havadurum
Esra Güller

esragullerx@gmail.com

Gülümsemenin Kelebek Etkisi

Gülümsemek, basit bir eylem gibi görülebilir ama ufak bir gülümseme o günün başka bir insanın gününün güzel geçmesini sağlayabilir. Hayatta ufak bir etki sağlamak için neden başkalarına gülümsemiyoruz?

2676

Uzun zamandır bildiğim bir gerçek var. Toplum olarak gülümsemeyi unuttuk. Yıllardır bunun farkında değil miyiz? Artık birbirimize gülümsemek için bile neden arıyoruz. Ufak bir tebessüm edip alışveriş için gittiğimiz dükkanlara ‘İyi günler, kolay gelsin’ demeden çıkıyoruz. Gerçi bazen, desek bile bir karşılığını bulamadan çıkıyoruz. Neden unuttuk bu kadar? Neden ufak bir gülümseme için birçok neden arıyoruz?

Geçtiğimiz günlerde otobüse binerken akşam saatlerinde şoföre gülümseyip ‘Kolay gelsin’ dedim. Bana karşılık olarak gülümseyip ‘İyi akşamlar’ dediğinde kendimi mutlu hissettim. Aslında oldukça basit olan bu diyalog beni gülümsetti çünkü toplum olarak buna aç olarak büyüyoruz. Çoğu zaman da başkasına gülümserken iki kez düşünüyoruz çünkü bunun başka yerlere çekilmesinden korkar olduk. Ne zaman ufak bir gülümsemenin başka anlamlar doğurabileceğine inanır olduk bilmiyorum ama bu istemsizce rahatsız ediyor beni.

Çoğu sabah uğradığım ufak bir simit evi var. Her uğradığımda selamlaşıyor ve birbirimize hal hatır soruyoruz. Ve bu benim oraya tekrar gitmemi sağlıyor. Belki de insanlar olarak bizi güleryüzle karşılayan kişileri daha çok görmek istiyoruz. Başka bir yere gitmek varken her sabah aynı yere gitmemin nedeni bu. Belki de sabahın ilk alışverişinde aynı yere gitmek istememin nedeni de bu.

Veya başka bir örnek olarak her gün düzenli olarak otobüse binen birisi olarak aralarda denk geldiğim bir şoför var. Yolculara gülümsüyor, insanlarla konuşuyor ve hepsine karşı sıcakkanlı davranıyor. Çanakkale’ye geldiğim ilk zamandan beri denk gelmiştim ve her seferinde o otobüsün seferini yakalamak istiyorum.

Bunların hepsi ufak örnekler. Ama sadece bir insanın bize gülümsemesi bizi mutlu ediyor olması bizi bu kadar gülümsetiyorsa neden bunu devamlı yapmıyoruz? Neden gülümsemekten korkuyoruz? Belki de bir insana sadece gülümseyip onun gününün güzel geçmesini sağlayabiliriz.

Bunlar ufak bir gülümsemenin kelebek etkisi.

İnsanlara gülümsemekten kaçmamalıyız. Buna ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Güleryüzlü olmanın hiç kimseye zararı olmamalı. Bundan çekinememeliyiz. Tüm bunlar hayatın ufak detayları olabilir ama ufak detaylar hayatımızı daha güzel hale getirebilir.

Her zaman gülümsemek dileğiyle…