havadurum
Yusuf Sonkurt

yusuf@canakkaleolay.com

Galatasaray şampiyonluk için sahaya çıkıyor

Galatasaray ile Fenerbahçe 2023-24 Süper Lig sezonunun son derbisinde 19 Mayıs Pazar günü RAMS Park'da karşı karşıya gelecek. Bu heyecan dolu maç, sadece bir futbol karşılaşması olmanın ötesinde, iki kulübün ve taraftarlarının tutkusunu, rekabetini ve tarihini yansıtan önemli bir olay olacak.. Peki bu derbiden ne bekleyebiliriz? Hangi takım üstünlük kuracak? Teknik direktörlerin taktikleri neler olacak? Taraftarlar nasıl bir atmosfer yaratacak?

2123

Galatasaray bir adım önde

Bu derbiden ne bekleyebiliriz? Sonucu şampiyonluğa çıkacak bir müsabakadan beklenecek çok şey var aslında. 2 Takımda ligde çok başarılı bir sezon geçirip adeta diğer takımların silip süpürdü. Galatasaray topladığı 99 puanla şampiyonluk için bir adım önde. Fenerbahçe ise 93 puan toplayarak aslında başarısız bir durumda değil, sadece rakibi ondan daha çok puan aldı. Lig başlamadan bir takımın 90 puan üzeri toplayarak şampiyonluğu kaçıracağını söyleselerdi sanırım kimse inanmazdı. Galatasaray’ın kadro genişliği Fenerbahçe’ye göre daha iyi olmasına rağmen Fenerbahçe peşinden biran olsun ayrılmadı. İcardi’nin gösterdiği olağanüstü başarı ve Muslera’nın kritik dakikalarda kurtardığı maçlar Galatasaray’ı büyük bir ölçüde şampiyonluğa taşıyacak. Büyüklerimiz veya futbol beyinlerimiz boşuna “Atanla tutanın iyi olacak” dememişler. Bunu bir de Kulüp Başkanlarına birinin anlatması gerekiyor. Ama heceleyerek….

Teknik Direktörlerin stratejileri ne olacak?

Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk ve Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal, derbiyi kazanmak ve en iyi taktikleri belirlemek için çalışırken, her iki teknik direktör de rakiplerinin oyun tarzlarını analiz ederek, kendi oyun planlarını buna göre şekillendirmeye çalışacak. Ama Okan Buruk, İsmail Kartal’a nazaran daha motive, bu da Fenerbahçe’nin maça 1-0 yenik sahaya çıkması demek. Derbide Galatasaray tribünleri şampiyonluğa hazırlanırken adeta bir görsel şölen yaşatacak olması rakip takım Fenerbahçe’nin saha içindeki motivasyonunu etkilemesi ve hakem üzerindeki baskı kurması bekleniyor.

Dev derbiyi Arda Kardeşler yönetecek…

Dev derbiye TFF tarafından Arda Kardeşler hakem olarak atandı. Ama derbinin orta hakeminden çok VAR Hakeminin vereceği kararlar damga vuracak. Arda Kardeşler daha önce ki derbi maçlarında iyi yönetim gösterdi. Ancak asıl olan taraftar baskısından kurtulabilecek mi? Müsabakanın içinde yaptığı hataları yine maç esnasında düzeltmeye mi kalkacak yoksa hatalarının farkına bile varmadan müsabakayı bitirecek mi? Çok büyük stres yüklü maçın yönetimini elinden kaçırırsa 2 takımda maçı 10 kişi bitiremez. Son zamanların en stresli ve şampiyonluğa direk etki edebilecek maç 90 dakika sürecek mi? Bitiş düdüğünü görebilecek miyiz? Bunların hepsini Pazar günü yaşayarak öğreneceğiz…

Arda Kardeşler’in karnesi

Arda Kardeşler daha önce yönettiği maçlarda Galatasaray 9 galibiyet alırken, Fenerbahçe 7 galibiyet alabildi. Kardeşler’in yönettiği maçlarda Galatasaray 2 beraberlik alırken, Fenerbahçe’nin beraberliği yok. Kart istatistiklerine bakacak olursak Galatasaray 16 sarı , Fenerbahçe ise 17 sarı ve 1 kırmızı kart gördü. Ayrıca Galatasaray 2, Fenerbahçe 3 penaltı kullandı.

Derbi tarihi ve istatistikleri: hangi takım üstünlük kuruyor?

Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki derbi, Türkiye'nin en eski ve en önemli futbol rekabetlerinden biridir. İlk kez 1909 yılında oynanan derbi, bugüne kadar 400'den fazla kez gerçekleşti. Bu karşılaşmalarda Galatasaray 155, Fenerbahçe 143 galibiyet alırken, 102 maç ise berabere bitti. Gol sayıları bakımından da Galatasaray 604 golle Fenerbahçe'nin 584 gol önünde yer almaktadır.