DOLAR 28.9333 %0.20
EURO 31.5735 %0.19
G.ALTIN 1896.0116 %0.34
BITCOIN 38140.0478 %1.03
ETHERIUM 2092.2811 %2.31
BIST100 7948.6 %0.05
havadurum
Esra Güller

esragullerx@gmail.com

Kayıp Kaptan Amerika’nın izinde…

Haber başlıklarında yer alan bir hikaye efsaneye dönebilir mi? Kalıntılar arasında "Kaptan Amerika" bulunmuş olabilir mi?

979

İkinci Dünya Savaşı çoğu kişiyi derinden yaralayan bir olaydır tarih kitaplarında. Tabii, bütün savaşların taşıdığı o çirkin olayları barındırır, belki de bu yüzden çirkindir. Yaklaşık 80 milyon kişinin ölümüne sebep olan tarihi bir savaştan bahsediyoruz sonuçta. Devletlerin uyguladığı politikaları izlerken, top ve tüfeğin ardında tüm bu olaylar farklı perdeler çerçevesinde birçok filme uyarlandı. Ve farklı ülkeler, savaşı kendi gözlerinden anlattı.


Bu ikonik filmler arasında yer alan bir karakter de bulunuyor tabii. Geçmişi çizgi romana dayanan, çoğu kişinin sevdiği Captain America…

Amerika’nın kahraman olgusu yaratmak adına yarattığı bu karakterin hikayesine baktığımızda Hitler’e karşıt yaratılmış bir karakter olduğunu da görebiliriz. Filme uyarlanan hikayesi de onun çoğu izleyici tarafından sevilmesini sağlar. Ülkesi için savaşmak için uğraşan bir çocuk, kendisini feda eder ve fedakarlığın sonucunda bir hediyeye sahip olur. Ama hikayenin bir kısmında, kendisini buzlar içinde bulur…


Amerika’nın kendince oluşturduğu bu kahraman çok sevilir. Öyle sevilir ki, Dünya üzerinde birçok çocuğun oyuncağına, birçok yetişkinin kalkanına sahip olmak istediği bir temsildir artık. Amerika, kurgu üzerinde dahi olsa, istediği kahramanı yaratmıştır.


Captain America’nın öyküsü bugün haber sitelerinde yayınlanan bir haberi anımsattı bana bu. Yıllar Önce Kaybolan Savaş Pilotu, 80 Yıl Sonra Bulundu başlığıyla arattığınızda çıkacak olan bu haber sanki Captain America’nın filmlerinden fırlamış gibi bir öykü sunuyor bizlere. Savaşta ismi geçen ve yıllar sonra kalıntıları bulunan bir asker, kayboluşunun ardından yeniden bulunuyor. Hikayedeki tek fark, bunun gerçek dünyada geçiyor olması. Ancak aynı zamanda, bulunan bu askerin yeni hikayeleri de doğurabilecek olması da bir gerçek tabii.


Ancak aynı zamanda, insanın aklına şu soru geliyor,


Filmlerde bayılarak izlediğimiz karakterler, gerçekten var olmuş olabilirler mi?