DOLAR 27.3868 %0.00
EURO 29.0671 %0.00
G.ALTIN 1627.6477 %0.00
BITCOIN 26939.7645 %0.14
ETHERIUM 1674.7251 %0.45
BIST100 8334.94 %0.00
havadurum

Norveç vize istiyor mu? Norveç vizesi için ne gerekir? Norveç vize başvurusu nasıl alınır?

Yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşlar için Norveç seçenekler arasında yer alıyor. Norveç vize istiyor mu? Norveç vize başvurusu nasıl yapılır sorularına cevap arayanlar için detaylar haberimizde…

309

Norveç, her yıl çok sayıda turistin merakla ziyaret ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. İş, turistik veya kültürel amaçla seyahat edilen Norveç’e gitmeden önce vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Norveç vizesi almak istiyorsanız başvuru sırasında dikkat etmeniz gerekenler hakkında detaylı bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Resmi adıyla Norveç Krallığı Kuzey Avrupa’da yer alan bir ülkedir. İskandinav Yarımadası’nın batısında kalan bu ülkenin yüz ölçümü 385.203 km², nüfusu ise 2019 sayımına göre 5,357 milyondur. 19 idari bölümden oluşan Norveç’in başkenti Oslo’dur. Oslo ülkenin en kalabalık şehri olmakla beraber yıllık nüfus artış oranına bakılarak İskandinav ülkeleri başkentleri arasında da en hızlı büyüyen şehirdir. Oslo dışında Norveç’in diğer önemli şehirleri ise; Bergen, Tromsø, Stavanger, Trondheim ve Kristiansand’dır.

Norveç vize istiyor mu?

Norveç’e seyahat edecek Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize alması gerekirken Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için vizeden muaftır. Norveç, Schengen bölgesi ülkelerinden biri olmasından dolayı Schengen vizesi olan bir kişi tekrar Norveç vizesi almak zorunda değildir ancak vizesiz seyahat edebilmek için hangi ülkenin Schengen vizesi alınmışsa seyahat başlangıç noktası o ülke olmalı, ardından Norveç’e geçilmelidir. Ülkelerin vize koşulları değişiklik gösterebilmektedir. Güncel vize koşulları hakkında bilgi edinmek için ilgili ülkenin konsolosluğuna ait web sitesinden duyuruları takip etmeni veya seyahat edeceğin hava yolu firması ile iletişime geçilmesi önerilir.

Norveç Vize Türleri

Norveç vizesi, seyahat süresine ve amacına göre değişebilmekte ve farklı türlere ayrılmaktadır.

C Tipi (Kısa Süreli Vize)

Norveç’te geçici olarak kalmak isteyen kişiler C tipi vize almaktadır. Schengen vizesi olarak da bilinen C tipi vize, 6 aylık süre içinde 90 güne kadar alınabilmektedir. Norveç’in de arasında bulunduğu Schengen üye ülkelerine turistik, ticari veya eğitim amaçlarıyla seyahat etmek isteyen kişilerin Schengen vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi vatandaşların 180 gün içinde 90 güne kadar Schengen vizesi alma hakkı vardır. Diplomatik (kırmızı ve siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 gün sınırını aşmamak kaydıyla Schengen vizesinden muaf tutulmaktadır.

Norveç Turistik Vizesi

Norveç’e turistik amaçla gitmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri 90 günlük bir vize almak zorundadırlar ancak bu durum 6 ay içinde 90 günü geçmemek kaydıyla hususi, diplomatik ve hizmet pasaportu sahipleri için geçerli değildir.

Norveç Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri

Norveç’e iş ve ticari amaçlı gitmek isteyen kişilerin başvurduğu bu vize tipi, 90 güne kadar verilebilmektedir. Norveç’e ticari amaçlı gidecek kişinin Türkiye’ye geri döneceği ve izin günlerinin yazılı olduğu bir dilekçenin teslim edilerek alınacağı bu vize türü, ortalama 7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

Norveç Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Norveç’te yaşayan yakınlarınızı görmek için alacağınız bu vize türü ülkede 90 güne kadar kalmanıza olanak tanımaktadır. Ayrıca ziyaret edeceğiniz kişilerin davet mektubu göndermesi gerekmektedir. Bu mektup, kendi ülkenize geri döneceğinizi, ziyaret nedeninizi ve seyahat tarihlerinizi temin etmelidir.

Norveç Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

Norveç’e 90 gün sınırını geçmeme şartıyla konferans, organizasyon, spor müsabakalarına katılmak gibi amaçlarla gitmek isteyen hususi, diplomatik ve hizmet pasaportu bulunan kişiler vize almaktan muaftır. Bordo (umuma mahsus) pasaportluların başvuruda bulunması gereken bu vize türü, yaklaşık 15 gün içinde sonuçlanabilmektedir.

Norveç Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi

Bordo pasaport sahiplerinin 90 güne kadar alabileceği bu vize türü, Norveç’e kısa süreliğine eğitim amacıyla gitmek isteyenler için uygundur. Hususi, diplomatik ve hizmet pasaportu sahipleri ise bu vizeyi almaktan muaftır.

Norveç Sağlık Vizesi

Norveç’e tedavi amaçlı gitmek isteyen kişilerin sağlık vizesine başvuruda bulunması gerekmektedir. En fazla 90 gün geçerli olan bu vizeye başvururken tedavi edileceğiniz hastanenin davet mektubunu bulundurmanız önem taşımaktadır.

D Tipi (Uzun Süreli) Vize

Schengen vizesi üye ülkelerinde 90 günden fazla konaklamak isteyen vatandaşlar D tipi vizeye başvurmaktadır. Norveç Ulusal Vizesi diye de adlandırılan D tipi vizeye eğitim, iş veya uzun süreli aile ziyareti için başvurulabilmektedir. Ayrıca Norveç Ulusal Vizesi’ni alan kişiler 90 günü aşmamak kaydıyla diğer Schengen ülkelerini de ziyaret edebilir.

Norveç Transit Vizesi

Geçiş vizesi diye de adlandırılan Norveç Transit Vizesi, Oslo Havalimanı’ndan üçüncü bir ülkeye geçiş yaparken kullanılmaktadır. Ayrıca son varış noktanıza ulaşmak için Norveç’ten transit geçmeniz durumunda C tipi vizenizin olması gerekmektedir.

Norveç vize başvurusu nasıl yapılır?

Norveç vize başvurularından sorumlu diplomatik temsilcilikler Ankara Norveç Büyükelçiliği ve İstanbul Macaristan Konsolosluğudur. Norveç başvuruları bu temsilciliklere yapılabileceği gibi vize başvuru merkezleri aracılığı ile de yapılabilir. Norveç vize başvurusu yapabilmek için öncelikle diplomatik temsilciliklerden randevu alınması gerekmektedir. Ardından vize türüne göre gereken evraklar detaylıca öğrenilip hazırlanmalı ve randevu günü evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edilmelidir. Evrak teslimine ek olarak randevu günü biyometrik veri de verilmesi gerekmektedir çünkü Norveç de diğer Schengen ülkeleri vize politikasına göre hareket etmektedir. Tüm işlemlerden sonra Norveç vize başvuruları ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu nedenle başvuruların da en azından 1 ay öncesinden yapılması seyahat planının aksamaması bakımından önemlidir.

Norveç vizesi için başvuru şartları nelerdir?

 • Norveç vizesi başvurusu seyahat tarihinden en fazla 90 gün en az 15 gün öncesinde yapılmış olmalıdır.
 • VFS Global veya vize danışmanlık merkezlerinden randevu aldıktan sonra seyahat amacına ve süresine uygun olarak toplanan belgeler elden teslim edilmektedir.
 • Pasaportun ve önceki vizelerin tüm kopyalarının seyahat tarihinden önce en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportlarda en az iki sayfanın boş bırakılması önem taşımaktadır.
 • Norveç vize başvurusu sırasında parmak izi vermek gerekmektedir. Son 5 yıl içerisinde VIS (Visa Information System / Vize Bilgi Sistemi) ile parmak iziniz alınmış olsa bile bu işlemi yenilemeniz şarttır ancak 12 yaştan küçük çocuklar ile parmak izi veremeyecek durumda olanlar bu durumdan muaf tutulmaktadır.
 • Pasaportunuzun 10 yıldan eski olması, Norveç vizesi almanızı ve seyahatinizi mümkün kılmamaktadır.

Norveç vize başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

 • Pasaport (Son 10 yıl içinde alınmış olması, en az 2 sayfasının boş olması, alacağınız vizenin süresi bittikten sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir)
 • Norveç vize başvuru formu
 • Başvuru formuna ait kapak mektubu çıktısı
 • Kimlik fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğü’nden veya e-devlet üzerinden alınabilir ancak e-devletten alınan belgelerin barkodlu olması gerekmektedir)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (Son 1 ayda çekilmiş olması, boyutlarının 35x45 mm olması, arka planın beyaz renkte olması gerekmektedir)
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Banka hesap dökümü (Vizeye başvurmadan en fazla 1 hafta öncesinden alınması, son 6 aylık hesap hareketlerini göstermesi, üzerinde banka yetkilisinin imzasının ve kaşesinin bulunması gerekmektedir. Ayrıca banka hesabınızda bulunan mevcut para miktarının seyahatinize yetecek seviyede olması önemlidir)
 • Otel rezervasyon bilgileri (Seyahat edecek kişinin kendi telefon, adres gibi iletişim bilgilerini de belirtmesi gereklidir)
 • Norveç’e giderken kullanacağınız taşıtla ilgili bilgiler (Bu bilgilere uçak biletiniz de dahildir)
 • Davetiye mektubu (Aile, arkadaş veya akraba ziyaretleri ile ticari ve sağlık seyahatlerinde ziyaret edilecek yerden/kişiden davetiye mektubu gereklidir)
 • Çiftçilik belgesi aslı ve fotokopisi (Norveç’e seyahat edecek çiftçiler için gerekli bir belgedir, bu belge çiftçinin bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmektedir)
 • Vize sponsor dilekçesi (Yeterli düzeyde geliri olmayan öğrenciler, işsizler ya da çalışanların vize sponsor dilekçesi alması, başvuruya olumlu etki sağlayacaktır)
 • Öğrenci belgesi aslı ve kopyası (İngilizce orijinalinin de başvuruda bulundurulması gerekmektedir)
 • Reşit olmayan öğrenciler için noter onaylı muvafakatname (İngilizce çevirisi de bulunmalıdır)

Çalışanlar için Gerekli Belgeler

Aşağıda bulunan belgeler ise Norveç’e gitmek isteyen çalışan vatandaşlar için gerekmektedir:

 • Son 3 ay maaş bordrosu (Evrağınızın ıslak imzalı ve kaşeli olduğundan emin olunuz)
 • Şirket banka hesap cüzdanı fotokopisi (Bu belgeyi imzalayan banka yetkilisinin beyannamesinin fotokopisi de yer almalıdır)
 • Barkodlu SGK işe giriş belgesi (SGK Genel Müdürlüğü’nden veya çalışılan kurumun muhasebe görevlisinden alınabilir)
 • SGK hizmet döküm belgesi aslı ile fotokopisi (4A Hizmet Dökümü belgesi)
 • Faaliyet belgesi (Son 3 aya ait olmalı) ve ticaret sicil belgesi fotokopisi
 • Son döneme ait vergi levhası fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi (Süresinin hala geçerli olduğuna dikkat edilmelidir. Bir işyerinin sahibi veya ortağı iseniz, kurum müdürünün noter onaylı imza sirküleri fotokopisi gerekmektedir)
 • Vize talep dilekçesi (Norveç’e iş amaçlı seyahatlerde çalışılan kurumun imza yetkilisi tarafından İngilizce olarak antetli kağıda yazılmalıdır; bu belge ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır)
 • Resmi Gazete İlanı kopyası (Ticaret Sicil Gazetesi)
 • Varsa tapu, araç ruhsat, kredi kartı ve kira kontratı fotokopileri

(Şerife Turhanlı)

Paylaş