havadurum

Gece 12.00’den sonra fiyatlar farklı

21 Haziran'da ertelenen benzin ve motorin zamları, 24 Haziran Pazartesi gecesi saat 24:00'ten itibaren geçerli olacak şekilde fiyatlar yeniden belirlendi.

1166

Brent petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve döviz kurlarındaki değişimler sebebiyle 21 Haziran'da ertelenen benzin ve motorin zamları, 24 Haziran Pazartesi gecesi saat 24:00'ten itibaren geçerli olacak şekilde yeniden belirlendi. Yapılan zam sonrasında benzinin litre fiyatı 2 lira 1 kuruş, motorinin ise 1 lira 69 kuruş artacak. Bu artışla birlikte benzinin litre fiyatı ortalama 42 TL'ye, motorinin ise 42 TL'nin üzerine çıkacak.

Zammın gerekçesi nedir?

Son dönemde Brent petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve döviz kurlarındaki değişimler, akaryakıt fiyatlarının da artmasına neden oluyor. Bu durum, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen güncel fiyatlarda da değişiklik yapılmasını zorunlu hale getiriyor.

Zamlar ne kadar ardıcak?

EPDK tarafından yapılan son açıklamaya göre, benzinin litre fiyatına 2 lira 1 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 1 lira 69 kuruş zam yapılacak. Bu zamlar sonrasında, 25 Haziran Salı günü itibarıyla benzinin ortalama litre fiyatı 42 TL'ye, motorinin ise 42 TL'nin üzerine çıkması bekleniyor.

Bölgesel farklılıklar

Akaryakıt fiyatlarında bölgesel farklılıklar da gözlemlenebiliyor. Zamlar sonrasında en yüksek benzin fiyatları İstanbul'da, en düşük benzin fiyatları ise Şanlıurfa'da görülecek. Motorinde ise en yüksek fiyatlar Antalya'da, en düşük fiyatlar ise Diyarbakır'da olacak.

Zamlar ne zaman yürürlüğe girecek?

Benzin ve motorine zamları, 24 Haziran Pazartesi günü saat 24:00'ten itibaren geçerli olacak şekilde yeniden gündeme geldi.

Zamlar vatandaşı nasıl etkileyecek?

Akaryakıt fiyatlarındaki artışlar, doğrudan vatandaşın cebini etkileyen bir durum. Özellikle son dönemde artan enflasyon ve hayat pahalılığı göz önüne alındığında, bu zamlar vatandaşlar için yeni bir yük anlamına geliyor.

(ERHAN TAYLAN)
Paylaş