şekilde konu hakkında tatmin edici geri dönüş almadıklarını belirttiler.

"En iyi idare hissedilmeyen idaredir." bu demektir ki idare öyle bir işleyecektir ki vatandaş işlerliğin bile farkına varmayacaktır. Sorunun bu kadar göze battığı şehrimde ne yazık ki idarenin işlerliğini sorgulamamız gerekmekte. İleriki yazılarımda da ele alacağım birçok konu mevcut olmasına rağmen; ulaşım şu an için en çok göze batan, çözümü en çok önem taşıyan konu. Seçilecek olası belediye başkanımız her kim olursa olsun bu konuyu öncelikli olarak ele almalı. Çanakkale halkı bu konuda hemfikir. Ulaşım konusunu akılcı çözümlerle ve gençlerle diyalog halinde çözebilmek mümkün.